Збираєтеся почати торгувати акціями чи іншими цінними паперами? Вирішили інвестувати свої заощадження, а не просто тримати їх під подушкою? Мрієте про те, щоб забезпечити стабільний пасивний дохід? Тоді вам потрібно розібратися з тим, як працює біржа, які способи заробітку на ній існують.
Варто зазначити, що сьогодні торгувати цінними паперами, валютою, криптовалютою та іншими активами може практично будь-яка людина. Все, що для цього потрібно — невелика сума (рекомендується починати з 50–100 доларів), смартфон чи ноутбук, а також доступ до інтернету. Крім того, вам треба буде розібратися з основними поняттями та термінами, вибудувати стратегії для заробітку та досягати поставлених завдань, постійно розвиваючись та навчаючись.
Фондова біржа: визначення та основні функції
Почнемо з розбору формулювань. Біржа — це спеціалізоване місце, в якому «зустрічаються» покупці та продавці різноманітних товарів для торгівлі один з одним. Це своєрідний «базар», але максимально зручний для всіх учасників, що працює онлайн. Як товари на біржі можуть виступати акції, облігації, валюта, метали, сільськогосподарська продукція, нафта, криптовалюта та інше.
Що являє собою фондова біржа? Це місце, де ведеться торгівля різноманітними цінними паперами. Під таке визначення потрапляють акції різних компаній, ф'ючерси, опціони, облігації, паї та ін. Фондова біржа є гарантом того, що одна сторона буде максимально чесною та коректною щодо іншої. На ринок потрапляють акції чи облігації лише перевірених компаній, тому прямих ризиків закупити сміттєві цінні папери у вас не буде. І ще один момент: чим більша біржа, тим більше на ній продавців та покупців. Завдяки цьому складається максимально справедлива ринкова вартість активів.
Далі розгляньмо ключові функції біржі, яка займається цінними паперами. Їх лише три:
- Посередницька діяльність. По суті, це місце, де зустрічаються покупці та продавці. Посередник забезпечує рівні та прозорі умови для кожної сторони, завдяки чому цінні папери продаються з мінімальними ризиками та мають максимальну ліквідність.
- Регулювальна діяльність. Біржа коригує свою роботу з урахуванням вимог законодавства, тенденцій та настроїв. Також вона може змінити процедуру купівлі-продажу активів залежно від наявних факторів.
- Індикаційна діяльність. Саме фондова біржа показує, скільки коштує той або інший актив на підставі ринкових торгів. Як правило, ціни встановлюються внаслідок попиту: якщо він росте, то й вартість підвищується.
Слід відзначити, що частина цінних паперів може продаватися не так на біржах, як поза ними. Ви повинні розуміти, що здійснювати такі угоди вкрай ризиковано, їх ніхто не контролює, тому ви не будете захищені від шахрайства.
Біржа, простими словами, це ринок, на якому діють чіткі правила купівлі-продажу. Ним потрібно обов'язково слідувати, інакше вас просто приберуть з учасників. Крім вищеперелічених ключових функцій, біржа може виконувати й інші. До них належать:
- Дотримання етичних норм. Як правило, серед учасників торгів діють спеціальні угоди, що регулюють стандарти поведінки. Це дозволяє убезпечити всі сторони, підвищити рівень професіоналізму та відповідальності.
- Гарантія чистоти операції. Якщо акції чи інші цінні папери торгуються на біржі, то вони є легальними та надійними. Усі операції проводяться миттєво, тому якихось втрат у вас просто не буде.
- Арбітраж між учасниками угод. Якщо виникли певні спірні питання під час роботи, то представники біржі постараються вирішити їх максимально швидко та в рамках чинних правил.
В цілому, якщо ви прийняли рішення зайнятися трейдингом, варто визначитися, на якій біржі плануєте торгувати та чим конкретно займатися. Можливо, вам підійде ринок цінних паперів, або ж ви будете працювати з валютами, благородними металами та ін.
