Ковзна середня (Moving Average) – що це та як використовувати?

Індикатор ковзної середньої (Moving Average, MA) — це один з найпростіших і доступних інструментів для трейдерів-початківців. Завдяки своїй універсальності та ефективності, він також активно використовується професіоналами. Ковзне середнє допомагає у визначенні напрями тренду, а й в оцінці сили імпульсу. Цей індикатор підходить для будь-якого стилю торгівлі та може використовуватись для всіх таймфреймів: від хвилинних до денних графіків.

Розбираємося, як працює індикатор МА, та розглянемо різні стратегії його використання. Це дозволить фільтрувати шум на ринку та приймати ефективні торгові рішення.

Ковзна середня: що собою являє і що демонструє

Moving Average — індикатор технічного аналізу, що активно застосовується в трейдингу. Учасники ринку називають мувінгом. Розробниками інструменту є Річард Дончіан, відомий трейдер та аналітик, і Дж. М. Херст, який написав популярні книги по  угодах та акціях, що допомагають отримати прибуток.

Ковзна середня — це середнє арифметичних значень цін за певний проміжок часу. Називається «ковзною», тому що для кожного нового часового інтервалу розрахунок оновлюється. В результаті коригується середнє значення відповідно до коливань котирувань. У технічному аналізі інструмент дозволяє згладжувати ринкові дані, завдяки чому можна прибирати шум і виявити довгострокову загальну тенденцію.

Оскільки ковзне середнє — це індикатор, він розраховується на основі формул. Цей інструмент є у стандартному наборі технічних індикаторів на всіх торгових платформах та аналітичних сервісах біржі. На його підставі розраховуються різні індикатори, зокрема MACD та смуги Боллінджера. МА можна поєднувати із кластерним аналізом.

У чому полягає суть методу Moving Average

Пояснюючи простими словами, що таке МА, можна визначити індикатор як складання цін за попередні інтервали часу та поділ цієї суми на їх кількість. Відображається як крива лінія, яка йде вздовж графіка котирувань. Вона більш плавна у порівнянні з рухом ціни. Візуально з її допомогою можна визначити, куди рухається тренд:

  • зростання лінії — коли котирування розміщені вище ковзної середньої, це з великою ймовірністю говорить про бичачу (висхідну) тенденцію;
  • зниження — коли котирування рухаються нижче MA, можлива ведмежа (низхідна) тенденція;
  • коливання на місці — можна судити про флет.

Ковзне середнє також використовується для визначення рівнів підтримки та опору. Наприклад, МА 200 нерідко є важливим рівнем підтримки або опору для довгострокового аналізу, тоді як МА 50 використовується для короткострокових стратегій.

Коли різні ковзні середні перетинаються, можна судити про зародження чи продовження тренду. Наприклад, якщо коротша МА 50 перетинає довшу МА 200 знизу вгору, це часто інтерпретується як початок сильного висхідного тренду. Така ситуація відома як «золотий хрест» — бичачий сигнал. У разі, коли коротка середня ковзна перетинає довгу зверху вниз, це є попередженням про можливий початок низхідного тренду. Таку ситуацію трейдери називають «мертвим хрестом» —  ведмежим сигналом.

Коли ціна знаходиться нижче МА 200, це свідчить про наявність сильного ведмежого тренду, що може бути сигналом для продажу або відкриття короткої позиції. Якщо котирування опускаються нижче МА 50, це найчастіше вказує на короткостроковий низхідний тренд. У разі, коли ціна акцій або іншого активу вища як 50-денний, так і 200-денний ковзних середніх, це сигналізує про стабільний бичачий тренд. Таку ситуацію можна інтерпретувати як заклик до купівлі чи утримання довгої позиції.

Особливості розрахунку Moving Average

Залежно від стратегії трейдера та цілей аналізу можуть застосовуватись різні типи Moving Average.

Проста ковзна середня (Simple Moving Average, SMA)

SMA обчислюється як середнє арифметичне значення за конкретний інтервал часу. Так, щоб розрахувати 100 Simple Moving Average на вартовому графіку, індикатор підсумовує показники за останні 100 періодів та ділить результат на 100. Відмінна риса SMA: для неї всі показники мають значення, включаючи найстаріші. Це робить її більш згладженою. 

Обчислюється SMA за формулою:

SMA = СУМА (ЗАКРИТИ (i), N) / N, де:

SUM  — сума всіх цін закриття;

CLOSE (i) — ціна закриття поточного часового інтервалу;

N  — кількість діапазонів, які розраховуються.

Має цей інструмент й мінуси. Оскільки кожна точка однаково значуща, це стимулює деяке його запізнення. В результаті обмежується його ефективність в умовах мінливого ринку.

Експоненційна ковзна середня (Exponential Moving Average, EMA)

EMA є більш чутливою до коливань котирувань, якщо порівнювати із Simple Moving Average. Для розрахунку цього виду ковзної середньої до уваги приймаються нові дані. Це дозволяє EMA оперативно реагувати на останні коливання цін.

EMA розраховується так:

EMA = (ЗАКРИТИ (i) * P) + (EMA (i – 1) * (100 – P)), де:

ЗАКРИТИ (i) — ціна закриття поточного діапазону часу;

EMA (i - 1) — значення EMA попереднього періоду;

P  — коефіцієнт, що визначає вагу поточної вартості активу.

EMA є корисною для оцінки поточного імпульсу ринку та короткострокових трендів.

