Акції та облігації: розуміння основних відмінностей для успішного інвестування
Вибираючи інструменти для інвестування на фінансових ринках акції та облігації мають велику популярність. Вони надають інвесторам різні можливості та стратегії. Хоча обидва види цінних паперів дозволяють отримувати дохід, їхня сутність та механізм роботи значно різняться. Поглянемо разом на особливості кожного інструменту, розглянемо аспекти інвестування в них і допоможемо визначити, який із цих варіантів може бути найбільш відповідним варіантом інвестування для конкретних фінансових цілей.
Які відмінності між акцією та облігацією
Акції — це цінні папери, які може випускати лише акціонерне товариство (емітент). Купуючи цей фінансовий інструмент, інвестор практично стає власником частки підприємства. Тому прибуток учасника ринку залежить від успішності її діяльності.
Облігація — це борговий емісійний цінний папір, що передбачає отримання фіксованого доходу. Інвестуючи в цей інструмент, учасник ринку фактично дає емітенту у борг гроші. Останній зобов'язується виплатити їх за конкретний час. Визначаючи відмінності між акцією та облігацією, варто зазначити, що останні можуть випускати не лише підприємства, а й регіони й навіть країни. Залежно від емітента, відповідно, ці цінні папери називають корпоративними, муніципальними та державними.
Мета інвестування в обох випадках однакова — отримати дохід. Але для її досягнення застосовуються різні механізми. Залежно від виду акцій акціонер може регулярно, наприклад, кожен квартал або раз на рік, отримувати дивіденди. Їх розмір не є постійним значенням, тому може змінюватись. Деякі емітенти не сплачують дивіденди своїм акціонерам. Як правило, це молоді компанії, які спрямовують весь свій прибуток на розвиток. У цьому випадку інвестор розраховує на отримання доходу у довгостроковій перспективі за умови, що ціна активів зросте.
Володіння облігаціями передбачає отримання купонного доходу процентної ставки, яку компанія виплачує за придбання цінних паперів. Їх розмір залежить від популярності емітента. Іменитим компаніям зазвичай не потрібно переплачувати на відсотках, щоб залучити інвесторів.
Як працюють акції та облігації
Учасники ринку, стаючи акціонерами, отримують низку вигод. Вони можуть розподіляти дохід компанії, що стає власником частини майна у разі банкрутства акціонерного товариства. У деяких випадках акціонер може брати участь в управлінні компанією. Акції відкритих акціонерних товариств можуть купувати усі охочі. Якщо говорити про закриті, то розподіл відбувається лише між засновниками.
Облігації – це боргова розписка. Інвестор не стає власником частини компанії. Він просто кредитор. В цьому випадку емітент бере в борг не в банку, а в інвесторів. Облігації мають термін обігу, який не може становити менше ніж рік. Вони також мають номінальну вартість. Але цей актив можна продати за нижчою ціною незалежно від стану справ емітента.
Купонні виплати фіксовані та проводяться регулярно, що й визначає, чим відрізняються акції від облігацій. Коли настає термін погашення облігації, як говорилося, інвестору повертають вкладені кошти, тобто номінальну вартість паперу. При купівлі облігацій заздалегідь відомий прибуток, на відміну від акцій, при придбанні яких невідомо, яким буде дохід і чи взагалі він буде. Але мета придбання останніх може бути різною:
- одержання права голосу в управлінні компанією;
- збільшення капіталу внаслідок дивідендів;
- отримання прибутку від продажу цінних паперів через деякий час за вищою ціною.
Крім того, дохід від акцій може бути суттєвим. У деяких випадках інвестор має змогу отримати колосальний прибуток.
Акції та облігації: рівень ризику
У світі інвестицій рішення приймаються на основі оцінки ризиків та можливої прибутковості. Тому важливо оцінити надійність кожного інструменту. Варто зазначити, що різниця акцій та облігацій за рівнем ризику велика.
