Хвилі Елліотта. Хвильова теорія Елліотта — що це і як застосовувати у трейдингу

Для успішної роботи на біржі кожному трейдеру важливо вміти правильно визначати рух котирувань на певних проміжках часу. І тому існують різні методи аналізу, розроблені теоретиками та практиками фінансових ринків. Однією з найбільш популярних та спірних концепцій є хвильова теорія Еліотта. Її суть полягає в тому, що тренди складаються з циклів, що повторюються. Розглянемо більш детально методику та її застосування на практиці.

Хвильовий аналіз — що це

Хвильовий аналіз — метод оцінки ринку, який розробив американський бухгалтер Ральф Нельсон Елліотт. Свою теорію він засновував на переконання, що події на біржі повторюються за 5-хвильовою моделлю. Еліотт довго вивчав циклічність руху ринку. Він дійшов висновку, що у ньому періодично утворюються цінові формації за певними закономірностями.

Цикли багато в чому залежать від панівного в конкретний момент часу психологічного стану та реакції трейдерів зовнішні чинники. Це означає, що ринок формує натовп учасників, який між собою взаємодіє. Його поведінка передбачувана, тому на графіку формуються однакові конструкції ціни – хвилі. Методика є різновидом графічного методу технічного аналізу та є досить складною для вивчення.

Дослідження Еліотта були систематизовані та успішно протестовані. Сприяв цьому фінансовий експерт Чарльз Колінз. За його участю було написано і випущено книгу Р. Еліотта «Закони хвиль». Завдяки роботі автора були описані всі їхні види, що зустрічаються на ринку, та проведено класифікацію.

Трейдеру важливо вміти розпізнати, яка хвиля формується, і скільки вона буде триматися. Розвивається таке мистецтво шляхом тривалих тренувань. Найкраще для цього скористатися допомогою досвідченого наставника.

Принципи роботи хвильової теорії Еліотта

Ринок — це результат постійної взаємодії багатьох учасників — від приватних трейдерів до великих банків та корпорацій. Кожен із них вступає в угоди, переслідуючи свої цілі. Це і викликає зміни цін на біржові активи. Подібна ситуація відображається на графіках, представлених у програмах для трейдингу. Вони відбивають всю ринкову динаміку, що відбувається у реальному часі.

Якщо на ринку відбувається значна подія, наприклад, велика угода або купівля обладнання якоюсь країною, це може викликати імпульсний рух на графіку. Трейдери помічають подібні зміни та приєднуються до тенденції, що сприяє формуванню нових хвиль. За активними гравцями зазвичай йдуть консервативніші учасники ринку, що призводить до подальшого руху, поки не почнеться корекція.

Ральф Нельсон Елліотт виявив, що, незалежно від ринкових подій, напрямок ціни завжди підпорядковується певним хвильовим моделям. Він виділив 10 типів хвиль, і створив систему правил, які допомагають розпізнавати ці рухи та прогнозувати подальший розвиток ринку. Переваги методики:

  1. Відсутність затримки під час аналізу ринкової ситуації. Багато інструментів, зокрема індикатори та осцилятори, розраховуються на основі історичних даних. З цієї причини вони реагують на ринок з запізненням. Хвильова теорія, навпаки, визначає нові тенденції передчасно. Це дає можливість трейдеру підготуватися до зміни ситуації та ухвалити необхідне торгове рішення. Наприклад, незадовго до початку тенденції можна відкрити/закрити позицію. Коли інші учасники ринку ще не підозрюють про зміну тренду, фахівець з хвиль Елліотта вже бачить сигнал.
  2. Точність передбачень. Класичні фігури технічного аналізу, зокрема «Голова та плечі», нерідко є розмитими та складними для визначення. Теорія Елліотта пропонує чіткі правила та обмеження. Формування постаті у хвильовому аналізі підпорядковується ряду суворих принципів, які виключають двозначність у його ідентифікації. Це підвищує точність прогнозів та скорочує ризик помилок під час прийняття рішень.

Основне завдання трейдера – навчитися використовувати хвильовий аналіз Еліотта на практиці, правильно визначаючи хвилі на графіку та складаючи свої прогнози. Завдяки методиці учасники ринку можуть приймати рішення, які будуть сприяти отриманню прибутку. Скласти прогноз можна на короткий чи тривалий термін. Працює методика на всіх ринках та таймфреймах.

Скільки хвиль в 1 циклі за Елліоттом

Теорія Елліотта полягає в тому, що поведінка трейдерів і ринок загалом розвиваються за передбачуваними патернами, які повторюються як хвилі. Останні утворюють великі та малі структури, дозволяючи аналізувати та прогнозувати подальший рух котирувань. В основі теорії лежать два типи хвиль: рушійні (або імпульсні) та коригувальні. Перші йдуть у напрямі тренду, другі проти нього. Ці фази чергуються між собою. Відповідно до теорії Елліотта, ринок рухається за такою схемою:

  1. Бичачий цикл. Сформовано 5 хвилями: трьома імпульсними та двома корекційними. Перші рухаються у напрямі головного тренду. Це правило відоме як принцип 5 хвиль Еліотта.
  2. Ведмежий цикл. Його становлять три хвилі. Починається він після завершення 5 п'ятої фази бичачого циклу. У цьому випадку перше і третє коливання — це ведмежа імпульсна хвиля, друге — бичача корекційна.

