Дивіденди: ключові аспекти та вибір інвестицій для отримання пасивного доходу
Існують різні способи заробітку на цінних паперах. Одним із найпривабливіших варіантів для довгострокових інвесторів є інвестування в акції, які приносять високі дивіденди. Вони можуть надавати стабільний потік прибутку. У цій статті розглянемо суть дивідендних виплат, способи заробітку на них та вплив цих виплат на вибір компаній для інвестування у цінні папери.
Дивіденди: що це простими словами
Дивіденди — це частина доходу компанії, що виплачується її акціонерам. Вони беруться з пасивного балансу та затверджуються на загальних зборах акціонерів. Ця винагорода виплачується інвесторам відповідно до частки цінних паперів, якою вони володіють. Загальна сума, призначена для дивідендів, визначається після сплати податків, відрахувань до фондів розширення та модернізації виробництва, поповнення страхових та інших резервів. Компанія має також спочатку провести виплати відсотків за облігаціями та додатковими винагородами директорам акціонерного товариства.
Як отримувати дивіденди з акцій? Розраховувати на виплати можуть ті інвестори, які придбали цінні папери щонайменше за 2 робочі дні до дати закриття реєстру акціонерів. Коли учасники фондового ринку зробили це пізніше, вони можуть розраховувати на найближчі виплати. Для цього необхідно мати хоча б одну акцію емітента. У такому разі немає значення, скільки часу інвестор є власником акцій. Оптимальна кількість дивідендних цінних паперів для портфеля становить від 20 до 30 шт.
Інвестори, які цікавляться, як отримати дивіденди, повинні розуміти, що виплати можуть проводитись у різній формі. Залежно від цього виділяють такі види:
- Грошові (Cash dividend). Це найпоширеніший вид дивідендів, коли компанія виплачує своїм акціонерам гроші пропорційно до кількості акцій, якими володіє кожен акціонер. Наприклад, якщо інвестор тримає у своєму портфелі 2% акцій компанії, то при розподілі прибутку він отримає 2% від загального бюджету для виплат (не самого прибутку організації, а того, що виділено для дивідендів). Грошові виплати найчастіше надаються у вигляді чеків чи переказів на банківські рахунки акціонерів.
- Сток-дивіденди (stock dividend). Замість грошей компанія пропонує своїм акціонерам «бонусні акції», які для цього випускаються.
- Спеціальні. Це несподівані виплати понад звичайні дивіденди, які компанія здійснює у разі отримання великого прибутку або продажу суттєвої кількості активів.
Деякі емітенти вважають за краще проводити виплати у різний спосіб. Наприклад, одну частину грошима, другу — цінними паперами. Також можливі виплати іншим майном, що належить емітенту. За обсягом виділяють повні та часткові виплати. Залежно від термінів дивіденди можуть бути регулярними, які нараховуються на постійній основі, додатковими, якщо вони не заплановані (наприклад, після вигідної угоди) та ліквідаційними – виплати нараховуються під час закриття організації.
Дивідендні виплати зазвичай відбивають успішність діяльності підприємства. І тут дізнатися про них можна з новин про результати діяльності емітента. Йтиметься про зниження чи підвищення ставок, якщо порівнювати з попередніми виплатами. Отримувати дивіденди акціонери можуть із поточних чи минулих доходів.
Хто платить дивіденди
Потрібно врахувати, що не всі компанії проводять такі виплати. Як правило, це молоді організації, що ростуть. Вони вважають за краще перерозподіляти прибуток на розвиток бізнесу, інвестування в нові проєкти, викуп акцій із ринку, формування запасів. Компанії, які зареєстровані на біржі можуть виплачувати дивіденди, якщо це затверджено радою директорів. Рішення про виплату залежить від фінансового стану організації, стратегії розвитку, поточного прибутку, податкових зобов'язань та інших чинників. Практикують виплати дивідендів різні типи компаній:
- Громадські. Вони торгують своїми акціями на відкритих ринках. Часто такі організації використовують дивідендні виплати, як спосіб залучення та утримання інвесторів.
- Корпоративні та інвестиційні фонди. Також можуть виплачувати дивіденди своїм інвесторам з отриманих доходів від інвестицій.
- Кооперативи. У таких організаціях дивіденди виплачуються членам кооперативу з урахуванням їх вкладів чи використання послуг, котрі надаються кооперативом.
