Свінг-трейдинг: принципи для успішної торгівлі на біржових ринках
Тим, хто ще не має достатнього досвіду в трейдингу, техніка взяття участі у торгівлі на біржі може здатися досить простою: купуєш активи дешевше та продаєш дорожче. Насправді ця специфічна сфера діяльності потребує грамотного підходу. Щоб ефективно торгувати, застосовують різні тактики, які відрізняються аналізом ринку, відкриттям позиції та її супроводом.
Одним із найбільш комфортних способів ведення торгівлі на біржі є свінг-трейдинг (Swing Trading). Він не вимагає від трейдера постійного моніторингу котирувань на ринку та дозволяє охоплювати значні цінові рухи. Така тактика оптимальна для учасників ринку, які надають перевагу більш спокійному і гнучкому підходу до діяльності на біржі. Вона потребує професіоналізму, певного досвіду та витримки.
Визначення поняття
Свінг-трейдинг (хвильова торгівля) — стиль торгівлі біржі, у якому трейдери прагнуть захопити короткострокові рухи ціни (від кількох днів до кількох тижнів). Така методика знаходиться між дейтрейдингом та довгостроковою діяльністю та ґрунтується на аналізі графічних та свічкових патернів та трендів. Мета свінг-трейдингу – отримати прибуток на змінах котирувань. Назва стилю походить від англ. swing («вагання», «розворот») та trade («торгувати»).
З моменту опису, який припав на середину минулого століття, і до сьогодні методика набула великої популярності серед багатьох трейдерів. Варто зазначити, що під терміном «свінг-трейдинг» мається на увазі модель поведінки учасника ринку, а не певна стратегія торгівлі. Використовують її як самостійну методику або в комплексі з іншими тактиками.
Характеристики та особливості свінг-трейдингу
Свин-торгівля ґрунтується на тому факті, що кожен тренд складається з кількох фаз зростання та падіння. Трейдери зазвичай входять у позицію, очікуючи руху ціни у певному напрямі, і утримують її до досягнення цілей із прибутку чи спрацьовування стоп-лосса. Як правило, позиція залишається відкритою від кількох годин до 2-3 днів. Її утримують для того, щоб отримати максимальний прибуток за мінімальної кількості угод. Методика дозволяє вийти з позиції, коли дохід дозрів, або залишатися осторонь, якщо спостерігаються стрибки котирувань.
Активні трейдери використовують цей стиль торгівлі для обмеження ризиків у нестабільні періоди на біржі. Серед ключових переваг методики варто виділити:
-
невеликі витрати часу — часто такий спосіб застосовують учасники ринку, які не можуть чи не хочуть торгувати усередині дня;
-
можливість отримати більший прибуток у порівнянні з дейтрейдингом, незалежно від рухів ринку;
-
відсутність витрат на своп — плати за перенесення відкритих угод наступного дня;
-
можливість швидко побачити результат операції — оцінити її ефективність можна вже за кілька годин.
Є у методики й недоліки. По-перше, на триваліших проміжках потрібно вкласти більше коштів. По-друге, підходить свінгова торгівля не всім. Крім того, що потрібно мати досвід, знадобиться ще й чуття, щоб визначати фазу циклу, знаходити тренди та вгадувати напрямок їх рухів. Такий стиль торгівлі підходить не для всіх. Навіть досвідчені трейдери не завжди можуть отримати користь від застосування стратегії.
Інструменти для свінг-торгівлі
Для коректного вибору точок входу необхідний відповідальний підхід. Для цього можуть використовуватися різні інструменти та методи.
Рівні підтримки та опору
Методика застосовується для прогнозування напряму рухів ціни на фондовій біржі. Коли ціна активу знижується, на ринок виходять «бики». Вони купують цінні папери за мінімальною вартістю, після чого спостерігається розворот низхідного тренду. Так формується рівень підтримки. Коли ж ціна підіймається, вона досягає максимуму та розгортається. У цей час на ринок виходять «ведмеді» (продавці). Їх стільки, що вони перехоплюють ініціативу у покупців, і зростання ціни може припинитися.
Свінг-трейдери застосовують такий інструмент, щоб визначити потенційні точки входу та виходу з позицій. Вони можуть скористатися відскоками ціни, купуючи при наближенні до рівня підтримки та продаючи при досягненні рівня опору. Крім того, як сигнал свінг-трейдери можуть використовувати пробої. Якщо він спостерігається для рівня підтримки, це, як правило, говорить про можливий початок нового висхідного руху. Для спротиву — часто свідчить про ймовірний низхідний напрямок.
