Консолідація в трейдингу: як визначити та використовувати в торгівлі

Іноді бувають такі ситуації, коли вартість активу практично завмирає. Якщо говорити точніше, то вона трохи змінюється, але у відносно невеликих значеннях і без яскраво вираженого тренду. Зазвичай у цей момент продавці та покупці не здійснюють угод, а накопичують чи розподіляють позиції, готуючись до майбутніх змін. Цей період називають консолідацією ціни. Його потрібно вміти визначати та правильно використовувати, щоб не допустити втрати депозиту і своїх активів.

Що таке консолідація простими словами?

Якщо говорити простою мовою, то цим терміном називають відсутність різких змін у вартості активу. Ціна на нього залишається практично сталою, коливаючись у межах відносно невеликого коридору. Зазвичай у цей період спостерігається затишшя. Потрібно розуміти, що консолідація в трейдингу — це період невизначеності, тобто, ціна може піти як вгору, так і вниз.

Розглянемо, які причини можуть впливати на цей процес:

  1. Вирівнювання балансу. Коли кількість продажів активу практично збігається з кількістю покупок, спостерігається своєрідний паритет. В результаті актив просто не має сили, щоб рухатися далі.
  2. Відсутність якихось яскраво виражених новин. Якщо у світі чи галузі нічого не змінюється, то настає період консолідації. По суті, це тимчасовий застій.
  3. Дії у відповідь на тренд, що відбувся. Якщо у минулому були якісь інтенсивні рухи (наприклад, зростання чи падіння вартості), то в певний момент настає період консолідації. Він дозволяє ринку відпочити та набратися сили перед новими діями.

Варто зазначити, що зазвичай консолідація починається не з однієї певної причини, а внаслідок того, що два чи три фактори накладаються один на інший.

Скільки триває консолідація у трейдингу?

Точної відповіді на це запитання не існує. Практика показує, що консолідація ринку може тривати від кількох годин до кількох місяців. Все залежить від умов ринку, новин і загальної ситуації. У цей момент учасники накопичують сили, зміцнюють позиції та чекають, у який бік розгорнеться тренд.

Як зрозуміти, що розпочався період консолідації? У цей момент графік схожий на пилку — він рухається вгору-вниз, але у відносно невеликому діапазоні. Таке явище часто також називають флет, або боковик. Важливо навчитися розуміти, коли ринок входить у цей стан, щоб випадково не піти проти тренда і не втратити свої активи. Також досвідчений трейдер повинен навчитися виділяти девіації під час консолідації. Цим терміном називають маніпулятивні зміни вартості активу, під час яких ціни на короткий термін виходять за межі загального руху.

Варто розуміти, що девіації є досить оманливими. Багато трейдерів у цей період поспішають, прагнучи зловити новий тренд, і здійснюють угоди, але ціна швидко вирівнюється та повертається у вказаний діапазон. Більше того, нерідкі ситуації, у яких відбуваються зміни цінових тенденцій. Тому рекомендується не поспішати і виходити на ринок тільки після того, як ви зрозумієте, що тренд почав формуватися. Обов'язково здійснюйте технічний аналіз ситуації та намагайтеся визначити слабкість покупців чи продавців. Саме вона є показником, що консолідація на біржі закінчується.

Стратегії торгівлі у період консолідації

Практика демонструє, що в цьому режимі краще за все працювати за принципом скальпінгу. Цим визначенням називають стратегію внутрішньоденної торгівлі, коли позиції відкриваються і закриваються з мінімальною різницею у вартості. Варто розуміти, що в період консолідації графік не є прямим. Він має певні коливання, але вони незначні. Тому заробляти на ньому можна, але за умови, що ви укладаєте велику кількість угод із мінімальним прибутком.

