Патерни у трейдингу: посібник для успішних угод

Багато трейдерів-початківців здійснюють угоди не на основі проведеного технічного аналізу або поведінки ринку, а за своїми відчуттями та інтуїцією. Це досить погана стратегія, що призводить до втрати заощаджень. У цій статті ми вирішили розглянути таке фундаментальне поняття, як патерни у трейдингу. Саме їхній аналіз дозволяє здійснювати більш усвідомлені угоди та заробляти, а не втрачати активи.

Що являють собою патерни в трейдингу і навіщо їх використовувати?

Суть технічного аналізу в трейдингу полягає в тому, що більшість ситуацій, які стосуються підвищення та зниження цін на активи, так чи інакше повторюються. Саме тому трейдери стежать за однотипними подіями та передбачають, що відбуватиметься далі. Саме це і називається патерном. І кожна людина, яка хоче займатися торгівлею на біржах, має вміти їх використовувати.

Якщо говорити науковою мовою, то патерн — це повторюваний шаблон якоїсь події. У біржовому сенсі — це конкретна фігура, яку добре видно на графіку. Вона зазвичай формується або індикаторами, або цінами на певний актив. Використовуючи та аналізуючи патерни, ви зможете зрозуміти, що відбуватиметься далі. Особливо добре схожі фігури видно на довгострокових графіках, тому аналізувати краще за все їх.

Варто зазначити, що фігури у трейдингу можуть бути різними. Наприклад, бичачі, ведмежі, що вказують на продовження, зміну або припинення тренду. Також варто розуміти, що патерни не завжди спрацьовують на 100%, тобто, якісь відхилення завжди можуть бути. Водночас ймовірність того, що фігура повториться, досить висока. Примітно, що патерни, які працюють на одному ринку, можуть діяти і на іншому. Наприклад, якщо ви візьмете їх з ринку акцій, то можна спробувати використовувати їх і на інших цінних паперах.

Чому важливо враховувати патерни

Давайте розберемося з тим, як саме фігури дозволяють трейдерам передбачати події та для чого вони використовуються. Перерахуємо основні факти:

  1. За допомогою патернів можна визначити точки входу та виходу. Це робиться на основі знаходження ринкових подій, що повторюються.
  2. Під час побудови торгової стратегії важливо враховувати не лише тренди, але й їх якості: обсяги торгів, вектор ціни, наявність рівнів опору і підтримки.
  3. Для більш точного прогнозування рекомендується використовувати не тільки патерни, але й технічні індикатори.
  4. Рекомендується використовувати цю методику на ліквідних активах, які мають високий рівень волатильності. Саме на таких інструментах фігури проявляються найкраще.
  5. Під час роботи не забувайте про ризик-менеджмент. Обов'язково перестраховуйтесь і не «зберігайте яйця в одному кошику».
  6. Не думайте, що існують універсальні патерни, які можна використовувати на постійній основі і завжди досягати позитивного результату. Іноді вони спрацьовують не так, як хотілося б.
  7. Завжди адаптуйте ситуації під свій стиль торгівлі. Пам'ятайте, що у кожного трейдера є свої правила і традиції.

Загалом ви повинні розуміти, що графічні патерни дуже важливо враховувати під час внутрішньоденної торгівлі. Вони безпосередньо пов'язані з векторами руху цін. Цікаво, що вивчати графіки цін почали ще в 17 столітті, і вже тоді трейдери використовували схожі фігури, щоб заробляти.

Практика демонструє, що краще за все аналізувати патерни на графіках свічок. На них ви будете бачити всю необхідну інформацію, як то пороги закриття й відкриття угод, максимуми і мінімуми цін, тренди руху та ін.

Види торгових патернів: основні групи

Варто розуміти, що патернів дуже багато, і перерахувати їх всі в межах однієї статті неможливо. Згодом ви навчитеся визначати їх та запам'ятаєте основні варіанти, які вам буде зручно використовувати у роботі. Загалом усі фігури можна розбити на три основні типи за принципом руху ціни:

  1. Продовження тренду. У цьому випадку ціни продовжують рухатись так само, як і рухалися раніше. Це найбільш поширений варіант.
  2. Розворот тренду. Це також досить поширена ситуація, яка сигналізує про те, що відбувається зміна наявної тенденції з можливістю коригування вартості активів. Зазвичай подібні ситуації відбуваються за потужних рівнів опору чи підтримки, а також на максимумах-мінімумах.
  3. Невизначені тренди. В цих ситуаціях все залежить від індикаторів, попиту, ситуації на ринку та інших факторів. Загалом такі тренди не є легко зчитуваними, але грамотний трейдер повинен обов'язково враховувати невизначеність у своїй роботі.

