Що таке фінансовий ринок і як він працює

Чи збираєтеся зайнятися інвестиціями, чи стати трейдером? У цьому випадку вам необхідно розібратися не лише у тому, як працюють біржі й укладаються угоди, але з більш фундаментальними поняттями. Це допоможе вам усвідомити, як влаштована світова фінансова система, що впливає на неї і як можна визначати тенденції, граючи на коливаннях курсів. 

Одним з таких базових понять є фінансовий ринок. Багато інвесторів-початківців не розуміють, що це і як його можна використовувати, але професіонали повинні розбиратися в таких питаннях. Фінансовий ринок — це своєрідна екосистема, в якій одні активи змінюються на інші з метою отримання прибутку. По суті, це місце в якому гроші працюють на учасників відповідно до вимог законодавства та міжнародних домовленостей.

Варто зазначити, що фінансові ринки зазвичай не мають конкретних територіальних обмежень, але при цьому вони можуть ділитися на національні та міжнародні. Слід розуміти, що на національному ринку правила гри визначаються місцевими законами та наглядовими органами. Якщо говорити про угоди між країнами чи регіонами, то тут набирає чинності міжнародне законодавство. 

Не треба думати, що фінансовий ринок — це щось складне та специфічне. По суті, ви вже стикалися з ним і ставали його учасниками навіть у тому випадку, якщо жодного разу не купували валюту або не вкладали заощадження у цінні папери. При цьому ви, напевно, користувалися депозитами, брали кредити або створювали пенсійні накопичення. Все це є інструментом роботи на фінансовому ринку. Він має багаторівневу і дуже складну систему, що забезпечує обмін одних цінностей на інші, з урахуванням чого й вибудовується ефективна економіка. У цій статті ми розглянемо, що таке фінансовий ринок простими словами, якими функціями він володіє, чим відрізняється від фондового та інших, а також розглянемо ключові механізми його роботи.

Поняття та функції фінансового ринку

Досвідчений трейдер має чітко розуміти, які функції виконує ринок фінансів,

як він формується. Річ у тім що саме він допомагає грошам перетікати з одних рук до інших, щоб економіка працювала на повну силу. Фінансові ринки об'єднують не лише людей, а і юридичних осіб, різноманітні організації, міністерства та країни. На ньому ви можете як вкласти наявні активи в якусь справу, так і отримати кредит для того, щоб розвинути свій бізнес, реалізувати новий цікавий проєкт та ін. 

Якщо говорити про функції ринку фінансів, то можна виділити такі моменти: 

  1. Перерозподіл активів. Спрощено кажучи, гроші перетікають від тих, хто має їхню достатню кількість, до тих, кому вони необхідні. Такий рух стимулює всі сторони процесу, допомагаючи одним – розвиватися, а іншим – заробляти та підіймати економіку. 
  2. Створення можливостей для ефективних інвестицій. Трейдери або компанії можуть вкладати наявні активи у різні сфери, отримуючи стабільний прибуток. Наприклад, ви можете купити валюту, акції, інші цінні папери, вкластися в золото або нерухомість. 
  3. Зростання загального рівня ліквідності. Оскільки будь-який учасник ринку може продати свої активи або купити чиїсь, це призводить до того, що вони не просідають в ціні та не стають мертвим вантажем. 
  4. Стимуляція економіки. Цей фактор досягається внаслідок того, що компанії, регіони чи країни отримують необхідні їм інвестиції, вкладаючи їх у розвиток, створення нових робочих місць, випуск товарів чи послуг.
  5. Зниження рівня ризиків. Варто зазначити, що ваші інвестиції, зроблені на ринку фінансів, будуть під певним захистом. По-перше, на них діє місцеве чи міжнародне законодавство. По-друге, у справу вступають різноманітні страховки, а також хеджування.

Ми перерахували п'ять основних функцій, але є ще й інші. Наприклад, ринок дозволяє не лише визначити ціни на конкретні види активів, а й підтримувати їх шляхом формування попиту та пропозиції. Він працює на принципах вільної взаємодії між усіма учасниками процесу, що є основним чинником для його розвитку. 

Види фінансових ринків

Слід розуміти, що структура фінансового ринку досить складна та багатогранна. Вона охоплює кілька видів, які доповнюють один одного та відкривають перед інвесторами широкі можливості. До складу входять:

