Що таке спотова торгівля на біржі

Бажаєте стати трейдером та почати заробляти на різниці курсів? Тоді вам варто розібратися з базовими поняттями та інструментарієм сучасних бірж. Одним із найпоширеніших видів торгівлі у брокерів є spot trading. Саме спотова торгівля базова для більшості ринків та товарів (золото, нафта, цінні папери, метали та ін.). Завдяки їй формуються ціни на активи та регулюється попит на них.

Варто розуміти, що спотовою торгівлею називають моментальні угоди купівлі-продажу різних товарів. Така методика використовується всіма: і новачками, і кваліфікованими трейдерами та інвесторами. Головний плюс полягає в тому, що ціна активу фіксується у конкретний момент часу. Вам не потрібно чекати, коли вона впаде чи підніметься до потрібних значень. Ви укладаєте угоду тут і зараз і моментально отримуєте свій актив або гроші за нього. У цій статті ми вирішили детально розібрати усі нюанси торгівлі на споті. Прочитавши її, ви навчитеся використовувати цей інструмент і зможете працювати на біржах самостійно.

Що таке торгівля у спот

Спочатку розберімося з базовими поняттями. Спотовою торгівлею називається процес, у якому учасники укладають миттєві угоди на місці. Тобто покупець дає гроші, а продавець – товар. Як тільки угода укладається, відбувається передача активів. Після цього ви можете чинити з ними так, як вам заманеться. 

Спотовий ринок максимально ліквідний та прозорий. Саме тому він приваблює велику кількість трейдерів та інвесторів. Його назва походить від англійського виразу on the spot (переклад — «на місці»). Таку торгівлю часто називають ринком готівкових чи миттєвих угод. 

З якими активами можна працювати на ринку спотів? Майже з будь-якими. Так, трейдери можуть укладати угоди щодо:

  1. Різних фінансових інструментів. Саме таким чином продається більшість цінних паперів (облігації, акції тощо).
  2. Валют. Найбільший ринок Форекс працює саме за спотовим принципом, тобто угоди здійснюються миттєво.
  3. Різних товарів. Йдеться про такі активи, як цінні та промислові метали, нафта та нафтопродукти.

Отже, давайте трохи підсумуємо. Ключові особливості спотового ринку: миттєва (або майже миттєва) угода, фіксована на момент укладання контракту ціна, передача активів між сторонами відбувається у момент покупки. Такі угоди є максимально популярними внаслідок своєї простоти та відкритості. Щобільше, цей ринок безпосередньо залежить від кількості та довіри з боку трейдерів. Чим їх більше, тим швидше укладаються контракти й тим вища ліквідність активів. 

Досвідчений трейдер повинен розуміти різницю між спотовими та ф'ючерсними угодами. Спот — це обмін активів тут і зараз за ціною. Ф'ючерс – це зовсім інше. Він має на увазі, що одна зі сторін отримує зобов'язання на укладення угоди в майбутньому за ціною, про яку домовилися дві сторони. При цьому реальна вартість активу на той момент може бути іншою. Саме тому ф'ючерси мають додаткові ризики для двох сторін. Тобто ф'ючерсна торгівля має на увазі відкладену угоду за умовами домовленості (контракту) та створює певні зобов'язання для двох сторін. 

Як працює спотовий ринок

Далі розберімося, як функціонує спот на біржі. Тут усе досить просто. Ви стежите за торговим терміналом і бачите вартість активу, що вас цікавить. Наприклад, ви працюєте на ринку цінних паперів та купуєте акції. Після реєстрації вносите на свій рахунок депозит. 

Коли ви бачите цікаву для вас пропозицію, то купуєте актив. При цьому потрібно вказати його кількість (наприклад, у вас є депозит 1 000 у. о., і вирішили купити 10 акцій по 100 доларів). Як тільки ви робите угоду, гроші йдуть з вашого депозиту, а ви отримуєте цінні папери. Далі через день вартість акції зростає до 110 доларів. Ви укладаєте нову угоду та продаєте їх. На вашому депозиті тепер є 1100 у. о., тобто заробіток становив 100 у. о. 