Зазначимо, що якщо ви новачок у трейдингу, то краще пропустити торгівлю у цей період. Не укладайте угоди тільки тому, що вам немає що робити і хочеться якоїсь активності. Краще займіться чимось іншим або виберіть собі нові активи, які мають достатній рівень волатильності. Якщо ж ви маєте відповідний досвід, можна спробувати заробити навіть у період застою. Для цього є два способи:

  1. Агресивний. Він передбачає відкриття позицій у зонах інтересу або під час виникнення девіацій. Для цього ви повинні навчитися підтверджувати моделі свічок з малим таймфреймом, щоб мінімізувати можливі ризики. Пам'ятайте, що девіації не завжди виправляються та ціна повертається у вказаний діапазон. У деяких випадках вони є ознаками тренду, що зародився, тобто, вартість може піти у зазначеному напрямку.
  2. Консервативний. Цей спосіб передбачає, що ви чекаєте моменту, коли вартість активу досягає POI, після чого відбувається угода. Простіше кажучи, трейдер відштовхується від меж флету. Він купує, коли вартість падає у вказаному коридорі, та продає, коли вона досягає максимуму. Для того, щоб зафіксувати прибуток при консервативній торгівлі, рекомендується скидати приблизно 80% наявних позицій. 20% залиште на той випадок, якщо відбудеться вихід за межі та сформується тренд. В цьому випадку ви зможете добре заробити.

Як зрозуміти, що фаза консолідації закінчилася? На це вказують різні чинники. Найчастіше відбувається різке збільшення обсягу торгів. Це говорить про те, що великі гравці виходять на ринок і мають намір щось робити. Також про кінець флету говорить і те, що відбувається відразу кілька нетипових девіацій, націлених в один бік. Це означає, що утворюється внутрішня ліквідність. Загалом же треба розуміти, що сигналів може бути багато, але при цьому вони не є гарантією того, що ціна зміниться в потрібну вам сторону. Все може піти не так, як ви собі запланували, тож не забувайте про ризик-менеджмент.

Поширені помилки під час торгівлі в консолідації та способи їх уникнення

Тепер, коли ви знаєте, що таке консолідація, давайте розберемося з тим, які проблеми можуть виникнути у трейдерів-початківців у цей період. Вам потрібно навчитися визначати, що ринок входить у цю фазу, причому треба орієнтуватися не лише за графіком, а й за іншими факторами. Так ви зможете прогнозувати, коли цей період закінчиться.

Головна помилка трейдерів під час консолідації полягає в тому, що вони плутають девіацію з зародженням тренду. Це призводить до того, що вони скуповують чи продають активи у невдалі моменти. Через деякий час девіація припиняється і ціна рухається у протилежному напрямку, а трейдер втрачає свої заощадження. Чи можна цього уникнути? У більшості випадків — так. Просто не поспішайте укладати угоди. Зачекайте трохи, і все стане на свої місця.

Ще одна поширена помилка полягає в тому, що період застою тисне на новачків. Вони хочуть заробляти та купують чи продають свої активи, але при цьому ціна практично не змінюється. Відповідно, прибутку просто немає, а ось витрати зростають за рахунок комісій. Не треба метушитися — зміцнюйте свої позиції та чекайте, коли розпочнеться період волатильності. Слідкуйте за ситуацією, вивчайте індикатори, накопичуйте сили. І коли зародиться тренд, будьте готові до нього.

Загальні висновки та рекомендації

Варто розуміти, що ринок не завжди волатильний. У більшості ситуацій він балансує і перебуває у стані консолідації. Така ситуація може тривати кілька днів або навіть місяців доти, доки щось не станеться. Пам'ятайте, що на вартість активів можуть впливати різні чинники, від глобальних новин до якихось локальних змін. Тому не вважайте флет чимось аномальним.

Чи потрібно торгувати в цей період? Все залежить від ваших навичок та цілей. Якщо ви хочете отримати максимальний прибуток, то можна зробити перерву. Також не варто входити в угоду, якщо у вас відносно невеликий депозит — ви не зможете нормально заробити, а більшу частину прибутку «з'їсть» комісія системи. Але якщо ви маєте достатній досвід, то можете заробляти. Головне — навчитися бачити девіації та визначати їх, а також мінімізувати можливі ризики. Не піддавайтеся емоціям та не читайте аналітику від маловідомих авторів. Зазвичай вона не спрацьовує. Проводьте власний технічний аналіз, стежте за свічками, намагайтеся розрахувати, коли порушиться рівновага та зародиться новий тренд. І тільки тоді здійснюйте угоди.