Варто зазначити, що до кожної групи можна віднести велику кількість патернів, і вони досить сильно відрізняються один від одного. У процесі роботи ви навчитеся їх виділяти та визначати, а потім зрозумієте, що цикли дійсно працюють.

Популярні графічні патерни та їх застосування

Давайте детально розберемо фігури теханалізу, щоб ви розуміли, як це працює на практиці. Ми вирішили виділити кілька найбільш класичних патернів, що зустрічаються практично повсюдно. Нагадуємо, що особливо добре їх видно на тривалих часових графіках. Ви можете самостійно відкрити статистику з будь-яких активів і знайти їх.

Плечі та голова

Це одна з найбільш поширених фігур, яка формується на максимумах у висхідних трендах. Для неї характерні три піки: два нижче ліворуч і праворуч і один високий посередині. За рахунок цього вони нагадують голову та плечі. Якщо провести лінію через дві нижні точки графіка, то вийде лінія шиї. Зазвичай вартість активу падатиме після того, як праве плече повністю сформується.

Примітно, що ціна падатиме досить серйозно, швидше за все, на таку ж кількість пунктів, яка міститься від шиї до верху голови. Якщо ви хочете продати актив, то робити це краще за все відразу після того, як сформується праве плече. Для того, щоб купити актив, потрібно дочекатися, щоб свічка закрилася під шиєю. Скоріш за все, після цього почнеться зростання.

Перевернуті плечі та голова

Цей графік повністю схожий на попередній, але є перевернутим. Тобто центральна голова — це мінімум, плечі — коригування ціни, а шия (лінія, що з'єднує вершини плечей) показує, що вартість зростатиме. Такий графік зазвичай формується на мінімумах при низхідних трендах. Після того, як ціна проб'є шию на правому плечі, вона почне зростати на величину пунктів від голови до нашої умовної лінії. В цей момент варто купувати активи.

Дві вершини

Цей графік є локальним і проявляється досить часто. В більшості випадків він формується на пікових значеннях вартості активу. Дві вершини (зазвичай вони мають приблизно рівні значення) формуються на фоні локального мінімуму посередині, тому вони схожі на букву М. Після того, як ціна впаде до нижньої межі правої вершини, тренд на зниження продовжиться. Тому актив варто продавати після того, як буде перетнуто лінію основи.

Така тенденція зазвичай досягається у процесі насичення ринку. Коли багато трейдерів вклалися в актив, його ціна сягає максимуму. Потім починається падіння вартості, але завдяки опору зростає друга вершина. Якщо локальної підтримки більше не буде, то сформується спадний тренд і ціна почне знижуватися.

Два дна

Цей графік також часто називають подвійним дном. Він є протилежністю двох вершин і має вигляд перевернутої літери М. Така ситуація характерна для спадних трендів, коли вартість досягає мінімумів. Щоб скористатися цим графіком, вам потрібно намалювати горизонтальну лінію через локальний максимум між двома провалами. Коли ціна на актив перетне її, варто купувати його. У більшості випадків це говорить про те, що починається висхідний тренд, який може принести вам гарний прибуток.

Варто знати, що мінімуми можуть бути не гострими, а заокругленими. Вони зазвичай нагадують букву u, тому два дна також часто називають блюдцем. Така тенденція характерна в тій ситуації, коли ціна постійно падає і досягає мінімумів. Після цього вона консолідується на певному рівні, після чого тренд змінюється та починається зростання.

Три дна чи вершини

Ці графіки схожі між собою, оскільки відображають максимуми та мінімуми. На відміну від описаних вище, в них не два дна або вершини, а три. Після того, як вартість активу перетинає горизонталь шиї, відбувається продовження тренду (він може бути як висхідним, так і низхідним).

Трейдери, які не мають відповідного досвіду, часто плутають тренд на три вершини із двома. Вони продають актив після формування другої вершини або купують після відскоку від дна, а потім бачать, що ситуація повторюється. У паніці, думаючи, що вони неправильно розпізнали тренд, здійснюють продаж чи викуп. Далі формується третє дно чи вершина, і трейдер втрачає гроші. Тому треба навчитися розпізнавати цей графік та не плутати його з подвійним. Входити в довгі позиції потрібно після того, як вартість активу впевнено пробиває шию, і при цьому немає ліній опору.

Клиноподібні графіки

Ще один досить поширений варіант, коли графік стискається між лініями опору та підтримки. Зазвичай така ситуація складається на мінімумах та максимумах вартості активів. Ціна кілька разів стрибає вгору-вниз у межах клину, при цьому її амплітуда зменшується. Вихід із ліній починається тоді, коли ціна пробиває опір чи підтримку. У цих ситуаціях потрібно або продавати, або купувати актив залежно від вашої стратегії та ринку.