Згладжена ковзна середня (Smoothed Moving Average, SMMA)

SMMA відрізняється від інших МА тим, що приділяється увага даним наприкінці періоду, а не останнім значенням. В результаті ця ковзна середня сприяє зменшенню коливань на початку кривої та дозволяє зосередитися на загальному напрямі тренду.

SMMA розраховується за формулою:

SMMA (i) = (SMMA (i – 1) * (N – 1) + CLOSE (i)) / N, де:

SMMA (i-1)  — згладжена МА попередньої свічки;

N — тимчасовий інтервал згладжування;

CLOSE (i) – поточна ціна закриття.

SMMA бере до уваги всі значення котирувань, тому знаходиться далі за інші від графіка.

Лінійно-зважена ковзна середня (Linear Weighted Moving Average, LWMA)

LWMA наголошує на останній інформації, знижуючи значущість застарілих показників лінійно, в міру віддалення від поточного періоду. Цей індикатор більш чутливий до недавніх коливань у порівнянні з EMA, що дозволяє учасникам ринку оперативно реагувати зміну умов біржі.

LWMA розраховується так:

LWMA = SUM (CLOSE(i) * i, N) / SUM(i, N), де:

SUM  — сума виважених цін закриття;

CLOSE(i) — ціна закриття тимчасового діапазону;

SUM (i, N) — сума вагових коефіцієнтів;

N  — період згладжування.

LWMA разом з ЕМА розташовані ближче до графіка котирувань, оскільки вони скорочують запізнення. Їхні лінії рухаються плавніше.

Кожен тип ковзної середньої має унікальні характеристики та застосовується для різних завдань: від довгострокового аналізу тренду до швидкого реагування на короткострокові зміни котирувань. Іноді різні середні ковзні з різними параметрами дають сигнали, які суперечать один одному. Тому потрібно розібратися, які МА і з якими налаштуваннями застосовувати в конкретному випадку.

Практичні поради торгівлі на біржі із застосуванням мувінгу

Ковзні середні – універсальний інструмент, який легко налаштувати з урахуванням конкретної стратегії, тимчасового інтервалу, торгових активів та інших умов. Навіть при тому самому періоді розрахунку кожен різновид MA поводитися унікально. Це дає можливість вибирати оптимальний для своїх завдань варіант.

Як визначати тренд та імпульс

Однією з переваг індикатора є його здатність виявляти ринкові тенденції та імпульси:

  • загальний тренд – формується, коли ціна відхиляється від довгострокової MA;
  • короткостроковий тренд — утворюється при видаленні котирувань від середньострокової MA;
  • імпульс — характеризується рухом котирувань щодо короткострокової МА.

Рух тренду проявляється, коли всі ці показники рухаються одночасно в один бік. Можливі такі ситуації:

  • у висхідному тренді ціна знаходиться вище за короткострокову Moving Average, яка розташована вище за довгострокову MA;
  • у низхідному котируванні йдуть нижче за короткостроковий мувінг, а він — нижче за довгостроковий.

Коли котирування коливаються навколо Moving Average, тренд та імпульс відсутні. Такий рух називається корекцією, або відкатом, якщо ціна повертається до ковзної середньої. Корекція може бути пасивною та агресивною. У першому випадку ціна має бічний напрямок. МА постійно її наздоганяють. У другому — котирування швидко повертаються до Moving Average, демонструючи імпульсний рух.

Показники МА допомагають трейдерам розрізняти фази тренду та корекції. Це дає можливість точно вибирати оптимальний час для відкриття та закриття позиції.

Як визначати рівні підтримки та опору

Візуалізувати рівень опору і підтримки можна, застосовуючи ту саму Moving Average 3 способами. Наприклад, 20 МА ціни закриття та її екстремумів. Застосовувати три рівні підтримки та опору краще, оскільки ринок часто коливається в межах цих ліній. Така зона має більшу значущість, ніж окрема цінова точка.

Як визначати дивергенцію та розворот

Індикатор Мувінг Еверідж дозволяє також визначити дивергенцію та розворот. Якщо поточний тренд втрачає свою силу, висока ймовірність відкату. Дивергенція (розбіжність), коли напрямок ціни активу не збігається з напрямком технічного індикатора, вказує на майбутній відкат всередині тренду або закінчення тенденції та розворот. Виявити їх можна за допомогою осцилятора. Можливі ситуації:

  • при висхідному тренді та встановленні нових цінових максимумів, якщо осцилятор формує нижчі максимуми, виникає позитивна дивергенція;
  • у низхідному тренді, коли ціна оновлює нижній екстремум, а осцилятор показує вищі мінімуми, спостерігається негативне розходження.

При використанні MA та стохастичного осцилятора для аналізу на ринку важливий комплексний підхід. Потрібно враховувати різні періоди та специфіку кожного інструменту, щоб мінімізувати ризики та точніше прогнозувати потенційні розвороти.

Висновок

Індикатор Moving Average є потужним інструментом для трейдерів, що дозволяє згладжувати ринкові коливання та виявляти тенденції, що переважають. Чотири основні типи ковзних середніх забезпечують можливість вибору відповідного варіанта, що відповідає індивідуальній торгової стратегії. Простота й однозначність сигналів MA роблять його корисним як виявлення продовження тренду, так виявлення його можливого розвороту. Універсальність індикатора дозволяє застосовувати його у комбінації з іншими технічними інструментами, тому МА є ефективним джерелом сигналів та фільтром.

Мувінг Еверідж успішно використовується як у трендових, так і контртрендових стратегіях. Різноманітність авторських модифікацій дозволяє усунути недоліки базових версій і підвищити їх ефективність.