Залежно від емітента дивіденди можуть виплачуватись як раз на 6 місяців, так і щокварталу. Невеликі організації іноді розподіляють бюджет для цього наприкінці звітного року. Такі дивіденди називаються фінальними. Розмір дивідендів та рішення про їх виплату переважно приймається на загальних зборах акціонерів. Проводяться вони раз на рік або позачергово. Перед зборами рада директорів встановлює рекомендований розмір дивідендів. Як правило, акціонери із пропозицією погоджуються. Інвестору варто стежити за датою зборів. Знайти таку інформацію можна на сайті емітента. Можна також передплатити його новини. Іноді на таких зборах не порушується питання виплат акціонерам.
Щоб отримати дивіденди, необхідно спочатку купити акції. Для цього потрібно вибрати брокера, відкрити та поповнити рахунок. Після придбання цінних паперів на дату фіксації реєстру акціонерів можна отримати дивіденди. Можна, можливо інвестувати як у прості, так і в іменні чи привілейовані акції. Власникам останніх цінних паперів частіше проводять виплати за фіксованою ставкою. Вони одержують виплати першими. Знайти їхній графік можна на спеціальних ресурсах.
Як отримати дохід на дивідендах
Прибуток залежить від типу акцій та їх кількості. Знайти інформацію про поточну ціну акцій та дивіденди можна на сайті компанії у розділі для акціонерів. На прибуток від дивідендів інвестор має сплачувати податок. Передбачити точний розмір виплат складно. Конкретні цифри встановлюються після фінансової звітності. Після цього можна встановити відсоткову прибутковість, яка розраховується як відношення розміру дивідендів на цінний папір до його ціни. Багато емітентів цей показник вказують на своєму сайті, що позбавляє необхідності самостійних підрахунків.
Заробляти на дивідендах можна різними способами:
- Довгострокові інвестиції. Як отримувати прибуток з акцій? Один зі способів заробітку — це довгострокове утримання цінних паперів компаній, що виплачують дивіденди. Акціонери одержують їх як частину доходу емітента, зберігаючи акції протягом тривалого часу. Це може бути ефективною стратегією отримання прибутку.
- Реінвестування дивідендів. Інвестори можуть вибрати стратегію, яка передбачає вкладення отриманих плат назад на купівлю додаткових акцій. Це дозволяє збільшувати свій інвестиційний портфель та отримувати більше дивідендів у майбутньому.
- Дивідендні фонди та ETF. Інвестиційні фонди, що спеціалізуються на акціях, за якими передбачені дивіденди, надають можливість інвестувати у портфель акцій із високими дивідендними доходами. Також є ETF (Exchange-Traded Funds). Вони збирають колекцію акцій із високими дивідендами та торгуються на біржі.
- Облігації з дивідендним доходом. Деякі з таких боргових цінних паперів надають виплати своїм власникам замість звичайних відсотків. Це дозволяє інвесторам отримувати стабільний прибуток від облігацій.
- Управління торговими стратегіями. Деякі трейдери можуть використовувати стратегії короткострокової торгівлі для заробітку на коливання цін акцій до і після оголошення дивідендів. При такому трейдингу цінні папери купують перед виплатами та продають їх після цього.
Високі дивіденди компанія пропонує власникам привілейованих акцій. Джерелом для них є валютна «подушка», розмір якої на рахунках організації може досягати мільярдів доларів. Виплати надходитимуть автоматично протягом 25 днів на брокерську або банківську, коли інвестор дає таку вказівку. Коли акції придбали на позикові кошти, термін переказу грошей не регламентований. Якщо частка інвестора велика, він бере участь у зборах акціонерів. Слід розуміти, що виплати залежать від рішення компанії. Вони можуть бути змінені чи припинені, якщо так вирішить рада директорів.
Кожен інвестор має знати, що прибутковість дивідендів залежить від того, чи враховує їхній індекс, за яким відкриті позиції. Для коротких це означатиме негативне коригування, для довгих — позитивне.
Важливо також розуміти особливості поведінки акцій залежно від дати відсічення (закриття реєстру акціонерів). Чим менше часу залишається до неї, тим вищий попит на цінні папери, що визначає вищу їхню вартість. З цієї причини акції зазвичай дорожчають перед виплатами акціонерам. Якщо купувати цінні папери після них, формується дивідендний геп – котирування падають на розмір дивідендів. Компанія вже має менше грошей, і інвестори хочуть придбати їхні активи дешевше. Такі падіння акції великих емітентів переносять без проблем та швидко відновлюються.