Тобто дії відбуваються за такою схемою:

  1. Вибір цікавого для вас активу, створення депозиту. 
  2. Контроль за вартістю товару. 
  3. Здійснення угоди на відповідних вам умовах.
  4. Отримання активів на власний гаманець. 

Обмін товарів на гроші відбувається фактично миттєво, тож ви можете працювати з конкретними цінами. Вони не зміняться у процесі — ви фіксуєте їх на момент укладання угоди. 

Далі розгляньмо, які різновиди має спотовий трейдинг. Найчастіше трейдери працюють із такими активами:

  1. Валютні. Майже всі подібні угоди відбуваються на ринку Forex. На ньому торгуються усі ключові світові валюти. Угоди укладаються з урахуванням поточних курсів. Купівля та продаж ведеться цілодобово, що відкриває широкі можливості для трейдерів, а ціна формується на основі попиту та пропозиції, а також інших зовнішніх та внутрішніх факторів. 
  2. Фізичні. До цього типу активів відносять те, що фізично існує: золото, платина, срібло, нафта, різні сільськогосподарські товари (наприклад, пшениця) та ін. Вартість таких активів визначається на загальносвітовому ринку, вона може змінюватись залежно від попиту та сезону. 
  3. Цінні папери. Це великий ринок, на якому працюють багато трейдерів та інвесторів. До цінних паперів найчастіше відносять акції та облігації різних підприємств. 

Також на спотовому ринку можна працювати з деривативами (свопами чи опціонами), а також цифровими активами. Варто розуміти, що у кожного з перерахованих товарів є свої особливості, плюси та нюанси. Тому рекомендуємо вам укладати угоди лише після того, як ви розробите стратегію торгівлі, врахуєте наявні ризики та зможете спрогнозувати подальший перебіг подій. 

Переваги та недоліки спотової торгівлі

Розгляньмо, які плюси мають спотові угоди. Можна виділити такі пункти:

  1. Простота укладання контрактів. Торгові термінали, що надаються брокером, є інтуїтивно зрозумілими та простими. Ви без особливих проблем розберетеся з ними й зможете здійснювати угоди буквально за кілька хвилин після ознайомлення з інструментом. 
  2. Висока швидкість виконання контрактів. Вони укладаються і гасяться миттєво. У цьому полягає основний плюс споту та її відмінності від ф'ючерсу. Натиснули кнопку «Купити» або «Продати» і отримали потрібний актив. 
  3. Повна прозорість. Подібна торгівля має на увазі, що жодних сюрпризів для двох сторін не виникне. Ви бачите актуальну ціну і самостійно приймаєте рішення про купівлю або продаж товару. Угода відбувається миттєво, тому вартість активу не змінюється. Волатильність цін є мінімальною. 
  4. Універсальність. На спотовому ринку можуть працювати всі: і новачки, і кваліфіковані інвестори, і трейдери з великим досвідом. Такі угоди можна здійснювати на будь-яких біржах. 
  5. Мінімальний рівень ризиків. Учасники правочину не мають жодних зобов'язань один перед одним. Вони просто купують і продають товар у моменті, і на цьому їхня взаємодія закінчується. 

Є у цьому виді торгівлі й інші переваги. Наприклад, гнучкість угод. Ви зможете працювати практично з будь-якими активами: акціями, валютами, металами та ін. Всі купівлі та продажі здійснюються за ринковими цінами, і за потреби ви можете скористатися послугами кредитного плеча від брокера, щоб підвищити свій рівень доходу. Товари, що продаються за методиками spot, максимально ліквідні. 

