Що таке флет у трейдингу та стратегії для торгівлі у флеті

Збираєтеся стати трейдером? Вирішили придбати цінні папери чи інші перспективні активи? Тоді вам варто знати, що таке флет та як можна на ньому заробляти. Слід розуміти, що у більшості ситуацій ціни на активи перебувають у досить вузькому діапазоні, а їх зміни рідко перевищують 1-2 відсотки на день. Висока волатильність властива далеко не всім товарам, і якщо відбуваються різкі зміни, то для цього є вагомі причини (часто пов'язані з глобальними ситуаціями). Ситуацію з малою волатильністю активу, тобто, досить стабільною ціною, і називають флетом. У цій статті ми розглянемо, що являє собою це явище, у яких випадках воно виникає і як його правильно використовувати.

Що таке флет простими словами?

Флет у трейдингу — це період застою. Якщо говорити спрощено, то це ситуація, коли вартість активу практично не змінюється. Вона коливається у досить вузькому коридорі навколо свого середнього значення, і якісь тренди виділити просто не виходить. У професійному розумінні терміном флет позначають діапазон, який розташований між рівнями опору та підтримки за умови, що вартість активу не може вийти за граничні значення протягом досить тривалого часу.

Причини виникнення флету та його вплив на ринок

Чому виникає флет? Причина досить проста — сили продавців і покупців є відносно однаковими, внаслідок чого вартість активу залишається на одному рівні. Це своєрідний період консолідації, коли ринок не змінюється, а відпочиває.

Варто зазначити, що багато новачків розглядають цей період як безперспективний. Але по факту це не так. Якщо ви хочете заробляти, то вам потрібно навчитися:

  1. Визначати межі. Вони безпосередньо залежать від рівнів опору та підтримки. Ви повинні вміти їх знаходити. Пам'ятайте, що рівнем підтримки називається показник ціни, нижче за який вартість активу не падає. Відповідно, лінія опору — це та грань, вище за яку вартість не зростає.
  2. Чекати на прорив. Він відбувається тоді, коли графік виходить за межі опору та підтримки. У більшості випадків це показує, що зароджується новий тренд, і вам потрібно встигнути увійти в угоду, здійснивши покупку чи продаж залежно від ситуації.
  3. Використовувати технічний аналіз та індикатори. Завдяки цьому ви зможете розуміти, наскільки той чи інший актив є перекупленим чи перепроданим. Рекомендуємо вам звертати увагу на такі моменти, як стохастичний осцилятор або індекс сили.
  4. Керувати можливими ризиками. Слід розуміти, що флет характеризується малою волатильністю та невизначеністю. Потрібно бути готовим до того, що вартість активу може піти як по висхідному тренду, так і по низхідному.

Щоб не втратити свій депозит, рекомендуємо вам користуватися стоп-лосами та тейк-профітами. Це допоможе вам залишатися в рамках своєї стратегії та плану торгівлі, а також захиститись від можливих ризиків.

Ефективні стратегії торгівлі у флеті

Тепер, коли ви знаєте, що таке флет на біржі, розглянемо, як можна на ньому заробляти. Існує два ключові принципи:

  1. Укладання угод на відскоках. Це досить поширений варіант, у якому продаж чи купівля відбувається в момент, коли ціна відскакує від верхньої або нижньої границі. Досвідчені трейдери знають, що тейк-профіт потрібно налаштовувати на протилежній границі від потрібної, а стоп-лоси — за лінією, від якої відштовхується ціна.
  2. Укладання угод на пробої. У цьому випадку купівля або продаж здійснюється в момент, коли ціна піднімається або падає за межі флету. Простіше кажучи, коли вартість пробиває рівні підтримки та опору, варто входити в угоду.

Слід знати, що така торгівля може бути досить перспективною, особливо у короткостроковій перспективі. Але водночас слід розуміти, що для флету характерна мінімальна волатильність. Це означає, що заробити багато у вас не вийде. Обов'язково прораховуйте всі нюанси угоди, щоб не сталося так, що комісія біржі «з'їдає» практично весь ваш прибуток.

