Обсяг торгів у трейдингу: як працює аналіз обсягів

Обсяг торгів – важливий показник, який допомагає трейдерам зрозуміти поведінку ринку та активність учасників. Він показує, наскільки енергійно продається та купується певний актив, що безпосередньо впливає на його ліквідність та волатильність. Аналіз зміни обсягу дозволяє трейдерам знаходити ключові рівні, моменти розвороту ціни та підтверджувати наявні тренди. Розповідаємо, як використати цей інструмент, щоб підвищити ефективність торгових стратегій.

Об'єм у трейдингу — що це

Об'єм у трейдингу — показник, що відображає кількість угод, здійснених з певним активом за конкретний проміжок часу. За ним можна оцінити загальний інтерес учасників ринку до фінансового інструменту. Чим більше  зроблених угод, тим вища його волатильність, ліквідність. Цей показник може розраховуватись по-різному.

  1. Для фондової біржі. Обсяг торгів для такого ринку – це кількість активів, які змінили власника за певний проміжок часу. Статистику ведуть біржі та розміщують відповідну інформацію на своєму сайті або аналітичних порталах. 
  2. Для валютного ринку (Форекс). Обсяг торгів показує кількість угод, які були здійснені за конкретний проміжок часу. На Форексі він має приблизне значення і часто залежить від даних, які надаються конкретними торговими платформами.

Застосовуючи показник обсягу торгів, для учасників ринку значення має не така сама цифра, як її зміна порівняно з попередніми тимчасовими інтервалами.

Як рахувати обсяги трейдерам

Визначення обсягу торгів відрізняється для кожного  ринку. На фондовій біржі він розраховується неважко. У цьому випадку показник визначається як кількість цінних паперів, які купувалися та продавалися протягом одного торгового дня. Для аналізу динаміки використовують Average Volume. Він дорівнює середній кількості акцій, які торгуються протягом певного часу, зазвичай 90 днів. Знаючи, як читати обсяги на біржі, трейдери можуть побачити, наскільки активним є ринок у довгостроковій перспективі.

На валютному ринку ситуація не така проста. Отримати для нього реальні дані поки що немає можливості. Цей ринок складає Forex та термінові валютні біржі, де торгується не сама валюта, а опціони, ф'ючерси та інші деривативи. Окремі торгові майданчики надають актуальну інформацію. На Форекс отримати дані про всіх угодах неможливо. Щоб проаналізувати середню інтенсивність торгів на цьому ринку, трейдери використовують різні підходи:

  1. Тіковий обсяг. Тік – мінімальний крок зміни ціни. Для кожної свічки розраховується кількість її коливань протягом деякого часу. Тіковий обсяг побічно відбиває активність над ринком: що більше змін котирувань, то вище інтенсивність торгів.
  2. Дані конкретного брокера. При обробці ордерів може бачити кількість виконаних і давати усереднені показники. Хоча ці дані охоплюють лише власні торгові обсяги систем брокерів, динаміка їх коливань може надати цінну інформацію аналіз ринкової ситуації.

Існують послуги, які збирають інформацію з валютних бірж. Вони надають індикатори обсягу торгових платформ. Це дозволяє трейдерам аналізувати показники на основі доступних даних, хоча повна картина всіх угод на ринку залишається недоступною.

Що демонструють обсяги біржі

Обсяги торгів на фондовому ринку є важливим індикатором активності учасників ринку і можуть багато розповісти про поточний стан фінансового інструменту. За допомогою цього показника можна визначити:

  1. Рівень ліквідності активів. Обсяг торгів показує, наскільки легко можна його купити чи продати без значної зміни ціни. Наприклад, акції з денним оборотом до 300 тис. вважаються низьколіквідними. Це робить їх менш відповідними для короткострокових стратегій, таких як внутрішньоденний трейдинг. Цінні папери з обсягами від 1 до 5 млн вважаються більш ліквідними та привабливими для скальпінгу. Ціна акцій з оборотом понад 10 млн менш схильна до коливань від дрібних угод. Для значного руху котирувань потрібні дії великих гравців.
  2. Рівень волатильності. Зміна ціни у поєднанні зі зростанням інтенсивності торгів вказує на активний трейдинг та підтвердження поточного ринкового тренду. Висхідний рух котирувань на тлі збільшення обсягів сигналізує про те, що ринок підтримують покупці. Падіння ціни означає посилений тиск продавців. Чим активніша торгівля, тим сильніша волатильність фінансового інструменту.
  3. Можливий рівень тенденції розвороту. Наприклад, після періоду інтенсивного зростання та збільшення обсягу зниження кількості активів часто свідчить про те, що учасники ринку починають займати позицію очікування. Це часто сигналізує про можливий перехід тренду у флет (бічний рух) або початок розвороту.
  4. Хибність пробою рівнів. Коли котирування пробивають лінії опору/підтримки на графіку та обсяги зростають, це вказує на силу та ймовірність продовження тренду. Якщо ж показники залишаються незмінними або знижуються, пробою з високою ймовірністю виявиться хибним.

