Що таке тренд у трейдингу. Стратегії торгівлі за трендом

Бажаєте стати успішним трейдером та заробляти на коливаннях курсу валют? Тоді вам варто з'ясувати, що таке тренди. Практика показує, що саме завдяки їм трейдери вибудовують свої стратегії та домагаються стабільного прибутку. У цій статті ми розглянемо, що є трендами, як їх правильно знаходити та використовувати.

Що таке тренди у трейдингу

Практика показує, що ціни на ринках змінюються не хаотично, а дотримуючись певних правил. Саме це називають трендом (у деяких випадках може використовуватися термін «тенденція», який описує ситуацію більш детально). Тобто тренд — це напрямок руху вартості певного активу в конкретний період часу. Зазначимо, що маючи доступ до аналітичної інформації, ви зможете простежити тенденції для будь-яких товарів, чи то криптовалюта, метали, харчові продукти та ін. 

Якщо говорити про фінансові ринки, то трендом називають ціновий рух певної валюти, що має конкретну інтенсивність та спрямованість. Якщо ви навчитеся зчитувати та визначати тенденції, зможете отримувати стабільний прибуток від трейдингу, граючи на різниці курсів. 

Слід знати, що існує три основні різновиди трендів:

  1. Бичачий. Часто його також називають висхідним, що повністю передає його суть. Під час бичачого тренду ціни активу підіймаються. На біржі це виглядає як зростання цінових максимумів та мінімумів у певний період часу. Якщо ви спостерігаєте зростання піків ціни на актив, то це говорить про те, що бичачий тренд зберігається. При правильному підході ви зможете вкластися у валюту та добре заробити на зростанні цін.  
  2. Ведмежий. Його також називають низхідним. Ведмежий тренд має на увазі, що вартість активу знижується, тобто мінімуми та максимуми опускаються вниз. Зазначимо, що на низхідних трендах також можна заробити. Головне — визначити, до якого рівня відбуватиметься падіння і вчасно закупити активи. 
  3. Флет. Цю тенденцію часто називають бічним трендом. Вона характеризується тим, що в активу немає конкретного руху, тобто волатильність перебуває в низькому рівні. Найчастіше саме флет — природний стан ринку. У разі цього тренду вартість активу перебуває у визначеному діапазоні, змінюючись лише незначно. 

Варто розуміти, що тенденції, як правило, діють упродовж певного часу. Так, бичачі та ведмежі тренди існують до тих пір, поки не з'являються конкретні сигнали, що свідчать про їхнє закінчення. Трейдери, як правило, виділяють такі види тенденцій:

  1. Короткострокові. Найчастіше вони діють протягом 2-3 тижнів. Деякі трейдери можуть знаходити тренди навіть у внутрішньоденних коливаннях, але в більшості випадків для аналізу потрібно більше часу. 
  2. Середньострокові. Подібні тренди діють протягом кількох місяців (можуть зберігатись до року). 
  3. Довгострокові. Термін дії – від 6 місяців до року та більше. 

Варто розуміти, що існують не лише тренди, а й ринкові настрої, які формуються трейдерами в очікуванні певних змін. Річ у тому, що вони не завжди збігаються.

Основні характеристики трендів

Трейдери виділяють три основні особливості сформованих тенденцій:

  1. Тривалість дії. Це стандартний часовий фактор. Чим довше живе тренд, тим легше його визначити та виділити на загальному тлі. 
  2. Напрям (підіймається, падає). У цьому слід навчитися визначати можливу нетипову волатильність від тренда (ефект корекції). При ньому ціни можуть виходити за прогнозовані рамки, але за певний період вони повертаються у встановлений коридор. 
  3. Сила. Чим вище цей фактор, тим більше кут нахилу вартості активу на графіку, що будується. Як правило, різкі трендові рухи не мають великої сили — вони є тимчасовими. Оптимальним показником вважається послідовне оновлення мінімумів-максимумів під кутом 45 градусів, що триває кілька днів, тижнів або навіть місяців. 

Використовуючи ці характеристики, ви зможете визначати тенденції на ринку, а також вибудовувати тренди для трейдингу. 

Як визначити тренд на біржі

Для того, щоб побудувати лінії тренду, слід використовувати кілька способів та методик:

  1. Фундаментальний аналіз. Він має на увазі вивчення базових понять, таких, як стан емітента, результативність валюти або акцій. Часто досвідчені трейдери обчислюють висхідний тренд після того, як компанія звітує про свої позитивні фінансові результати або у випадку, коли в галузі є стабільний розвиток. Бичачі тенденції також часто спостерігаються і тоді, коли у світовій економіці немає серйозних проблем, і всі папери поступово зростають. 
  2. Технічний аналіз. Цей спосіб має на увазі використання так званих індикаторів тренду. Найчастіше для цього застосовують МА (ковзні середні індикатори). З їхньою допомогою можна прогнозувати напрями, у які прагнутиме тенденція. 
  3. Вивчення обсягів валют чи цінних паперів. Слід знати, що за бичачих тенденцій ціни зростають досить плавно, без різких стрибків вартості чи обсягів купівель/продажів. Якщо на ринку зустрічається якась нетипова ситуація, це може означати розворот тренду чи його корекцію.

