Стратегія Мартінгейла у трейдингу – що це та як вона працює?

У торгівлі на біржі застосовується безліч стратегій і, як не дивно, деякі з них запозичені зі світу азартних ігор. Мартінгейл у трейдингу — одна з таких тактик. В його основі лежить подвоєння ставки після кожної невдачі, що в теорії має призводити до покриття всіх попередніх збитків та отримання прибутку за першого ж успішного результату. Чи варто використати такий принцип у реальних умовах? Розбираємось у нюансах теми.

Попередньо варто відзначити, що система Мартінгейла пов'язана з великими ризиками, тому застосовувати її новачкам не варто. Крім того, необхідно переконатися у правильній оцінці всіх небезпек перед тим, як ухвалити фінансове рішення. Для цього варто скористатися за допомогою незалежного біржового експерта.

Як працює Мартінгейл

Коли виникла стратегія Мартінгейла, хто є її автором і чому вона так називається, точно не встановлено. Торговець, який застосовує цю стратегію, очікує, що він нічого не заробить і не втратить. Підвищуючи ставки у 2 рази після кожного програшу, один виграш має покрити усі збитки, які були раніше. На практиці це виглядає так:

  1. Трейдер відкриває позицію сподіваючись на певний результат. Він може досягти мети та отримати прибуток або зазнати збитків.
  2. В останньому випадку учасник ринку подвоює обсяг угоди доти, доки не буде отримано дохід. Робиться це за принципом геометричної прогресії: 1–2–4–8–16 і т. д. 
  3. Трейдер повертається до початкової ставки у разі виграшу. Прибуткова угода перекриває всі попередні збитки та приносить дохід. Він буде більше загальної суми втрат від попередніх угод на розмір, що дорівнює ставці першої угоди.

Існують і варіації класичного Мартінгейлу. Одна з них – пірамідинг. Стратегія передбачає нарощування обсягу угоди за кожного успішного результату, а не за збитку. Це дозволяє швидше збільшувати прибуток. У такому випадку потрібно чітко слідувати тренду. Інший різновид — реверсування, що передбачає відкриття нової угоди зі збільшеним обсягом у протилежний бік після збитків. Це може бути ефективно на ринках з високою волатильністю.

Який метод краще вибрати, залежить від ринкових умов та досвіду трейдера. Мартінгейл базується на теорії ймовірності, за якою рано чи пізно має статися виграшна угода. Пірамідинг варто застосовувати у свінг-трейдингу на трендовому ринку з урахуванням того, що будь-який тренд поступово закінчується. Метод реверсування може бути корисним у флеті чи на торгових майданчиках з аномальною фундаментальною волатильністю. Кожна з цих тактик спричиняє певні ризики.

Чи можна використовувати Мартінгейл у трейдингу

Стратегія Мартінгейла на біржі використовується досить часто завдяки своїй простоті. Для її застосування не потрібно глибокого аналізу ринку та використання складних технічних індикаторів. Одним із головних плюсів такої системи є той факт, що вона дозволяє швидко відновити свої позиції після серії збитків. Застосовуючи стратегію на ринках із короткостроковими ціновими розворотами чи умовах торгівлі у діапазоні, можна навіть отримати прибуток.

Але не все так райдужно. Як уже говорилося, торгівля за Мартінгейлом тягне за собою великі ризики. У чому вони? Трейдеру доводиться постійно подвоювати ставки. Це потребує великих капіталовкладень. При тривалій смузі невдач може спостерігатися сильне просідання. У деяких випадках виникає ризик злиття всього депозиту. Щоб запобігти такій ситуації, на балансі має бути значна сума. Але варто врахувати, що ринок може продовжувати рухатися в одному напрямку тривалий час. Це загрожує тим, що депозит трейдера буде злитий. Ризики, пов'язані із застосуванням стратегії, демонструють прості розрахунки. Наприклад, якщо у трейдера на рахунку $100:

  1. Перша угода відкривається обсягом $1 і виявляється збитковою.
  2. Трейдер подвоює обсяг угоди до 2 доларів, але знову отримує збиток. Баланс — $97.
  3. Обсяг угоди збільшується до $4, але збиток знову знижує депозит до $93.