  1. Фондовий напрямок. Він є досить великим сегментом, у якому здійснюється торгівля різними цінними паперами. Як правило, новачки плутають цей ринок із фінансовим, але необхідно розуміти, що це різні речі. На фондовому торгують акціями, векселями, різними облігаціями та ін. Головна мета — отримання прибутку.
  2. Грошовий напрямок. На цьому ринку, як правило, торгуються різні банківські послуги. Наприклад, це можуть бути депозити чи скарбничі зобов'язання. Як правило, його учасники — це різні держустанови, великі корпорації та ін.
  3. Валютний напрямок. Це величезний сегмент, який дозволяє учасникам купувати та продавати різні види актуальних валют. Багато трейдерів торгують на цьому ринку, отримуючи стабільний прибуток шляхом коливання курсів. Пари можуть бути найрізноманітнішими, часом досить несподіваними. 
  4. Деривативи. У цьому напрямі працює досить багато трейдерів, оскільки він надає широкі можливості для спекуляцій та заробітку на змінах цін.
  5. Товарний напрямок. Це досить специфічний ринок, на якому, як правило, працюють великі компанії, корпорації та держави. На ньому пропонуються до продажу та купівлі фізичні товари — різні групи металів (дорогоцінні, технічні), сира нафта та нафтопродукти, сільськогосподарська продукція тощо.

Якщо говорити про ринки, варто згадати й про криптовалюти. Вони також торгуються на різноманітних біржах та є частиною світової економіки. Крипта з'явилася відносно недавно, але дуже швидко набрала популярності. Головний плюс цього продукту – високий рівень волатильності, що відкриває широкі можливості для спекуляцій та заробітку.  

Хто є учасниками ринку фінансів

Наступне питання, яке ми хотіли б розглянути у цій статті, стосується того, хто саме є гравцями на ринку фінансів. Виділимо кілька ключових груп:

  1. Інвестори. Цим терміном називають учасників фінансових ринків, які вкладають наявні в них активи у різні напрями у тому, щоб отримати прибуток чи захиститися від інфляції. Існують різні види інвесторів: фізичні та юридичні особи, інвестиційні фонди та ін. Інвестиції також можуть бути різними, але загалом вони мають на увазі отримання пасивного прибутку. 
  2. Емітенти. Це спеціалізовані державні структури чи великі організації, які займаються випуском цінних паперів. Їхнє основне завдання — залучити вільні кошти на певні цілі, пов'язані з розвитком компанії, регіону чи країни.
  3. Різноманітні фінансові гравці. Їхня роль полягає в тому, щоб створити для всіх учасників угод зрозумілі та зручні умови. По суті, це посередники між сторонами, які вирішили інвестувати активи та отримати їх. Фінансові гравці — це різні банки, брокери, дилери та ін. 
  4. Регулятори. Це великі спеціалізовані організації, які контролюють процеси обміну, стежать за дотриманням норм та правил, а також підтримують конкуренцію, не допускаючи появи картельних змов. Регуляторами зазвичай є центральні банки та великі біржі, наприклад, NASDAQ. 

Варто розуміти, що кожен із цих учасників є важливою ланкою у діяльності фінансового ринку. Усі вони взаємодіють один з одним, внаслідок чого забезпечується ефективний оборот капіталів, формуються актуальні ціни, підвищується рівень економіки та зайнятості населення. 

Як працює фінансовий ринок: механізми та інструменти

Насамперед розберімося з базовими термінами та поняттями. Ключовими механізмами у роботі ринків є:

  1. Біржі. Вони пропонують своїм клієнтам доступ до торгових платформ, на яких вони можуть здійснювати різноманітні угоди. Також біржі стежать за тим, щоб торгівля велася максимально прозоро та безпечно, тобто вони захищають своїх клієнтів. 
  2. Попит та пропозиція. Це є базовим фактором, який відповідає за формування цін на товари чи послуги. Він розвивається з допомогою інтересу до певних товарів із боку продавців чи покупців. 
  3. Різноманітні індикатори. Використовуючи їх, досвідчений гравець може зрозуміти, у якому стані перебуває ринок. Індикатори дозволяють вибудовувати стратегії роботи, визначати товари, які зростатимуть чи падати у ціні, розуміти загальні тенденції та ін. 

Для того, щоб зрозуміти, як працює фінансовий ринок, вам також потрібно познайомитися з інструментами, якими ви зможете користуватися. Серед основних можна виділити:

  1. Опціони та ф'ючерси. Цими термінами називають спеціалізовані контракти, які полягають у продаж чи купівлі певних товарів у майбутньому.
  2. Акції. Це стандартні цінні папери, які дозволяють спекулювати на зміні вартості та отримувати певні дивіденди. 
  3. Облігації. Цим терміном називають боргові зобов'язання підприємств, країн чи юридичних осіб.
  4. Валюта та криптовалюта. 

Зазначимо, що всі ці інструменти та механізми працюють спільно, внаслідок чого й забезпечується функціонування фінансового ринку. Ми перерахували лише основні поняття, але насправді їх значно більше. У міру здобуття досвіду ви зможете познайомитися з ними глибше. 

Загальні висновки

Тепер ви знаєте, що таке фінансовий ринок, як він працює і як впливає на сектори економіки. Необхідно розуміти, що він є вкрай важливим для будь-якої економіки як локальної, так і глобальної. Кожен інвестор або трейдер повинен знати, як він працює, яку структуру має, хто є гравцями на ньому та ін.