Хто такий брокер: чим він займається

Збираєтеся зайнятися інвестуванням? Вирішили отримувати пасивний дохід або відкладати гроші на майбутнє? У цьому випадку вам потрібно познайомитися з нашою статтею та розібратися з тим, хто такий брокер. Ця інформація буде корисна всім, хто хоче торгувати цінними паперами та вкладати в них власні заощадження. Пам'ятайте, що згідно із законодавством приватні особи, які не є професіоналами, не можуть торгувати на біржі безпосередньо. Якщо ви хочете це робити, то вам потрібно укласти офіційний договір із фахівцем (брокером), після чого ви зможете виконувати певні дії та інвестувати.

Хто такий брокер і яку роль він грає на фінансових ринках?

Спочатку розберімося з термінологією. Брокер — це ліцензована сторона, яка працює на ринку цінних паперів. Якщо говорити простими словами, то це посередник між приватною особою та біржею. Слід розуміти, що брокер —  це не людина, а організація. Як правило, таку функцію виконують різні банки, спеціальні інвестиційні компанії та ін. Вони мають відповідні ліцензії та займаються тим, що зберігають та обробляють інформацію про власників акцій, облігацій чи інших цінних паперів на підставі дії договору з емітентом. 

Багато початківців інвесторів часто плутають брокерів та трейдерів, оскільки й перші, і другі беруть участь у процесі торгів. Але це абсолютно різні поняття. Трейдером є активний учасник, який купує та продає цінні папери або інші активи. Його основне завдання — отримання стабільного та максимально можливого прибутку з кожної угоди. Трейдер може бути самостійним гравцем або працювати на інші. Прибуток безпосередньо залежить від його особистих якостей, рівня знань та інтуїції. 

Брокери займаються іншим. Вони теж можуть брати участь у торгах, але це не їхнє основне завдання. Функція брокера — посередництво між біржею та клієнтом, а заробіток складається безпосередньо з розміру комісій за кожну угоду чи інші послуги. Тобто брокерська компанія заробляє на клієнтах, а не на різниці курсів. Тому для неї украй важливими є репутація та рівень обслуговування. 

Основні функції брокера: чим він займається та які послуги надає?

Розгляньмо як працює біржовий брокер. Ви вибираєте собі відповідну компанію, орієнтуючись на розмір комісій та список послуг. Після цього відбувається підписання договору, причому часто в електронному вигляді. Далі компанія відкриває вам два рахунки. На першому (депозитарному) будуть зберігатися ваші грошові активи, на другому (брокерському)  —  куплені цінні папери (акції, облігації, векселі та ін.). 

Коли у вас будуть рахунки, ви зможете торгувати та інвестувати в акції, облігації, валюту та ін. При цьому біржовий брокер виконує ваші доручення: передає запити на біржу, перекладає грошові активи, отримує цінні папери та ін. Також він займається своїми безпосередніми обов'язками, прописаними державою: складає звіти про рух грошових коштів та операції, що проводяться. У деяких випадках брокери пропонують своїм клієнтам послуги консультанта. Вони можуть допомагати трейдерам розробляти складні інвестиційні та торгові стратегії, що дозволяє заробляти більше на зміні курсу валют.

Також варто зазначити, що в обов'язки брокера входять і функції податкового агента. Тобто вам не потрібно платити податки, якщо ви отримуєте прибуток. Фахівець зробить все це самостійно, з урахуванням вимог законодавства. У тому випадку, якщо один трейдер має кілька рахунків, то податки розраховуватимуться за всіма наявними, а не по кожному окремо. 

Звертайте увагу: якщо на вашому рахунку недостатньо коштів, щоб сплатити податки, то вам потрібно буде зробити це самому. Причому брокер надсилає відповідні документи в податкову службу, тому заповнювати декларації вам не доведеться. Така сама ситуація і з доходами, отриманими на іноземних біржах. Ви зобов'язані задекларувати та сплатити податки самостійно. 

Чи можна працювати інвестором, чи трейдером, минаючи брокера? Найчастіше ви не зможете цього зробити. Така можливість доступна лише для професійних гравців. Варто зазначити, що інвестиційний брокер пропонує клієнтам вигідні умови співробітництва. Ви можете почати з мінімальними вкладеннями та працювати через зручний інтерфейс, використовуючи різні інструменти, які недоступні на традиційних біржах. Єдине, що потрібно розуміти, це те, що доведеться витратити час на вибір посередника та обов'язково враховувати його репутацію. Річ у тім що всі сумнівні організації пропонують клієнтам вигідні умови співпраці. Але через певний період вони закриваються, а гроші на рахунках зникають. 