Вже після шостої збиткової угоди поспіль депозит скоротиться приблизно на 2/3 і становитиме $37. Для рахунку з балансом $1000 серія може тривати до 9 збиткових угод, після чого капітал також буде виснажений.

Не кожен трейдер зможе психологічно витримувати емоційні навантаження, що передбачає застосування стратегії. Бачачи свої збитки, учаснику ринку слід подвоювати ставки. Це може спричинити прийняття емоційних рішень, що ще більше підвищує ризики.

Щоб ефективно застосовувати систему Мартінгейла, потрібно використовувати надійні системи управління ними та ретельно аналізувати ринок. Необхідно розуміти, що довше трейдер застосовує стратегію подвоєння ставок після програшу, тим вищою є ймовірність зіткнутися з тривалою смугою невдач. А бюджет у кожного учасника ринку обмежений.

Як торгувати за Мартінгейлом з мінімальними ризиками

Зазвичай результати використання Мартінгейла включають частіше малий дохід і рідше катастрофічні поразки. Система втрачає свою ефективність, якщо трейдера переслідує довга серія програшних угод, а його капітал виснажується доти, як відбудеться виграшна операція. Тому, попри привабливість цієї стратегії, результати можуть бути надто непередбачуваними та непостійними. Щоб мартингальна система була ефективнішою, треба спробувати скоротити ризики. Для цього використовують різні підходи.

Початок роботи з мінімального розміру позиції

Одною з головних проблем класичної стратегії Мартінгейла є необхідність збільшення капіталу при кожній невдалій угоді. В результаті трейдер може зіткнутися з нестачею коштів при серії збитків, що затягнулася. Для зменшення потреби у капіталі рекомендується розпочинати торгівлю з мінімального розміру позиції.

Такий підхід дозволяє трейдеру витримувати більше збиткових угод поспіль, зберігаючи можливість продовжувати торгувати до настання сприятливого ринкового руху.

Застосування напівмартингейлу

Класична схема Мартингейла передбачає подвоєння ставки після кожного збитку, що підвищує вимоги до капіталу та ризики. Напівмартингейл — більш консервативний варіант. При його застосуванні ставка підвищується не вдвічі, а, наприклад в 1.5 раза. Можна також застосовувати інші менші  кратні — 4, 1,25, 1,2. Це понижує навантаження на капітал скорочує ризики.

Напівмартингейл особливо популярний серед трейдерів, які займаються довгостроковими вкладеннями в акції без застосування кредитного плеча. Якщо очікується висхідний тренд упродовж тривалого періоду, інвестори можуть використовувати мультиплікатор 1, щоб поступово знижувати середню ціну придбаних активів. Якщо котирування падають, можна придбати таку саму кількість активів. Це дозволить знизити середню вартість цінного паперу з надією на подальше відновлення висхідного тренду.

Висновок

Принцип Мартінгейла є популярною, але дуже ризикованою стратегією ставок, яка була адаптована для трейдингу. Її привабливість полягає у можливості оперативно відновити втрати та отримати дохід внаслідок підвищення ставок після кожної збиткової операції. Проте основний недолік цієї системи у необхідності збільшення капіталу, що загрожує суттєвими фінансовими втратами при серії невдач.

Система Мартінгейла може мати цінність як інструмент для глибшого розуміння ринку та аналізу психології трейдера. Однак початківцям і навіть досвідченим учасникам ринку рекомендується використовувати її з обережністю і спершу тестувати у безризиковому середовищі. Випробувати стратегію та підібрати оптимальну версію Мартінгейла можна на деморахунку. Це дозволить мінімізувати ризики та оцінити, як можна застосовувати систему без загрози реальному капіталу.