Що таке кредитне плече в трейдингу і як з ним торгувати на біржі

Хочете стати фінансово незалежним та почати торгувати на біржі? Таким чином ви зможете заробляти солідні суми, але лише за умови, що розумітимете, що робите, побудуєте ефективні стратегії та розберетеся з усім інструментарієм. У цій статті ми розглянемо таке явище, як кредитне плече. Якщо його правильно використовувати, ви зможете збільшити свій прибуток у десятки разів, але цей інструмент має й певні ризики. Розберемося, що це таке і як із ним працювати. 

Ви повинні розуміти, що ваш заробіток залежить від суми, яку ви вклали. Розберемо простий приклад. Припустимо, у вас є 1000 доларів. Ви купуєте на них акції компанії «Нікс», які коштують на цей час 100 доларів. За пів року вартість цих цінних паперів становить 110 доларів. Коли ви продасте свої 10 акцій, то отримаєте 1100 у. о., а чистий прибуток складе 100 у. о. (насправді трохи менше, оскільки ще потрібно враховувати комісії системи). Сто доларів за пів року – не така цікава сума. При цьому якби ви вклали 100 000, то заробили б вже 10 000, що було б набагато приємніше. Якщо у вас немає таких грошей, можна використовувати інструмент, який називається «кредитне плече». Багато бірж надають його своїм клієнтам, і з ним вони можуть заробляти більше.  

Що таке кредитне плече простими словами

Розберімося, як працює біржа. На ній торгують трейдери, які здійснюють угоди з купівлі-продажу. Вони підключаються до біржі через брокера. Це велика організація, яка має відповідні ліцензії та власний торгівельний термінал. Саме брокер надає своїм трейдерам робочий інструментарій для торгів. 

Кредитним плечем називають спеціальну позику, яку інвестор отримує від брокера для того, щоб збільшити обсяг своїх торгів. Цей кредит видається під заставу раніше куплених або свіжих активів. Трейдер може використовувати кредитне плече для будь-якої угоди, але при цьому потрібно зважити всі «за» та «проти». Співвідношення між кредитними та власними активами інвестора і називається плечем. 

Слід розуміти, що загальна сума кредиту для трейдера може бути різною. У цілому нині багато бірж дають можливість здійснювати угоди у вигляді від 10 до 1 000 розмірів наявного депозиту. Це плече виконує роль важеля. Воно дає можливість інвестору укладати угоди на суми, якими не володіє. Зазначимо, що розмір плеча зазвичай встановлюється кліринговим центром на підставі оцінки ризику певного активу. Наприклад, якщо цінний папір має коефіцієнт ризику 10%, ви зможете використовувати важіль 1 до 10. У разі підвищення цього показника суми зменшуються. Наприклад, якщо розрахунковий ризик становить 50%, ви зможете скористатися плечем у вигляді 1 до 2. 

Потрібно знати, що торгівля на біржі з подібним інструментарієм називається маржинальною. Щоб працювати з плечем, потрібно мати певний депозит (у різних брокерів він може відрізнятися). Він є запорукою, і якщо щось піде не так, буде вилучений брокером. Ще один момент, який потрібно знати про кредитне плече. Багатьох трейдерів-початківців відлякує слово «кредит». Але не треба боятися використати інструмент. Відсотки за це мінімальні, при цьому ви зможете отримати прибуток, який у десятки разів перевищує той, якби ви працювали зі своїм депозитом. 

Якщо угода буде збитковою, кошти поступово віднімаються з депозиту. Коли його розмір зменшиться до мінімуму, брокер надішле повідомлення, яке називається Margin Call. У ньому вам буде запропоновано або закрити збиткову позицію або поповнити депозит. Якщо ваш актив повністю закінчиться, угода буде закрита автоматично.  

Як працює кредитне плече: приклади угод

Для того, щоб ви зрозуміли, як працює плече у трейдингу, ми наведемо простий приклад. Так, трейдер має свій рахунок у брокера. Він кладе на нього 100 доларів. Далі підключає кредитне плече розміром 1 до 100 і купує акції на 10 000 доларів. 100 у. о. — це його депозит, 9900 — позикові кошти. Далі минає якийсь період, і вартість акцій зростає на 10%. Загальний дохід у разі становить 1 000 доларів. Трейдер закриває угоду та фіксує прибуток. На його рахунку 11 000 (1 000 – зароблена, 9 900 – позикові, 100 – депозит). Після закриття брокер забирає свої гроші назад, і баланс вашого профілю становить 1100 у. о. (насправді трохи менше, тому що віднімається ще комісія за користування кредитними грошима, але вона невелика). 

Тепер розглянемо протилежну ситуацію. Ви купили акції на свої 100 у. о. з плечем 1 до 100, тобто на 10 000. Далі ціна пішла вниз. Коли загальна сума угоди досягла 9 920 доларів, вона автоматично закривається. Брокер повертає собі свої 9900, ви отримуєте 20 і втрачаєте 80. Зазначимо, що 20 доларів — це необов'язкове граничне значення. Кожен брокер може бути своїм, тому уважно читайте правила використання кредитного плеча. 

Ризики та підводні камені використання кредитного плеча

Цей інструмент має як плюси, так і певні мінуси. Якщо ви плануєте працювати на біржі, ви маєте їх розуміти. Спочатку розберімося з позитивними моментами. Цей важіль є такою собі паличкою-виручалочкою для новачків, які не мають серйозного стартового капіталу. Зрозуміло, що якщо ви почнете зі 100 або 1 000 доларів, то ваш заробіток буде мінімальним. 