Види брокерів: які бувають посередники й чим вони відрізняються один від іншого?

Отже, ви вже знаєте, хто такий брокер і як він працює. Далі розберімося з тим, якими вони бувають:

  1. Фондові. Це найпоширеніший тип. Вони працюють на фондових ринках та допомагають трейдерам з купівлею та продажем цінних паперів. Нерідко дані фахівці пропонують своїм клієнтам додаткові послуги (наприклад, надання грамотної аналітики про стан ринку, на базі якої можна будувати різноманітні прогнози). 
  2. Валютні. Як правило, працюють на Forex, пропонуючи інвесторам доступ до різноманітних валютних пар. Перевага таких організацій – широкий вибір додаткових послуг. Наприклад, ви зможете скористатися кредитним плечем, а працювати можна через інтуїтивно зрозумілий та простий інтерфейс. 
  3. Страхові. Основні функції брокера даного типу –  посередницькі послуги між клієнтом та компанією, яка пропонує страхування. Вони не тільки підбирають відповідні людям умови, а й оцінюють можливі ризики.
  4. Криптовалютні. Подібні організації націлені на цифрові гроші, такі як біткойн, ефір та ін. Ви зможете не просто продавати або купувати їх, а й зберігати в гаманцях. 

Існують й інші різновиди брокерів (наприклад, фахівці з нерухомості, митні, кредитні та ін.). Вони можуть працювати за різним принципом: онлайн, традиційно з прийомом клієнтів та ін. 

Навіщо потрібен брокер та як вибрати надійного посередника?

Якщо ви вирішили почати торгувати на біржах, то вам необхідно чітко розуміти, через кого ви працюватимете. Не варто підписувати угоду з першим-ліпшим фондовим брокером, оскільки це може призвести до серйозних втрат. Ви повинні розуміти, що кошти, які знаходяться на ваших рахунках у посередника, не захищаються системами гарантування вкладів, тому у разі проблем ви не зможете їх повернути. Отже, перед тим як підписувати договір і починати працювати вам потрібно перевірити наступні моменти:

  1. Наявність ліцензії. Як правило, інформація про це розміщується на сайті організації. Крім того, ви можете погуглити та знайти необхідні відомості в інтернеті. Зверніть увагу, що всі ліцензовані посередники внесені до спеціальних довідників, де також є додаткова інформація. Перевірте, щоб назва вашого брокера збігалася з тим, яка зазначена у ліцензії. 
  2. Надійність компанії. Насправді оцінити її досить складно, особливо якщо ви не маєте відповідного досвіду. Потрібно враховувати безліч моментів, а не лише фінансові показники. Крім цього, звертайте увагу на відгуки клієнтів, історію, репутацію та ін. Рекомендуємо вам детально вивчити інформацію про обраного посередника, а також за можливості оцінити судовий реєстр. Це дозволить вам зрозуміти, чи багато людей судяться проти брокера. 
  3. Співпраця із саморегульованими організаціями. Це дуже важливий фактор, який також слід розглядати разом з ліцензіями. Якщо компанія входить до асоціації учасників фондового ринку, це хороший показник, що свідчить про її надійність. 

Тепер, коли ви знаєте, чим займається брокер і на що звертати увагу при його виборі, розповімо ще трохи про те, що слід враховувати перед підписанням договору. По-перше, обов'язково вивчіть платформу, на якій ви збираєтесь торгувати. Вона має бути зручною, інтуїтивно зрозумілою та комфортною. Ідеальний вибір –  торговий термінал, який ставиться на телефон або комп'ютер, або робота через вебінтерфейс. Обов'язково дізнайтеся, чи не доведеться платити за додаток, як часто його оновлюють, наскільки багато в ньому функцій та ін. Пам'ятайте, що 99% операцій ви здійснюватимете саме через програмний продукт брокера. 

Ще одна цікава можливість, яку часто надають подібні організації, — це навчання для новачків. У багатьох брокерів є спеціальні курси, які ви можете пройти онлайн. Як правило, це різноманітні вебінари, відеоролики, інструкції та ін. Ви зможете навчитися та підняти свій рівень перед тим, як вкладати реальні гроші та ризикувати ними. 