Крім цього, використовують ще один інструмент — аналіз стану ринку, що базується на трендових лініях.

Для того, щоб навчитися шукати тренди, варто розглянути цей графік. На ньому видно, як ціни на актив змінюються протягом кількох тижнів. Його вартість у певні моменти рухалася в одному напрямку, внаслідок чого формувалися трендові лінії підтримки та опору. При цьому бажано дивитися графіки саме за великий період, а не денний або 4-годинний. На них краще видно особливості тенденцій, внаслідок чого ви зможете вибудувати напрямок тренду. 

Варто зазначити, що нетипові тенденції на ринку трапляються нечасто. В основному вони відбуваються тоді, коли на актив щось впливає (наприклад, вибори в країні або війна, що почалася). У звичайних ситуаціях вартість активу сягає лінії опору чи підтримки, після чого просто відстрибує від неї, займаючи приблизно 20-30% від величини типового руху. З цього складаються такі висновки:

  1. При бичачих тенденціях (зростання ціни) необхідно провести лінію за мінімальними значеннями графіка — це буде лінія підтримки. Якщо провести її максимально, то ми отримаємо лінію опору.
  2. За ведмежих тенденцій ситуація змінюється на 180 градусів. Тобто лінія опору проходить по максимумах, а підтримки – мінімумах. 

Найчастіше тенденції формуються з допомогою попиту й пропозиції. Але на них можуть впливати й інші фактори, наприклад очікування трейдерів, розміри пропозицій на ринках, різні міжнародні фактори та рішення уряду (політичні ситуації). Варто розуміти, що впливати на тренди може як певний фактор, так і їх сукупність. Наприклад, внаслідок політики держав чи окремих лідерів виникають зміни у кредитній, грошовій, бюджетній чи податковій сфері. Вони, своєю чергою, впливають на міжнародну ситуацію та загальну кількість транзакцій, що призводить до підвищення чи зниження ділової активності у певних сферах.

Як торгувати за трендом

Цей спосіб торгівлі полягає в тому, що ви будете здійснювати угоди, орієнтуючись виключно на поточний рух ринку. Тобто ви відкриваєте певну позицію в той момент, коли ціна впала під час корекції або внаслідок якихось факторів, а закриваєте тоді, коли відбувається зміна тенденції. Це стандартна схема роботи більшості трейдерів. Головне — зрозуміти, коли варто купувати, а коли продавати, щоб отримати максимально можливий прибуток. 

Ця методика працює для будь-яких видів активів. У такий спосіб можна торгувати акціями, цінними металами, валютами, криптовалютами та ін. Головне при цьому — дотримуватися певних принципів:

  1. Навчіться правильно знаходити та розуміти тренди. Для цього вам варто використати інформацію, яку ми навели вище. 
  2. Зорієнтуйтеся, що ви хочете купити. Після цього необхідно визначитися з трендом шуканого активу та спланувати, за якою вартістю ви хочете відкрити позицію. 
  3. Розберіться, як працювати зі стоп-лоссом. Це спеціальний інструмент, який допоможе вам уникнути збитків, якщо щось піде не так. 
  4. Налаштуйте параметри угоди. У більшості випадків можна використовувати автоматичний викуп та продаж позиції при досягненні певних результатів. 

Тобто ви поставите роботу чи скрипту параметри: коли купувати, який стоп-лосс, коли продавати. Він зробить все автоматично, тому вам не потрібно буде постійно стежити за тим, які ціни на біржі зараз. Автоматизація угод — це дуже зручно і практично, головне, щоб ви навчилися правильно задавати параметри для них. 

Чи можна торгувати проти тренду

Існує думка, що подібні дії пов'язані з серйозним ризиком, але насправді це не зовсім так. Дійсно, торгувати проти наявного тренду досить складно, тому подібні дії не рекомендуються новачкам, які ще не розібралися з тим, як працює трейдинг.  Подібна схема торгівлі діє на принципах покупки активів в момент відстрибування цін від ліній опору, тобто:

  • якщо спостерігається низхідний тренд, тоді слід робити покупку;
  • при бичачому руху слід продавати акції чи інші активи. 

Основна складність такої торгівлі полягає у тому, щоб визначити точні межі тенденцій. Ви повинні зрозуміти, що на ринку відбудеться зміна і відкрити позицію, яка буде протилежною з іншими трейдерами. Тобто фактично ви купуватимете, коли основна маса продавців продає, і продаватиме, коли всі кинуться купувати. 

Короткий висновок на тему статті

Якщо ви бажаєте успішно торгувати на біржі, то вам обов'язково потрібно опанувати тренди у трейдингу. Завдяки їм ви зможете вибудовувати ефективні стратегії та збільшувати свій інвестиційний портфель. При цьому вам доведеться постійно вчитися та розвиватися, тренувати свою психологічну стійкість та дисципліну, розвивати навички аналізу та опанувати практики ризик-менеджменту.

Пам'ятайте, що успішний трейдинг – це не лише знання технічного аналізу, а й уміння контролювати власні емоції, а також дотримуватись розробленої стратегії. Дотримуючись наших порад і рекомендацій, ви зможете максимально ефективно використовувати тренди у своїй торгівлі та досягти всіх бажаних результатів.