Визначати потенційні рівні підтримки та опору можуть на основі математичних пропорцій. Трейдери застосовують інструменти Фібоначчі, канали — напрямок та межі руху цін. В останньому випадку трейдери можуть виявити тренд, встановлюючи лінії, що з'єднують послідовні високі та низькі точки графіків ціни. Позиції відкриваються та закриваються на межах каналу. Наприклад, відкривати угоду на покупку можна біля нижньої, а закривати біля верхньої. Потрібно розуміти, що котирування не завжди рухаються від межі до межі. Тому існує ризик втрати інвестицій.
Патерни
Дозволяють приймати рішення про вхід/вихід із позицій. Часто формуються такі розворотні графічні патерни, як подвійні вершини, дно, голова та плечі. Наприклад, подвійна вершина виникає, коли ціна досягає двох високих рівнів, приблизно рівних між собою. Після цього котирування починають падати. Ця ситуація може свідчити про можливий розворот цінового тренду з висхідного на низхідний. Такі інструменти враховуються у поєднанні з рівнями підтримки та опору.
Патерни продовження тренду, такі як трикутники, клини, прапори та прямокутники, допомагають трейдерам визначати моменти відпочинку усередині поточного тренду. Наприклад, трикутник може вказувати на стиснення цін у вузький діапазон перед передбачуваним продовженням тренду.
Індикатор
Одним із головних інструментів в арсеналі свінг-трейдера є індикатор Moving Averages (MA) – «ковзні середні». Вони дозволяють визначати середню ціну активу за певний проміжок часу та використовувати цю інформацію для побудови стратегії. Вимірюються у свічках на графіку котирувань. Існує 2 підвиди МА. Просте ковзне середнє (SMA) визначається як звичайне середнє значення ціни за вибраний проміжок. При визначенні експоненційного ковзного середнього (EMA) більше враховуються останні формування свічок. Якщо порівнювати ці мувінги, варто відзначити, що EMA швидше реагує на зміни котирувань.
Учасники ринку нерідко застосовують такі види ковзних середніх для прийняття рішень про вхід/вихід з позицій:
-
SMA 10. Відомий як «швидкий» індикатор, оскільки ґрунтується на малому періоді та реагує на цінові зміни з мінімальною затримкою. Цей інструмент найчастіше застосовується для відстеження короткострокових тенденцій та швидких змін на ринку.
-
EMA 30. Відомий як «повільний» індикатор, що використовує більший проміжок часу для розрахунку середньої ціни. Він відповідає на зміни котирувань, проте характеризується певною затримкою через збільшений період усереднення. Допомагає фільтрувати ціновий шум і надає узагальнений огляд тенденцій ринку.
Інтеграція таких індикаторів на торгові платформи дозволяє свінг-трейдерам аналізувати ринок, враховуючи як короткострокові, так і триваліші тренди. Це дає можливість приймати поінформовані рішення при торгівлі на біржі.
Хвильовий аналіз
Методика ґрунтується на підході, який передбачає, що на ринку тренди чергуються з періодами корекції. Ці хвилі можуть створювати масу конфігурацій. Співвідношення їх буває різним. Розрахувати потенційні межі хвиль можна, використовуючи методи Фібоначчі. У Swing-торгівлі хвильовий аналіз застосовується переважно для визначення фази ринку, а не для пошуку можливостей відкрити позицію. Початківцям освоїти методику складно. Рідко нею користуються досвідчені трейдери.
Мультитаймфреймовий аналіз
Це стратегія оцінки ринку відома також як метод «3 екранів». Суть мультитаймфреймового аналізу полягає в тому, щоб, крім основного таймфрейму, на якому трейдер приймає рішення про вхід у ринок, також аналізувати його на вищих часових інтервалах. Це дозволяє отримати повну картину поточної ринкової ситуації та підтвердити або спростувати тренд, виявлений на робочому таймфреймі.
Одночасно з використанням мультитаймфреймового аналізу трейдери часто дотримуються суворого мані-менеджменту. Це означає, що відношення потенційного прибутку до потенційного збитку має бути не менше 1,5–2,0 до 1,0, а переважно 2,5–3,0 до 1,0. Такі показники дозволяють контролювати ризики та забезпечувати стійкість стратегії навіть за наявності серії збиткових угод.
Висновок
Свінг-трейдинг — це метод ведення торгів на біржі, який передбачає виявлення загального тренду та отримання доходу при торгівлі в рамках його коливання. Технологія не передбачає психологічного тиску та великих витрат часу. При цьому є можливість отримання суттєвого прибутку. Щоб передбачити будь-які зміни ціни, потрібно постійно аналізувати ринок. Важливо, щоб трейдер умів обчислювати тренд, бачити потенціал угоди, для чого потрібний великий досвід та гарна інтуїція.