Розпізнавати структуру бичачої тенденції та знаходити точки входу/виходу на ринок допомагають трейдерам такі правила:

  1. Хвиля 2 ніколи не повинна повністю відкотитись до початку руху 1.
  2. Хвиля 3 не буває найкоротшою серед інших імпульсних формацій і в більшості випадків є найпотужнішою. Тому часто її обирають як можливість входу.
  3. Хвиля 4 ніколи не повинна перетинати область 1.

Імпульсні рухи можуть утворювати так звані діагональні трикутники, які можуть звужуватися або розширятися. Трейдери повинні враховувати такі формації, оскільки можуть вказувати на уповільнення чи зміну тренду.

Чим сильніший рух імпульсу, тим значнішою буде корекція. Ця пропорційність дозволяє трейдерам прогнозувати глибину корекційних хвиль. Останні є складнішими в ідентифікації, оскільки їх форма може варіюватися. Основні типи:

  • зигзаги;
  • флетові хвилі;
  • трикутники;
  • комбінація перелічених вище фігур.

Класичний приклад — рух А-В-С: корекція починається з хвилі A, відкочує оптимізм хвилі B і завершує рух хвилею C.

В теорії Елліотта хвильові цикли бувають різної тривалості: від хвилинних до багаторічних. На великих проміжках часу трейдери можуть бачити повні ринкові цикли, що складаються з 5 хвиль імпульсу і 3 — корекції — всього 8 в одному циклі.

Як торгувати на хвилях Елліотта

На практиці трейдери, які використовують хвильовий принцип Елліотта, намагаються зловити хвилю 3 —  найсильнішу в імпульсній послідовності. При цьому потрібно орієнтуватися на закінчення корекції під час хвилі 2, щоб увійти на ринок з мінімальними ризиками. Теорія Елліотта пояснює структуру трендового руху Motive вгору таким чином:

  1. Хвиля 1. На початку тренду її важко розпізнати, оскільки на тлі попереднього руху ринок може залишатися невизначеним. Багато хто вважає, що попередня тенденція ще діє. Рух зазвичай незначний, що визначено загальною нерішучістю. Тільки в деяких випадках це може бути прорив важливого опору на тлі позитивних новин.
  2. Хвиля 2. Відкочує частину зростання першої, але зазвичай не перевищує 61,8% її довжини. Об'єм на другій хвилі менший, ніж на першій. Такі ознаки свідчать про початок третьої фази. Трейдери можуть поставити стоп-лос за початок першого коливання.
  3. Хвиля 3. Саме її обчислюють трейдери, що торгують за теорією Елліотта. На цьому етапі новини та очікування змінюються, тренд посилюється. Навіть при незначному відкаті в ході третього імпульсу увійти до ринку може бути важко. До середини цієї фази натовп приєднується до тренду. Пропорційно він  може в 1,618 раза перевищувати перше коливання. 
  4. Хвиля 4. Після бурхливого руху на третьому етапі ринок входить у корекцію, де можна побачити зниження обсягів. Відкат приблизно становить 38,2% порівняно з попередньою фазою.
  5. Хвиля 5. Тренд втрачає чинність, новини все ще позитивні, але обсяги починають зменшуватися. Порівняно з третьою фазою, вони нижчі.

Щоб точніше ідентифікувати початок та кінець хвиль, учасники ринку можуть використовувати хвильовий осцилятор Елліотта (EWO). Його ще називають «осцилятор 5/34». Індикатор підрахунку хвиль створений для торгової платформи MT4. Інструмент є різницею між ковзними середніми з періодами 5 і 34. Осцилятор особливо корисний для виявлення третьої хвилі. З його допомогою можна відфільтрувати рухи, які нею не є.

Індикатор хвиль Елліотта допомагає трейдеру побачити закінчення одного коливання та початок іншого, що мінімізує помилки та збільшує точність аналізу. Використовувати EWO можна з іншими індикаторами, зокрема MACD, RSI. Це дозволяє визначати точки входу/виходу з операцій.

Теорія Еліотта тісно пов'язана з числами Фібоначчі та золотим перетином 1:1,618. Не дарма в описах часто трапляється значення 1,618. Аналітикам, які використовують принцип Еліотта, числа Фібоначчі допомагають визначати завершення відкатів та оптимізувати співвідношення ризику до потенційного доходу.

Висновок

Хвильовий принцип Елліотта є потужним інструментом для аналізу ринку. Він дозволяє трейдерам виявляти моменти розвороту та передбачати майбутній рух ціни. Використовуючи цей метод, можна точно визначити оптимальні точки для відкриття і закриття позицій, а також прогнозувати ринкові тенденції. Хвильовий осцилятор Елліотта значно спрощує розпізнавання хвиль, допомагаючи уникати помилок в аналізі та приймати зваженіші рішення при торгівлі.