Торгівля із плечем дозволяє: 

  1. Здійснювати операції у великі суми. Це принесе вам добрий прибуток у разі успішного закриття.
  2. Швидко наростити депозит до такого розміру, щоб відмовитися від інструменту та знизити можливі ризики. 
  3. Здійснювати угоди, які у рази перевищують ваші реальні фінансові можливості.

Загалом це дуже зручний та практичний інструмент. Але його використання має певні ризики. Розглянемо їх уважніше. Ви повинні розуміти, що плече значно підвищує дохід, який ви можете отримати від кожної операції. При цьому воно також збільшує наявні ризики. Головне в маржинальній торгівлі — продумати всі можливі сценарії, прорахувати вартість активу та грамотно розпорядитися капіталом. 

Щоб вам було зрозуміло, з якими ризиками можна зіткнутися при інвестиціях із плечем, ми наведемо наочний приклад. Припустимо, ви створили депозит у брокера у розмірі 1000 доларів. Ви припустили, що акції компанії «Тесла» будуть підійматися в ціні, хоча зараз вони торгуються по 100 доларів за штуку. Без плеча ви зможете купити лише 10 акцій, що не принесе вам особливого прибутку навіть у тому випадку, якщо їхня вартість зросте на 10%. 

Саме тому ви вирішили скористатися позикою від брокера у розмірі 1 до 100. Завдяки цьому ви змогли придбати 1000 акцій. За кілька днів їхня вартість зросла до 105 доларів на тлі позитивних новин. Ви закрили угоду та отримали 105 тисяч. Далі брокер забрав свої 99 тисяч, а ваш депозит збільшився до 6 тисяч. Результат, як ви розумієте, цілком пристойний. Якби ви не скористалися кредитним плечем, то ваш заробіток становив би лише 50 доларів. 

Що буде, якщо ціна на акції навпаки впаде? Припустимо, вартість знизилася до 99 у. о. Це означає, що без використання позики ви б втратили всього 10 доларів (10 акцій * 1 у. о.). Але із кредитом картина змінюється. Так, втрати становлять 1 000 доларів, тобто розмір депозиту. За наближення ціни до 99 у. о. ви отримаєте попередження, а коли вона зрівняється з цим числом, угода буде автоматично закрита. 

Як бачите, ризики досить серйозні. Тому якщо ви новачок у роботі з маржою і ще не вмієте прогнозувати результат угод, то не варто грати з великими плечима. Найкраще використовуйте 1 до 10 або 1 до 20. У цьому випадку депозит не згорить при мінімальному падінні вартості активу. 

Чи користуються кредитом інвестори

Досить часто біржові гравці-початківці плутають поняття трейдера та інвестора. Потрібно розуміти, що цілі та стратегії у цих людей різні. Так, трейдер займається активною торгівлею — він може укладати десятки угод на день. Інвестор діє інакше. Він оцінює цінні папери чи інші активи, робить відповідні висновки та купує їх. Далі слідує тривала пауза, яка може тривати кілька місяців або навіть років. За цей час вартість активів може серйозно змінитись, іноді на десятки відсотків. Коли дохід влаштує інвестора, він продає акції та фіксує прибуток.

Варто розуміти, що трейдеру дуже цікава торгівля акціями із плечем, оскільки йому потрібно отримати прибуток з коротких угод. І саме для цього залучаються позикові кошти. Зазначимо, що трейдер може діяти й у довгу. Для максимальної прибутковості він може використовувати плече. Інвестори в 99% випадків не йдуть на ризик, а користуються лише наявними накопиченнями. Вони заморожують куплені активи на тривалий термін, тож брати позики їм просто невигідно.

Як вибрати оптимальне кредитне плече для торгівлі на біржі

Ви повинні розуміти, що позика від брокера — це зручний і вигідний інструмент, але при цьому він досить ризикований. Плече дає можливість заробляти хороші суми навіть при невеликих вкладеннях. Щоб не втратити свої заощадження, вам потрібно взяти до уваги такі рекомендації:

  1. Враховуйте, який ви маєте депозит. Вибирайте таке плече, яке не спалить ваші накопичення за мінімальних коливань ціни активу. 
  2. Намагайтеся встановлювати Stop loss для кожної угоди, щоб мінімізувати втрати. 
  3. Намагайтеся не торгувати на весь власний рахунок. Найкраще, щоб угода покривала не більше 5% депозиту. 

І не варто купувати великі кредити. Краще заробити менше, але гарантовано, ніж спалити усі свої накопичення. 

Загальні висновки

Хочете навчитися торгувати на біржі, користуватися всіма доступними інструментами та заробляти солідні гроші? Не поспішайте відкривати депозит. Насамперед рекомендуємо вам пройти навчання в Біржовому університеті. Ви розберетеся з базовими термінами та поняттями, навчитеся створювати власні стратегії, використовувати технічний та фундаментальний аналіз, та ін. Навчання ведуть досвідчені лектори, які детально дадуть відповіді на ваші запитання та допоможуть вам у складних ситуаціях. Тільки після того, як ви розберетеся з базовими діями, можна буде переходити до кредитного плеча. І головне – не забувайте про Stop loss. Вони допоможуть вам вчасно вийти з невигідної угоди без втрати депозиту.