Далі поговоримо про ризики. Їх кілька:

  1. Висока волатильність. Вона особливо добре помітна на ринках валют та цінних паперів у період різних змін та форс-мажорів. Так, вартість активу за день може впасти чи піднятися на 5-10%. Це призводить до появи ризиків: якщо ваша стратегія та прогноз не спрацюють, то ви втратите гроші. 
  2. Невеликий вибір інструментів. Спот – максимально простий спосіб купувати та продавати. По суті, у вас будуть тільки кнопки, за допомогою яких ви укладаєте угоди. При цьому на ф'ючерсних та опціонних ринках функціонал набагато ширший, що відкриває перед трейдером більше можливостей. 
  3. Залежність від політики, воєн, економічних подій. Ціни на товари формуються в моменті, тобто на них впливають попит та пропозиція. Це призводить до того, що ваш актив може різко подешевшати у разі якихось глобальних подій. 

Одним словом, ризики на цьому ринку є. І щоб не допустити втрат, вам потрібно вибудувати власні стратегії та враховувати наявні настрої. Не варто піддаватися емоціям та довіряти «інсайдам» незнайомих блогерів. Через це ви закуповуватиметеся на піках, а продаватимете — на низах, що гарантовано призведе до втрат депозиту.  

Спотова торгівля: поради для новачків

Розберімося з тим, як можна увійти на спотовий ринок та почати заробляти. Насамперед рекомендуємо вам пройти навчання в Біржовому університеті. На заняттях ви освоїте основний інструментарій, розберетеся з базовими поняттями, навчитеся проводити аналіз та передбачати рухи цін. Можна, звичайно, почати торгувати й без навчання, але в цьому випадку ви гарантовано зробите безліч помилок, що призведе до втрати ваших заощаджень.

Загалом для того, щоб розпочати, потрібно:

  1. Вибрати, з якими активами ви працюватимете. Після цього слід підібрати потрібну біржу. Працюйте лише з великими брокерами, які мають гарну репутацію. Обов'язково враховуйте умови співпраці, наявність потрібних інструментів, розмір комісії та інші аспекти. 
  2. Створити власний профіль. Для цього потрібно не просто вказати свій логін та пароль, а надати біржі свої документи для верифікації. 
  3. Внести депозит. Як правило, для цього вам знадобиться банківська картка. З якої суми розпочати? Все залежить від вашого фінансового стану. Як правило, новачки починають із 100-1000 доларів. 
  4. Розробіть власну стратегію та проведіть аналіз ринків. Ви повинні відстежувати тенденції та розуміти, куди рухається вартість активів. Щоб не ризикувати власними грошима, можна скористатися демо-рахунком. Якщо ваші стратегії працюють, переходьте до справжньої торгівлі. 
  5. Укладайте угоди. Вибирайте актив, чекайте потрібної вам ціни та купуйте. Коли вартість зміниться – продавайте. Так ви почнете формувати свій портфель та заробляти. 

Які інструменти слід використовувати під час спотової торгівлі? Як правило, для складання стратегії та аналізу ринку трейдери враховують графіки та трендові індикатори. Перші показують, як змінюються ціни протягом певного періоду. Другі дозволяють зрозуміти, в який бік рухаються ринки зараз. Поєднуючи цю інформацію, ви зможете визначитися з тим, що вам робити – купувати чи продавати. Також для підвищення точності прогнозу можна використовувати такі індикатори, як загальний обсяг торгів (що він вищий, тим більша ймовірність зародження нового тренду) та індекс відносної сили. Використовуючи ці інструменти, ви зможете прогнозувати рухи цін та заробляти більше. 

Загальні висновки

Спотова торгівля — це ідеальний вибір для новачків та професіоналів. Вона дозволяє укладати угоди тут і зараз, не ризикуючи величезними сумами. Ви можете в будь-який момент придбати потрібний вам актив і продати його, коли ціна зміниться в потрібну сторону. При цьому якщо щось пішло не так, то можна просто почекати, коли тренд зміниться на позитивний і відбити свої вкладення. 

Варто розуміти, що працювати на біржі досить складно та ризиковано. Тому не варто купувати активи, якщо ви не знаєте, що з ними робити далі. Рекомендуємо вам спочатку навчитися, розібратися з базовими термінами та інструментами, вибудувати стратегії, скласти плани й лише потім розпочинати торги. Інакше ви ризикуєте просто втратити свої фінанси та розчаруватися в трейдингу.