Трейдинг на біржі зовнішньому спостерігачеві часто здається грою, де люди ризикують значними сумами. Багато хто вважає, що учасники ринку прагнуть виявити моменти для продажу чи купівлі, спираючись на невидимі та незбагненні чинники. Проте досвідчені трейдери не грають в ігри. Вони постійно аналізують свої дії, використовують різні інструменти та показники, перш ніж входити до угоди, під час неї й навіть після її закриття.
Невіддільною частиною успішного арсеналу трейдера є індикатор ATR. Він стає помічником у прийнятті поінформованих рішень про вхід та вихід з угод. Розглянемо, що таке ATR у трейдингу, як він використовується в торгівлі на біржі і які переваги може надати трейдеру.
ATR для трейдингу: що це
ATR (Average True Range — Середній Істинний Діапазон) — індикатор, що дозволяє виміряти відносний рівень волатильності, тобто змінити ціну активу за певний проміжок часу порівняно з іншими періодами. Відомий із 1978 року, коли його представив у своїй книзі J. Welles Wilder. До речі, водночас автор описав інші інструменти — Parabolic SAR, RSI, ADX. Від самого початку Індикатор ATR призначався на ринку ф'ючерсів, який порівняно з ринком акцій відрізняється високою волатильністю. Згодом інструмент набув популярності та був включений як базовий у торгові платформи.
Якщо показник ATR зростає, це вказує на зростання волатильності активу. При цьому він не каже про підвищення котирувань. Ціна активу може як зростати, так і падати. Збільшується лише діапазон зміни вартості.
На графіку ATR є лінією ковзного середнього. Зазвичай будується за період 14 днів (може змінюватись залежно від стратегії). Коли лінія досягає верхньої межі, то волатильність висока. В цьому випадку можна припускати можливий швидкий розворот тренду, і корекцію, що починається. Якщо ж лінія розташована в самому низу, то з високою ймовірністю можна говорити про флет на ринку. Ціна знаходиться в одному діапазоні. Середня різниця між максимумами та мінімумами не змінюється. У такому разі варто підготуватися до входу в позицію після прориву меж. Невелике значення індикатора може говорити також про повільний тренд на ринку.
Як порахувати ATR у трейдингу
Індикатор волатильності ATR порівнює між собою максимуми та мінімуми поточної свічки, а також ці значення із ціною закриття попередньої свічки. Береться найбільший із показників і усереднюється за принципом арифметично середнього. Період у цьому випадку – кількість свічок, що враховуються у розрахунку.
Формула ATR включає три основні складові:
-
Різниця між екстремумами (максимальною та мінімальною цінами) поточної свічки. Формула виглядає так: «High — Low» поточної свічки.
-
Модуль різниці між поточним максимумом (High) та попереднім закриттям. Формула виглядає так: | High — (Close-1) |.
-
Модуль різниці між поточним мінімумом (Low) та попереднім закриттям. Формула виглядає так: | Low — (Close-1) |.
З отриманих результатів вибирається максимальне значення, яке використовується для розрахунку ATR. Застосовується формула:
ATR = Moving Average (TR, м),
де TR — максимальне значення з трьох описаних вище, а m — період усереднення. Під Moving Average розуміється ковзна середня. Використовується вона для усереднення значень TR заданого періоду.
Розраховувати значення індикатора вручну не в кожному випадку. Формула для цього є у багатьох торгових майданчиках. Для побудови графіка достатньо задати період. Як мовилося раніше, за замовчуванням встановлено 2 тижні, проте значення можна міняти. Так, за швидкої зміни ціни активу, можна тимчасовий проміжок збільшити. Завдяки таким діям знижується чутливість індикатора та покращується якість сигналів.
Як застосовувати ATR-індикатор у торгівлі
За Average True Range можна визначати діапазон ціни та зі змінним успіхом момент розвороту тренду. Індикатор не використовують, щоб оцінювати його силу та прогнозувати рух котирувань. Можливості виявити моменти різкого розширення цінового діапазону за допомогою ATR дозволяють:
-
Побудувати короткострокову стратегію. Різкий сплеск волатильності часто є чудовим моментом для скальпінгу, коли трейдери прагнуть заробити на невеликих цінових коливаннях упродовж короткого часу.
-
Прийняти рішення про вхід у ринок. Коли значення індикатора перевищило більше ніж половину середньостатистичного діапазону, це може бути сигналом про те, що вхід до угоди у напрямку поточного тренду стає менш привабливим. Трейдерам краще зачекати на можливий розворот.
-
Визначити цілі щодо доходу. Рівні Take profit можуть бути встановлені в межах діапазону волатильності або всередині нього. Наприклад, коли показник ATR становить 60 пунктів, розумно встановити тейк-профіт на рівні 45–50 пунктів щодо ціни входу в ринок.
-
Визначити рівень встановлення стопів. Stop loss встановлюється за межами діапазону змін ціни.
Застосування ATR дозволяє трейдерам адаптувати стратегії до поточної волатильності ринку. Інструмент рідко використовується для ручної торгівлі. Найчастіше він застосовується у побудові автоматичної системи ризик-менеджменту.
Застосування індикатора ATR для виставлення стопів
Індикатор ATR у трейдингу надає інформацію про те, наскільки котирування можуть змінитися за певний час. Це дозволяє визначити оптимальне розташування стоп-лоса з урахуванням волатильності ринку.
Використовуючи ATR, трейдер уникає шуму, який може призвести до непотрібних виконань заявки через тимчасові коливання котирувань. Натомість stop loss розміщується на відстані, що відповідає певній величині індикатора від поточної вартості.
Коли котирування досягають рівня стоп-лоса, щоденний діапазон ціни починає збільшуватися у напрямку, протилежному напрямку відкритої позиції, слід розглянути закриття збиткової угоди якнайшвидше. Це допоможе мінімізувати втрати.
Висновок
ATR – ефективний інструмент для аналізу волатильності ринку та управління ризиками. Він не надає інформацію про напрям ціни й не дає змоги виміряти імпульс, але допомагає встановити стоп-лоси. Це дозволяє не йти за натовпом. Налаштування періоду ATR впливає на його чутливість: низькі та високі значення роблять його відповідно більш чутливим.