Що таке брокерський рахунок і навіщо він потрібний

Одним з ефективних способів управління та збільшення капіталу є інвестування у цінні папери, такі як акції, облігації, пайові фонди та інші фінансові інструменти. Щоб мати змогу купувати та продавати ці активи на фондовому ринку, необхідно відкрити рахунок у брокера. Він надає доступ до фінансових ринків через ліцензованого брокера, який є посередником. Розповідаємо, що таке брокерський рахунок, як його відкрити та використовувати. 

Брокерський рахунок: про що йдеться 

Брокерський рахунок — це рахунок для інвестицій, тобто торгівлі цінними паперами та іншими активами. Він є транзитним між трейдером та фінансовим ринком. Безпосередньо здійснювати угоди приватний інвестор на біржі не має змоги. Торгівля здійснюється через брокера, який за дорученням учасника ринку здійснює ті чи інші операції.

Торговий рахунок може бути індивідуальним та спільним. Його особливості:

  • є необмеженим за сумою вкладень — інвестувати можна будь-які суми, які вважаються прийнятними;
  • не має терміну дії трейдер може користуватися послугами доти, доки хоче;
  • дозволяє зберігати гроші й навіть цінні папери — в останньому випадку рахунок називається «депо»  або «депозитарій»;
  • не висуває додаткових умов виведення грошей.

Інвестор може відкривати рахунок не в одного, а в багатьох брокерів. При цьому їх може бути багато. Це дозволяє диверсифікувати інвестиційні ризики. На прибутки по рахунках накладається податок. Як правило, перераховує його брокер. Такі моменти прописуються у договорі.

Для чого потрібний брокерський рахунок

Як уже говорилося, рахунок у брокерській компанії дозволяє торгувати на біржі. Він також надає можливість зберігати різні активи. На брокерському рахунку можуть бути кошти в різних валютах (наприклад, гривні, долари), а також цінні папери, такі як облігації, акції банків та інші фінансові інструменти. Це робить його універсальним інструментом управління інвестиційним портфелем.

Для своєї діяльності брокерська компанія повинна мати спеціальну ліцензію. При цьому слід розуміти, що відповідальність за угоди лежить на власнику рахунку. Брокер із ним ризики не поділяє. Також варто врахувати, що певні торгові стратегії можна застосовувати лише тоді, коли на балансі є велика сума. 

Чи потрібно платити за брокерський рахунок

Багато потенційних учасників ринку замислюються, чи варто відкривати брокерський рахунок та які витрати з цим пов'язані. Хороша новина полягає в тому, що багато брокерів пропонують зробити це безплатно. Поповнити баланс часто можна онлайн та без комісії. Це дозволяє легко розпочати свою роботу на фондовому ринку.

Більшість брокерів має мінімальну суму, яку необхідно внести для торгівлі на біржі. Вона варіюється залежно від видів активів, із якими працює компанія. Щоб залучити більше клієнтів, багато брокерів значно знизили мінімальний поріг для внесення коштів. У деяких випадках сума може бути майже символічною.

Такі умови особливо зручні для інвесторів-початківців. Вони дозволяють розпочати торгівлю з невеликими вкладеннями та поступово нарощувати капітал. При цьому можна оцінювати ефективність обраної стратегії без значних фінансових ризиків.

Потенційний учасник ринку повинен розуміти, що під час торгівлі додатково стягується плата за брокерські послуги. Це різні види комісії, зокрема за угоди, обслуговування рахунку, маржинальне кредитування, управління активами та ін. Оцінка структури таких оплат дозволить обрати оптимальні пропозиції.

Процедура відкриття брокерського рахунку

Дії, які потрібні для відкриття брокерського рахунку, можуть відрізнятися у різних брокерів. Так, в іноземної компанії процедура може бути спрощеною, порівняно з вітчизняним. Кроки її виконання:

  1. Вибір брокера. Важливо заздалегідь ознайомитись з тарифами, які пропонує брокер. Деякі компанії вказують їх у договорі, тоді як інші застосовують тарифний план за умовчанням, якщо клієнт не уточнить це питання.
  2. Збір документів. Трейдеру потрібно написати заяву та заповнити анкету (у кожного брокера вона своя). Набір документів для відкриття рахунки мінімальний — паспорт та ідентифікаційний код.
  3. Підписання договору. Відбувається після надання всіх документів та їх перевірки брокером. Він фіксує умови обслуговування.
  4. Реєстрація на біржі. Після підписання контракту брокер надсилає відомості про учасника ринку. Для реєстрації, як правило, потрібно кілька днів.
  5. Доступ до біржі. Після завершення реєстрації клієнту відкривають рахунок. Тепер він може розпочинати операції на фінансовому ринку.

Укласти договір можна онлайн чи в офісі компанії. У першому випадку інвестор заощаджує час. Форми можна заповнити на сайті та завантажити скановані копії необхідних документів. У другому випадку трейдер може отримати консультацію та подати заявку на місці. 

FAQ: що можна робити з брокерським рахунком

Відкриття брокерського рахунку дає можливість:

  • здійснювати угоди з цінними паперами дії, облігації, ПІФи;
  • торгувати похідними фінансовими інструментами — опціонами, ф'ючерсами;
  • брати участь в IPO та SPO;
  • вести маржинальну торгівлю — з використанням кредитного плеча;
  • керувати своїм інвестиційним портфелем — аналізувати його склад, проводити ребалансування;
  • отримувати та реінвестувати дивіденди;
  • отримувати доступ до аналітичних даних та звітів.

За допомогою цього інструменту можна ефективно керувати своїми фінансами, використовувати різноманітні інвестиційні стратегії та отримувати доступ до широкого спектра фінансових інструментів.

Висновок

Брокерський рахунок — ключовий інструмент для управління капіталом та його збільшення за допомогою вкладання коштів у цінні папери та інші фінансові активи. Його відкриття дає змогу інвесторам вести свою діяльність на біржі. Розуміння принципів роботи цього інструменту дає можливість більш свідомо вибирати стратегію інвестування.