Бики та Ведмеді на фондовому ринку — сленг трейдера

Будь-хто, хто цікавиться фінансовими ринками або дивиться економічні новини, напевно чув про биків та ведмедів на фондовій біржі. Ці терміни позначають різну поведінку учасників. Вони часто згадуються у контексті ринкових настроїв та трендів. Розповідаємо, хто такі ведмеді у трейдингу, а хто такі бики, а також про те, яку роль вони відіграють на ринку цінних паперів.

Хто такі бики та ведмеді на біржі

Терміни «бики» та «ведмеді» — це біржовий сленг. Вони означають основні категорії гравців на фондовій біржі. Розуміння їх стратегій та поведінки допомагає глибше розібратися у механізмах функціонування ринку.

Бики — це інвестори, які купують активи з надією на зростання котирувань. Вони купують цінні папери дешевше, щоб потім продати їх за вищою ціною та отримати прибуток. Розібравшись у тому, хто такі бики у трейдингу, можна сказати, що ведмеді діють протилежним чином. Вони прагнуть отримати вигоду з падіння цін на акції, особливо в умовах економічного спаду. 

У чому різниця між биками та ведмедями

Інвестиційні рішення биків часто ґрунтуються на позитивних економічних показниках: низький рівень безробіття, зростання ВВП та інші ознаки економічного процвітання. Одним із найвідоміших «биків» є Уоррен Баффет, який відомий своєю стратегією довгострокових інвестицій у компанії, що ростуть.

Для ведмедів сприятлива ситуація — це високе безробіття, низький ВВП та економічні кризи. Подібні фактори призводять до зниження вартості активів. Якщо бики проводять угоди на довгих проміжках часу, то стратегія ведмедів часто включає короткі продажі. Вони купують акції в борг і потім продають їх. Це спричиняє зниження цін. Коли акції подешевшають, ведмеді купують їх за нижчою ціною, повертають борг, а різницю залишають собі у вигляді прибутку.

Поділ на биків і ведмедів на фондовій біржі досить умовний. Працюючи над ринком, ніде не потрібно вказувати, якої категорії належить інвестор. Крім того, він може підлаштовуватись під ситуацію. Купувати акції на мінімумах і продавати на максимумах не завжди можливо, тому бик може стати ведмедем і навпаки.

Як заробляють на фондовій біржі бики

Бики купують  цінні папери у тому випадку, коли є впевненість у їхньому майбутньому зростанні. Приймати рішення можуть на підставі різної інформації. Можливі ситуації:

  • оприлюднено фінансовий звіт емітента, після чого виявилось, що його показники перевищили прогноз;
  • проведено реформу, яка передбачає скорочення податкової ставки, — це дозволяє підвищити прибуток;
  • компанія вивела на ринок продукт, який, на думку аналітиків, має набути великої популярності;
  • підвищується рівень добробуту — це відбивається на заробітній платі населення та його платоспроможності, що, своєю чергою, позначається на прибутку компанії.

Сигналом для биків є підвищення ціни на 20% від мінімумів та наявність явних ознак подальшого зростання. Найсприятливіший час для цієї групи трейдерів настає, коли на ринку переважають покупці. Головні фази «бичачого» ринку:

  • поступове згасання ведмежих трендів – негативні настрої знижуються;
  • консолідація та бічний рух — період невизначеності, коли підвищення ціни чергується з падінням;
  • зростання економіки — зменшується волатильність, а інвестори налаштовуються оптимістично;
  • пік зростання — у цей час трейдерам найлегше отримати дохід, вони виявляють максимальну активність на ринку.

Потрібно розуміти, що тренди на фондовому ринку характеризуються циклічністю. Так, бичачі тенденції не можуть тривати весь час. Ринок через певний період стає перекупленим і обов'язково перетворюється на ведмежий. Зріст який завжди є рівномірним. Він може супроводжуватися відкатами та корекціями, що надає додаткові можливості для заробітку.