Потрібно розуміти, що існують ведмежі та бичачі сигнали. Перші — це висхідні клини, тобто ті, які спрямовані вгору. Вони сигналізують про те, що і мінімуми, і максимуми будуть зростати в процесі звуження ліній. Бичачі сигнали є низхідними.

Трикутники

Трейдери-початківці часто плутають клиноподібний патерн на біржі з трикутним. Але це різні тренди, які треба навчитися відрізняти. Зазначимо, що, на відміну від клиноподібного графіка, у трикутника лінії опору та підтримки перетинаються з правого боку, після чого потрібно проводити продаж або покупку залежно від трендів та котирувань.

Варто згадати, що трикутники працюють наступним чином:

  1. Якщо він є рівностороннім, то під час підйому ціни вгору за межі лінії опору варто придбати актив, в разі падіння нижче за рівень підтримки — продати.
  2. У випадку, якщо при низхідному трикутнику вартість йде під лінію підтримки, слід якнайшвидше продати актив.
  3. У випадку, якщо при висхідному трикутнику вартість виходить за лінію опору, варто купувати актив.

Загалом вам варто навчитися розрізняти клин та трикутник, хоч вони й досить схожі. Варто зазначити, що існують і інші досить поширені види графіків. Наприклад, прямокутники, ромби, прапори та ін. Детальніше ознайомитись з ними ви зможете у нашому Біржовому університеті — ми не лише навчимо вас виділяти їх, але й розкажемо, як ними користуватися, щоб заробити.

Як правильно торгувати за патернами?

Тепер, коли ви знаєте, що таке патерн на біржі, розглянемо, як їх можна використовувати в трейдингу. Ви повинні зрозуміти, що для того, щоб знаходити закономірності та повторення, необхідно набратися досвіду. Також варто усвідомлювати, що патерни працюють не в 100% випадків, і можливі локальні зміни цін в залежності від багатьох факторів, але в цілому цей інструмент потрібно обов'язково використовувати під час складання плану закупівель і продажів.

Варто відзначити, що практично всі програми та боти, які працюють сьогодні на біржах, враховують особливості графіків для того, щоб здійснювати угоди. Вам також потрібно навчитися спостерігати за поведінкою ринку, щоб знаходити закономірності. Додатково використовуйте інші інструменти, такі як технічний аналіз, читання новин, контроль наявних трендів та ін.

Дамо ще декілька порад для трейдерів:

  1. Намагайтеся стежити за трендами та настроями ринку на різних таймфреймах. Контролюйте як короткострокову ситуацію, так і денну загалом.
  2. Після того, як ви знайшли фігуру на графіку, дочекайтеся, поки вона повністю сформується. Не здійснюйте угоди дуже рано, оскільки фігура може змінитися в останній момент. Навчіться чекати, щоб зайти чи вийти на максимально вигідних умовах.
  3. Не забувайте про стоп-лоси. Користуйтеся ними, щоб знизити ризики втрати активів.

І ще — будьте максимально холоднокровними і не піддавайтесь впливу емоцій. Якщо ви діятимете імпульсивно, то є велика ймовірність того, що ви втратите свій депозит.

Помилки під час використання патернів і як їх уникнути

Далі розберемося з тим, які проблеми можуть виникати під час роботи з графіками. Перерахуємо найпоширеніші помилки під час використання графічних фігур у трейдингу:

  1. Неправильне розпізнавання патерну. Це одна з найпопулярніших проблем, яка виникає як у новачків, так і у професіоналів. Щоб не допускати її, потрібно, по-перше, набратися досвіду та навчитися читати графіки, по-друге, обов'язково чекати формування фігури.
  2. Занепокоєння щодо результату. Потрібно розуміти, що патерни спрацьовують не зі 100% ймовірністю, але все ж вони досить результативні. Часто трейдери бояться їх використовувати та втрачають гроші.
  3. Надмірне покладання на фігури. Потрібно розуміти, що під час укладання угоди треба враховувати безліч чинників, а не лише особливості графіка. Вам потрібно стежити за станом ринку, новинами та іншим, щоб заробити.

Загалом, якщо ви хочете торгувати на біржі акціями, цінними паперами чи іншими активами, вам потрібно розуміти, що таке патерни, якими вони бувають і як правильно їх використовувати. Якщо у вас немає досвіду, то не варто турбуватися. Вивчіть графіки за різні періоди часу, знайдіть повторювані моменти, навчіться їх помічати та виділяти. Це нескладно, і в майбутньому ви зможете робити це просто «на ходу».