Аналіз обсягів ґрунтується на принципі попиту/пропозиції, тому він допомагає трейдерам приймати виважені рішення. З його допомогою можна скоротити ризики та визначати оптимальні точки входу.

Індикатори, що показують обсяг торгівлі на біржі

Виділяють вертикальні та горизонтальні індикатори об'єму. Перші демонструють кількість угод щодо кожної свічки у вигляді стовпців гістограми. Другі відбивають торговельну активність на рівнях підтримки та опору, де зазвичай зосереджені великі ордери.

Індикатори горизонтальних об'ємів не включені до звичайного набору платформ. Вони потребують додаткової установки. Рівні найбільших горизонтальних обсягів практично збігаються із середнім значенням ціни. Якщо котирування від нього відходять, активність трейдерів знижується. Чим більша ця відстань, тим вища ймовірність розвороту ціни. Часто використовується індикатор горизонтальних об'ємів — профіль ринку.

У типовий набір, як правило, включені такі вертикальні індикатори:

  1. Осцилятор Volume (OSV). Відображає різницю між швидкою та повільною ковзними середніми. Позитивне значення підтверджує висхідну тенденцію, негативне — свідчить про зниження торгової інтенсивності. Коли осцилятор перетинає рівень «0»  знизу вгору, обсяги зростають. Це іноді свідчить про те, що тенденція продовжиться. Розташування Volume біля рівня «0»  сигналізує про невисоку активність торгів. Підтверджується флет на денному інтервалі. Якщо OSV росте разом з ціною, можна судити про підвищення активності трейдерів
  2. Показник балансового обсягу (OBV). Вимірює потік торгового обсягу активу та визначає баланс сил між покупцями та продавцями. Його суть полягає у складанні кількості угод, якщо ціна зростає, і відніманні, коли вона падає. Зростання індикатора вказує на перевагу покупців. Якщо при цьому зростає ціна, це сигналізує про продовження висхідного тренду. Коли обсяги не підтримують зростання котирувань, можливий розворот ринку. OBV також корисний для виявлення дивергенцій, коли тенденція на графіку ціни не підтверджується інтенсивністю торгівлі.
  3. Net Volume. Індикатор вимірює чистий обсяг торгів шляхом визначення різниці між кількістю угод з продажу та покупки. Використовується для оцінки сили ринку та напрямки тренду. Підвищення значення Net Volume вказує на наростання числа покупок, а зниження — збільшення продажів. Якщо зростання індикатора падає, то для формування нового максимуму ціни це може вказувати на розворот тренду.
  4. Індикатор Volume. Є одним із найпростіших. Він показує кількість активів, куплених чи проданих за певний час. Зелені стовпці гістограми свідчать про зростання обсягу, червоні — його зниження. Високі показники під час зростання ціни підтверджують силу тренду. Зниження значень індикатора може сигналізувати про можливий перехід до корекції чи флету.
  5. Better Volume. Є покращеною версією стандартного Volume, оскільки має більше налаштувань. Гістограма у такому разі має стовпці не двох, а п'яти кольорів. Блакитний свідчить про звичайну інтенсивність торгів без значних вагань. Жовтий говорить про низькі показники, які частіше спостерігаються наприкінці тренду або при корекціях. Зелені стовпці в гістограмі частіше формуються під час угод великих гравцями ринку. Обсяги у такому разі зростають, але тренд зазвичай змінюється. Червоний колір свідчить про значну перевагу покупців та можливу зміну руху ринку (вгору), білий — про активність продавців та ймовірну зміну руху (вниз).
  6. Індикатор VWAP. Це середньозважена вартість цінних паперів за конкретний інтервал з урахуванням кількості угод за цей час. VWAP є ключовим індикатором визначення загального руху ринку, ключових рівнів. Щоб розрахувати індикатор, вартість кожної торгової операції збільшується на її обсяг. Ці значення підсумовуються. Потім результат поділяється на загальну кількість операцій за певний час. Сигналом для входу до угоди з відкриттям довгої позиції вважається розворот котирувань під VWAP і його перетин ціною при висхідному русі.

Вертикальні обсяги у трейдингу дають об'єктивну оцінку ринкової ситуації. З цієї причини їх використовують багато трейдерів.

Висновок

Аналіз обсягу торгів ефективний інструмент для підвищення точності торгових стратегій та зниження ризиків. Він дає можливість більш точно оцінити активність учасників, знаходити ключові рівні підтримки та опору, прогнозувати розворот тренду, вхід у флет та вихід із нього. Торгівля на обсягах дозволяє також отримувати підтвердження сигналів. Використовуючи відповідні індикатори, трейдери можуть краще розуміти динаміку ринку.