Що потрібно знати акціонерам
Акції постійно змінюють свій курс. За невеликий час котирування можуть змінити свій напрямок кілька разів, тому цей інструмент підходить для трейдерів, які торгують на короткострокових проміжках. Основний ризик при купівлі цього активу полягає у падінні їхньої ціни у довгостроковій перспективі. Таке трапляється, коли емітент не виправдовує очікувань своєї діяльності.
Падіння акцій можуть спровокувати різні фактори, зокрема зниження популярності галузі, в якій працює компанія, та зміни у законодавстві. Розраховувати на виплати дивідендів також можна не завжди. Цей актив їх передбачає, але не гарантує.
З огляду на ці ризики фахівці рекомендують інвесторам ретельно підійти до вибору акцій. І тут важливо застосовувати методи фундаментального аналізу, які передбачають оцінку фінансових показників компанії та її перспектив.
Що потрібно знати власникам облігацій
Облігації вважаються надійнішим інструментом. Але треба розуміти, що ризик при їх купівлі все ж таки є. Полягає він у можливому банкрутстві чи дефолті емітента. І тут власник не отримає ні доходу, ні відшкодування.
Необхідно розуміти, що рівень ризику для власників облігацій пов'язаний із кредитоспроможністю емітента. Якщо інвестор вибере компанію, яка має високий рейтинг за цим критерієм, він може мінімізувати свої переживання. Але в цьому випадку не варто розраховувати на високу купонну прибутковість. Вкластися можна в облігації менш відомих компаній, які не займають високих позицій щодо кредитоспроможності. Це дозволяє розраховувати вищий потенційний дохід. Але треба розуміти, що й ризики в такому разі не можна порівняти з триманням облігацій стабільних емітентів.
Якщо говорити про знищення компанії, то при розподілі коштів, що залишилися, власники облігацій отримують пріоритет над акціонерами.
Що краще використовувати для інвестування – акції чи облігації
Навіть ті інвестори, які добре розібралися в тому, що таке акції та облігації, не дадуть конкретної відповіді на питання, який інструмент є кращим. По-перше, це дуже різні інструменти. По-друге, використовувати їх можна для різних цілей.
Облігації зазвичай привабливі для інвесторів, мета яких полягає в отриманні стабільного та передбачуваного доходу. Ці активи генерують дохід у вигляді відсотків, що виплачуються регулярно. Крім того, наприкінці терміну обігу цінних паперів повертається сума, яку вклав інвестор ринку. Це робить облігації кращим вибором для тих, хто прагне зберегти капітал та отримати відносно низькоризиковий дохід.
Акції ж надають інвесторам можливість брати участь у зростанні вартості компанії. Дохід від них може бути у вигляді збільшення ціни акцій та виплати дивідендів. Такі активи зазвичай є кращими для інвесторів, які прагнуть довгострокового зростання капіталу. Вони повинні бути готовими брати на себе вищий рівень ризику в пошуку суттєвої прибутковості.
Необов'язково обирати між акціями та облігаціями. Багато успішних інвесторів пропонують включити обидва види активів у свій портфель. Диверсифікація, що передбачає інвестування у різні класи активів, дозволяє інвесторам розподілити ризики та збільшити потенційну прибутковість свого портфеля.
Висновок
Кожен з аналізованих видів інвестицій має унікальні характеристики й застосовується у певних сценаріях. Але на закінчення порівняння між двома інструментами, слід зазначити, що облігації є більш стабільним та передбачуваним активом. Цей вид інвестицій не вимагає глибоких знань фінансового ринку і може бути надійним інструментом для довгострокового збереження капіталу.
Акції надають ширші можливості зростання капіталу, особливо досвідчених інвесторів, готових приймати він високий рівень ризику. Їх можна використовувати для трейдингу та довгострокового інвестування. При вмілому управлінні портфелем можна розраховувати більшу прибутковість, але при цьому зростає ризик збитків, особливо при короткострокових операціях на ринку.