На відміну від падіння, підвищення котирувань часто проходить не так швидко. Крім того, їх можна передбачити з більшою ймовірністю. Це пояснює, чому операції на бичачому ринку відбуваються на довгих позиціях. Останні є більш передбачуваними та стабільними, тому більшість учасників ринку є биками (або відносять себе до них). Коли наростальний тренд, вибрати активи для інвестування нескладно, оскільки котирування багатьох із них підвищуються. Але бики повинні розуміти, що зростання не може бути вічним. Фондовий ринок у певний час може перенасититись, через що станеться розворот. Консервативним його учасникам необхідно вчасно вийти з гри, щоб уникнути втрат.

Як заробляють на фондовій біржі ведмеді

Оскільки ведмеді прагнуть заробити на падінні котирувань, їхня стратегія полягає в тому, щоб продати акції на початку низхідного тренду, а потім купити їх за мінімальною ціною, коли ринок досягне дна. Максимальну маржу можна отримати, точно передбачивши верхню та нижню точки ведмежого ринку. Вигідними для цього типу трейдерів можуть бути різні несприятливі ситуації. Прикладами їх служать економічні кризи, епідемії, війни. Окрім масштабних факторів, зіграти на руку ведмедям можуть скандали навколо компанії-емітента, зміна гендиректора, провал продажу нового продукту тощо. 

Для заробітку на падінні ринку застосовуються різні методики. Вважається, що зниження котирувань та короткі угоди дозволяють заробляти цілі статки. Термін останніх, як правило, недовгий. Він може становити один торговий день, тому рішення потрібно приймати швидко. Ці операції також відомі як угоди без покриття. Не всі цінні папери на біржі можна купувати в такий спосіб. Розроблено офіційний перелік обмежень. Однак такі угоди дозволяють перервати постійне зниження котирувань.

Якщо спостерігається падіння ринку та ціна на 20% відскакує від максимуму, то набирають чинності принципи ведмежого ринку. Основні етапи його трендів:

  • перенасичення бичачого ринку відбувається перехід до фази перекупленості;
  • різке падіння цін — на тлі негативних настроїв торговельна активність знижується, виникає паніка;
  • масовий захід ведмедів відбувається, коли котирування значно впали та продовжують поступово знижуватися;
  • активізація консервативних інвесторів — здешевлення акцій приваблює нових покупців, що сприяє розвороту ринку.

Після повного циклу падіння ведмежий ринок поступово змінюється бичачим. Так забезпечується циклічність процесів на фондовій біржі.

Походження термінів «бик» та «ведмідь»

Вважається, що це жаргонні вирази. «Бики» та «ведмеді» на ринку — з'явилися в XVII столітті у Великій Британії. На той час у кав'ярнях Лондона збиралися торговці. Деякі з них, які виявлялися найхитрішими, продавали акції, не володіючи ними, у заставу. Робили вони це з надією на падіння котирувань. У таких діях простежувався зв'язок з ідіомою «ділити шкуру невбитого ведмедя». Звідси й походить назва учасників ринку, які заробляють на падінні котирувань.

У XVII столітті основною розвагою брокерів в Англії були змагання биків та ведмедів. Цей символізм перенесли й на біржову торгівлю. «Ведмеді»  стали символом трейдерів, які грають на зниження, а «бики» —  на підвищення.

Сучасні трейдери використовують ці терміни як зручні позначення для різних стратегій і поведінки на ринку, без прив'язки до історичних і культурних контекстів, з яких вони виникли. Для них ведмідь, який затоптує жертву вниз, символізує падіння котирувань, тоді як бик, який підіймає супротивника на рогах вгору, означає зростання і процвітання.

Висновок

Таким чином, бики та ведмеді в трейдингу — уособлення двох різних підходів до інвестицій і торгівлі на фондовому ринку, кожен з яких відіграє важливу роль у формуванні ринкової динаміки. Бики символізують оптимізм та надію на зростання цін, вони інвестують у довгострокові перспективи, очікуючи підвищення вартості своїх активів. Ведмеді, навпаки, діють в умовах зниження ринку, одержуючи вигоду з падіння цін на акції та інші фінансові інструменти.

Розуміння цих стратегій та їхнього впливу на ринок допомагає трейдерам та інвесторам приймати обґрунтовані рішення та ефективно керувати своїми інвестиціями. Зрештою взаємодія бугаїв і ведмедів створює баланс на фондовому ринку, сприяючи його стійкості та передбачуваності.