Також уточніть, чи має вибрана організація можливість відкрити віртуальний рахунок. Це дуже зручна річ, адже ви зможете користуватися всіма необхідними функціями термінала та торгувати активами, але при цьому не витрачати реальних грошей. Віртуальний рахунок дозволить вам випробувати всі можливості програмного продукту, розібратися з тим, як працюють різні інструменти, випробувати нові стратегії та ін. Головне, що ви не втратите при цьому свої заощадження. 

Третій дуже важливий нюанс  –  розмір комісії. Враховуйте, що у різних організацій можуть бути різні умови. Одні посередники беруть певний відсоток за кожну угоду, другі – місячну (або денну) абонентську плату. Одним словом, вам потрібно розібратися з тим, скільки доведеться заплатити за брокерські послуги. Пам'ятайте, що біржа також дає певний відсоток за проведення угод. Тому може виявитися так, що ви здійснили купівлю-продаж, але майже нічого не заробили. 

Рекомендуємо дізнатися й іншу інформацію, що стосується роботи безпосередньо обраного вами посередника. Наприклад, уточніть всі моменти, пов'язані з поповненням свого рахунку та виведення з нього грошей. Ви повинні розуміти, яка мінімальна сума для виведення у вашої організації, який відсоток з вас візьмуть та ін. 

Чи можна швидко поміняти брокера

Іноді складаються такі ситуації, що трейдер чи інвестор хоче піти від обраного посередника до іншого. Чи можна зробити такий перехід? Так, така можливість є. Для початку потрібно пошукати нового брокера в інтернеті. Дізнайтесь всю необхідну інформацію про нього, перевірте наявність ліцензії, відгуки, зручність використання послуг та ін. Далі уточніть, чи є в нього все те, що вам необхідно. Наприклад, чи торгує він потрібними вам акціями або іншими активами. 

Якщо брокера обрано, то алгоритм переходу виглядає так:

  1. Уточніть, чи є у вашого посередника послуга перенесення наявних активів, поцікавтеся, скільки потрібно за нього заплатити. Іноді простіше продати активи й купити їх заново, ніж просто перенести від одного брокера до іншого. 
  2. Підпишіть договір з новою організацією та відкрийте у ній відповідні рахунки. Переведіть на них свої активи, якщо така можливість є. Інакше просто перерахуйте необхідну суму. 
  3. Сповістіть стару організацію про те, що ви переходите до нової. Зробити це можна через інтернет або письмово. Також обов'язково вкажіть у повідомленні свої нові реквізити. 

Далі ви можете спокійно працювати та інвестувати. Протягом місяця старий посередник передасть новому всю необхідну інформацію про проведені вами угоди, щоб він зміг коректно розрахувати ваш прибуток і виставити податкові зобов'язання. 

Як захиститись від проблем та знизити ризики втрати активів? Ви вже знаєте, що брокерські послуги це — посередництво між вами та біржею. Усі заощадження зберігаються на рахунках в обраній вами організації, а це не завжди безпечно. Тому ми рекомендуємо не тримати гроші та активи на брокерських рахунках. Це головне правило. Якщо щось піде не так (наприклад, у посередника відкликають ліцензію), то ви фактично нічого не втратите.

Щоб захиститися, слід завести банківський рахунок і регулярно переводити на нього наявні активи. Це дасть вам кілька переваг. По-перше, гроші у банку захищені фондами гарантування вкладів, та й самі фінансові організації надійніші, ніж брокерські. По-друге, ви отримуватимете певні відсотки за те, що ваші заощадження знаходяться на депозитах, що може принести вам стабільний прибуток. 

Загальні висновки

Отже, тепер ви знаєте все про брокерів та про те, які послуги вони надають. Наполегливо рекомендуємо вам уважно вивчати інформацію про посередника перед тим, як укласти з ним офіційний договір та зайнятися трейдингом. Також вам варто стежити за всіма фінансовими новинами, щоб розуміти, що відбувається у світі, які тенденції намічаються, як змінюються ціни на активи та ін. Це допоможе правильно укладати угоди на біржі та не втрачати свої заощадження.

Якщо вам щось не подобається у роботі обраного посередника, то ви зможете спокійно перейти від одного до іншого. Головне – вивчити умови. Це допоможе вам не втратити свої заощадження під час переходу. І обов'язково пройдіть навчання у брокера, якщо він надає таку можливість. Це дозволить вам розібратися з усім пропонованим інструментарієм та організувати свою роботу більш комфортно та безпечно.