Вивести гроші з рахунку можна також, як і кошти від продажу цінних паперів та валюти. Якщо дивіденди в доларах, це зробити неможливо. Але валюту можна продати на біржі та вивести гривні. За її продаж потрібно буде заплатити комісію за встановленим тарифом.
Як правильно вибрати активи для інвестування для отримання дивідендів
Буває, що котирування ще довго не можуть повернутись до колишніх показників. Тому необхідно проводити аналіз ризиків, всебічно вивчати емітента. Вкладатися варто в перспективні компанії, що розвиваються, мають великий потенціал і діляться своїми успіхами з акціонерами. При виборі компаній-емітентів необхідно враховувати такі особливості:
- Дивідендна політика. Кожна організація має свою. Щоб зрозуміти, що емітент може виплачувати хороші дивіденди, потрібно читати аналітику, стежити за новинами та звітністю емітента. На основі отриманої інформації можна прикинути, скільки дивідендів приносять акції.
- Джерела доходів. Якщо вони високі, то емітент зазвичай виплачує високі дивіденди. До групи організацій з добрим джерелом доходів можуть входити емітенти з нафтогазового сектора, фінансові корпорації, виробники тютюнових виробів та телекомунікаційні компанії.
- Зниження ціни акцій та високі дивіденди. У разі падіння котирувань збереження дивідендних виплат на колишньому рівні може призвести до збільшення прибутковості нових інвесторів. Однак слід пам'ятати, що зниження вартості акцій може бути зумовлене не лише тимчасовими факторами. Компанія може мати справу з труднощами, що згодом може вплинути на виплати акціонерам.
- Стабільність виплат. Чим довше компанія платить своїм акціонерам, тим вища ймовірність того, що така політика продовжиться і в майбутньому навіть за нестабільності ситуації на біржовому ринку.
- Потенціал зростання виплат. Важливо, щоб компанія спрямовувала на дивіденди частину свого прибутку. У цьому випадку залишатимуться кошти, які можна спрямувати на розвиток.
- Швидкість закриття гепа. Чим швидше котирування досягають колишніх показників за своєю вартістю, тим більш привабливим є емітент для потенційних інвесторів.
Звертати увагу варто на дивідендних аристократів. Ці компанії регулярно збільшують свої виплати протягом тривалого часу, часто це понад 25 років. Але варто врахувати, що більшість із них дивідендні виплати можуть бути скромними. Зазвичай вони становлять 1–3% вартості акцій. Деякі компанії пропонують високі дивіденди через поточні проблеми або просідання у своїй діяльності. Але слід розуміти, що інвестування в їх акції пов'язані з високим ризиком. Потрібно ретельно оцінювати такі інвестиції, щоб зрозуміти, чи є зниження тимчасовим, чи довгостроковим і як це вплине на отримання дивідендів з акцій в майбутньому.
Вибирати можна серед компаній, які лише розпочинають свою діяльність та працюють уже довгі роки. Серед найвідоміших інвесторів можна виділити, наприклад, виробників Coca-Cola та Johnson & Johnson, мережу гіпермаркетів Target. Вони надають своїм акціонерам стабільні виплати понад 50 років. Також до числа гігантів у своїй області входять компанії AbbVie, AT&T, Chevron, JP Morgan, Unilever PLC та ін.
Висновок
Отже, дивіденди відіграють важливу роль в інвестиційному світі, надаючи інвесторам можливість отримувати пасивний прибуток від своїх інвестицій в акції та інші цінні папери компаній. Їхній вибір потребує уважного аналізу. Різностороннє дослідження допоможе зробити обґрунтований вибір та знизити ризики інвестування. Різні компанії пропонують різноманітні можливості для отримання дивідендів, і вибір найбільш відповідних активів залежить від інвестиційної стратегії та особистих цілей інвестора.
Джерела стабільних дивідендних виплат часто представлені компаніями зі стійкими прибутками, але можуть мати обмежені можливості зростання. З іншого боку, емітенти, що пропонують високі виплати, через просідання ціни акцій можуть надати можливість отримання вищої прибутковості, але несуть ризики, пов'язані з потенційними фундаментальними проблемами компанії.
Підхід до вибору інвестицій для отримання дивідендів має бути заснований на ретельному аналізі фінансової стійкості компаній, поточних тенденціях на ринку та рівні комфорту інвестора з інвестиційними ризиками. Різностороннє вивчення та дбайливий розгляд усіх аспектів допоможуть прийняти обґрунтоване рішення та сформувати ефективний та стійкий інвестиційний портфель для отримання дивідендів.