Варто зазначити, що флет може бути досить оманливим. Він часто закінчується в найбільш невдалий момент, і новачки не розпізнають, коли він переростає у тренд. Це може призвести до збитків, але грамотне управління ризиками дозволяє значно знизити можливі втрати.

Основні плюси та мінуси флету

Що таке флет? Це період стабільності ціни, під час якого коливання мінімальні. З одного боку, така ситуація не дозволяє заробити серйозних сум, з іншого — відкриває нові можливості. Розглянемо ключові переваги та недоліки флета. Почнемо з плюсів:

  1. Високий рівень передбачуваності. Якщо на ринку спостерігається баланс, ціна залишається досить стабільною, коливаючись у межах середнього значення.
  2. Можливість заробітку навіть у випадку мінімальної волатильності. Якщо ви розумієте, що стійких трендів немає, можна спробувати заробити навіть на малих змінах ціни. Головне — робити це акуратно, в момент відскоків.
  3. Низькі ризики. Наявність стабільних ліній опору та підтримки дозволяє вам робити досить точні прогнози і заробляти в межах обраної стратегії.

Далі поговоримо про мінуси. Головний — невизначеність. Зазвичай буває складно сказати, в який бік піде тренд — на підвищення чи зниження. Все залежить від багатьох факторів. Другий недолік — малий прибуток. Він безпосередньо залежить від малої волатильності.

Помилки трейдерів під час торгівлі у флеті та як їх уникнути

Практика показує, що проблеми в період флету можуть виникати як у новачків, так і у досвідчених трейдерів. Вони припускаються одних і тих самих помилок. Розглянемо їх більш уважно:

  1. Коли ринок йде у флет, багато хто думає, що це ознака обвалу або ведмежого тренду. Але це не так. Розпізнати флет буває непросто, особливо у короткостроковій перспективі.
  2. Невизначеність. Варто розуміти, що індикатор тренду та флета різний. Флет зазвичай представлений на графіку у вигляді пилки, тобто, невеликих зубців. При цьому багато трейдерів трактують ці зуби по-різному. Починається період застою, впродовж якого виходить безліч аналітичних статей. Молоді трейдери довіряють їм і починають трактувати пилку по-своєму, роблячи безліч помилок.
  3. Постійний контроль за ситуацією. Багато трейдерів-початківців морально виснажуються, стежачи за графіком і вибудовуючи свої стратегії при кожному коливанні. Також чимало новачків страждають від бездіяльності — їм хочеться щось робити, але мала волатильність знищує будь-який можливий прибуток. У результаті це призводить до необдуманих та емоційних дій.

Практика демонструє, що багато новачків активно втрачають свої депозити під час флету. Це відбувається тому, що трейдер не може зрозуміти, чи вибивається ціна за коридор підтримки-опору, і плутає невеликі коливання із зародженням тренду. Дуже важливо не піддаватися емоціям та не діяти імпульсивно.

Загальні висновки

Насамкінець давайте розберемося з тим, що краще за все робити, якщо ринок увійшов у флет. Практика показує, що оптимальними кроками будуть:

  1. Тренування психологічної стійкості. Пам'ятайте, що на ринку є не тільки ведмежі чи бичачі тенденції, а й бічні. Якщо ринок увійшов у період малої волатильності, то просто використовуйте стратегії, що підходять для цієї ситуації.
  2. Відсутність поспішних рішень. Не думайте, що ви легко розпізнаєте новий тренд. Здійснюйте угоди лише тоді, коли ви впевнені, що графік вийшов за встановлені межі.
  3. Не варто фіксувати збитки. Якщо ринок перебуває у стані флета, то краще трохи почекати, коли ціна відскочить назад, а не продавати все за найменшої зміни ціни.

І останнє. Якщо ви новачок, краще взагалі поставити свої угоди в цей період на паузу. Присвятіть час навчанню, розробці нових стратегій та технічному аналізу. Це дозволить вам не приймати необдуманих рішень і не втрачати свої депозити. Краще дочекатися, коли ціна проб'є лінії підтримки чи опору та сформується тренд. Так, ви заробите менше, ніж якби вклалися в період малої волатильності, але при цьому точно заробите, а не підете проти ринку.