Учасники фондової біржі і їх роль у торгівлі
Багато трейдерів-початківців не зовсім розуміють, як правильно користуватися фондовою біржею, та хто на них працює. Розберімося і в цій темі. Ключовими гравцями є:
- Інвестори. Це максимально велика категорія, що займається купівлею та продажем цінних паперів. Саме завдяки інвесторам або трейдерам складається курс на акції чи облігації. Головне завдання цих людей – отримати прибуток, а також права, які гарантуються цінними паперами (наприклад, в окремих випадках ви зможете увійти до ради директорів з правом голосу).
- Емітенти. Цим терміном називають компанії та організації, які випускають акції чи облігації з метою залучення додаткового фінансування для розв'язання поставлених задач. Варто зазначити, що далеко не всі цінні папери можуть потрапити на фондовий ринок. Для початку вони проходять кілька перевірок, що гарантує їх відповідність низці ключових вимог.
- Брокери. Це ліцензовані організації, які є сполучною ланкою між емітентами та інвесторами.
Ми перерахували тільки частину учасників біржі, але насправді їх значно більше. На ній також можуть працювати довірчі керівники, яким інвестори передають фінанси для ефективного управління, реєстратори, депозитарії, розрахункові центри та ін. Але все-таки головними учасниками є трейдери та інвестори. Між ними теж є різниця, і її треба розуміти. Трейдери – це активні учасники ринку, які можуть укладати щодня по кілька угод. Інвестори обирають іншу стратегію: вкладають свої заощадження в цінні папери та просто чекають, поки вони сильно виростуть у ціни. Процес очікування може тривати кілька місяців, або навіть років.
Як відбувається торгівля на фондовій біржі
В абсолютній більшості випадків торги ведуться онлайн. Тобто всі угоди ви можете укладати через ноутбук чи смартфон – вам не потрібно фізично бути присутнім на біржі. Це дуже зручно та практично, адже торгувати можна у будь-якому місці, де є зв'язок. Розглянемо, як працює біржа цінних паперів
У більшості випадків усі дії можна виконати без залучення сторонніх фахівців через торгівельний термінал, пропонований інвесторам та трейдерам брокерськими організаціями.
Загалом принцип роботи фондової біржі виглядає в такий спосіб. Ви маєте на рахунку певну суму, яку бажаєте інвестувати в акції. Щоб щось купити, вам потрібно зайти в торговий термінал, вибрати цінні папери, що цікавлять вас, побачити актуальну вартість та укласти угоду. Вона відбувається миттєво, тобто ви змінюєте гроші на акції буквально за секунду. Зверніть увагу, що вартість цінних паперів постійно змінюється залежно від ряду факторів. Тому завдання грамотного інвестора полягає в тому, щоб дочекатися моменту падіння, зробити покупку, а потім продати на максимумі.
Основні фондові біржі світу та України
Станом на сьогодні у світі працює близько 250 різних бірж. Цього цілком достатньо для того, щоб покрити всі потреби інвесторів та емітентів. Однією з найбільших бірж вважається NYSE (Нью-Йоркська). Її капіталізація становить майже 25 трильйонів доларів. На другому місці розташувалася американська NASDAQ (20 трильйонів), а на третьому – китайська Shanghai Stock Exchange з 7 трильйонами.
Можна відзначити й інші біржі. Наприклад, європейська Euronext (6 трлн), японська Japan Exchange Group (6 трлн) та гонконзька Hong Kong Stock Exchange. Якщо говорити про вітчизняні компанії, то варто виділити наступні: «Перспектива», «Українська біржа», «Київська міжнародна фондова біржа»та ін.
Загальні висновки
Тепер ви знаєте головні завдання фондової біржі та принципи її дії. Після цього можна братися до інвестування у цінні папери та працювати як інвестор або трейдер. Пам'ятайте, що головне – вибрати хорошого брокера і бути розсудливим. Не варто зберігати всі яйця в одному кошику – намагайтеся диверсифікувати ризики. І не тримайте всі свої заощадження на брокерських рахунках, виводьте надлишки на банківські – це дозволить вам уникнути неприємностей у майбутньому.