Що таке високочастотний трейдинг, що таке HFT

З появою нових технологій фінансовий світ суттєво змінився. Високочастотний трейдинг (High Frequency Trading, HTF) —  одна з важливих інновацій на цьому шляху. Такий вид торгівлі дає можливість здійснювати тисячі операцій за мілісекунди, що  неможливо для людини. За допомогою спеціальних алгоритмів та високошвидкісних комп'ютерів трейдери можуть миттєво реагувати на найменші зміни у цінах чи розбіжності на різних ринках, збільшуючи шанси на прибуток. Входити чи виходити з позиції можна практично миттєво. Розповідаємо, що таке високочастотна торгівля і як її застосовують на практиці.

Що таке HFT у трейдингу

Високочастотний трейдинг — це складна автоматична торгівля, в процесі ведення якої використовуються потужні комп'ютерні програми. В результаті обробляється велика кількість ордерів лише за мілісекунди. HTF застосовує складні алгоритми для їх виконання та аналізу ринку. Він додає ліквідність торговим майданчикам і усуває невеликі спреди між покупною та продажною цінами. Потенційний прибуток від таких угод невеликий. Щоб отримати великий прибуток, відкриваються тисячі ордерів.

Зародився такий вид торгівлі у 1999 році, коли комісією з цінних паперів та бірж (SEC) було дозволено проведення електронних транзакцій. В ті часи швидкість виведення ордерів на біржу була нижчою порівняно із сучасною торгівлею.

Високочастотний трейдинг потребує залучення інноваційних технологій, розробників алгоритмів, великого капіталу. Щоб не затримувати виведення ордерів на ринок, комп'ютерну техніку фізично розташовують біля торгових систем. Тому найчастіше ХТФ трейдинг використовують великі інвестиційні банки, страхові компанії, інституційні інвестори. Пересічні трейдери можуть не впоратися з високим фінансовим навантаженням.

HTF трейдинг є суперечливим та жорстким видом торгівлі. Деякі гравці вважають, що за його допомогою можна отримувати вигоду з короткочасних змін на ринку. Інші стверджують, що виконання великого обсягу заявок за дуже короткий час створює помилкове враження про ситуацію на біржі. Багато хто критикує подібну торгівлю за те, що вона дозволяє великим компаніям здобути гору в трейдингу. Ліквідністю, яку вона створює, трейдери не можуть скористатися, оскільки вона є короткочасною і зникає за кілька секунд.

Коли застосовувати високочастотну торгівлю

Учасники ринку можуть використовувати HFT, коли аналізують важливі дані, щоб швидко приймати рішення та проводити операції. Високочастотна торгівля дозволяє проводити суттєві обсяги угод за короткий період. При цьому відстежуються рухи ринку та виявляються арбітражні можливості.

Трейдинг ХТФ можна ефективно використовувати лише тоді, коли трейдер повністю впевнений у надійності та ефективності обраного алгоритму. Перед тим як перейти до такої торгівлі, важливо провести ретельну всебічну перевірку компанії та активу, щоб уникнути шахрайства та вибрати стратегію, яка буде відповідати поставленим цілям. 

ХТФ трейдинг також потребує навичок у торгівлі на біржі та програмуванні. Часто над розробкою алгоритмів працює ціла команда, а не одна людина. Для такої торгівлі, як уже говорилося, потрібні великі технологічні та фінансові ресурси. Тому часто індивідуальні інвестори обирають інші стратегії.

Альтернативою високочастотному трейдингу може бути скальпінг — вид торгівлі, який націлений на отримання невеликого та швидкого прибутку. Позиція у такому разі утримується короткий час (від кількох секунд до кількох хвилин). Закриття відбувається з невеликим доходом чи мінусом. Для автоматизації торгових операцій у скальпінгу та інших стратегіях можуть бути залучені торгові роботи.

Як високочастотна торгівля приносить дохід

Високочастотна торгівля — складна і високотехнологічна стратегія, що пропонує унікальні можливості для отримання доходу. Серед основних її особливостей варто виділити кілька:

  1. Миттєва реакція на зміни ринку. Трейдинг ХТФ надає можливість трейдерам заробляти на невеликих коливаннях цін. Це стає можливим завдяки роботі автоматизованих систем, які здатні відстежувати та обробляти дані за мілісекунди. В результаті можна отримати зиск там, де ручна торгівля не встигне зреагувати. Наприклад, якщо велика інвестиційна компанія ліквідує один зі своїх портфелів, це торкнеться багатьох акцій. Швидше за все, ціна на них тимчасово знизиться. Скористатися такою ситуацією ручні трейдери не зможуть, а програма проведе величезну кількість операцій.
  2. Торгівля великими обсягами. HFT трейдинг дозволяє здійснювати безліч угод за короткий час. Дохід від кожної окремої угоди мінімальний, але внаслідок великого обсягу операцій вона перетворюється на значний прибуток.
  3. Можливості арбітражу. Трейдери можуть отримати вигоду з тимчасової різниці в цінах на тому самому активі на різних біржах. HFT дозволяє здійснювати арбітражні угоди за частки секунди, купуючи активи на одному ринку та продаючи на іншому з прибутком. Наприклад, щоб ціни на Нью-Йоркській біржі відповідали пропозиціям Лондонської, потрібно 0,5 с. для поновлення. Для комп'ютерної техніки такого часу вистачає для виконання багатьох операцій.
  4. Заробіток на дисбалансі попиту та пропозиції. HFT-трейдери отримують дохід, використовуючи у своїх інтересах швидкість операцій. Основна мета – не довгострокові інвестиції чи аналіз перспектив компанії, а миттєва реакція на ринкові зміни.

Отримувати прибуток можна також від комісій та рибейтів, що надаються біржами за внесення ліквідності ринку. Застосовувати можна ще структурні та дирекційні стратегії, спрямовані на механізми торгівлі, що відрізняються підвищеною складністю. Вони можуть включати прогнозування напряму котирувань та застосування алгоритмів для відкриття/закриття позицій.

Високочастотні учасники ринку розробляють власні алгоритми на основі попередньо встановлених цін, за яких вони готові входити та виходити з угоди. Як тільки вартість активу досягає заданого значення bid (за яким трейдер готовий купити), система автоматично ініціює угоду. Подібний підхід дозволяє мінімізувати ризик упущених можливостей, які можуть виникнути, якщо учасник ринку фізично не встигне увійти до торгової платформи для ручного відкриття або закриття ордера.

Високочастотна торгівля: які існують ризики

ХТФ трейдинг вважається спірним і зустріли різкою критикою. Він замінив ряд брокерів-дилерів, використовує математичні моделі та алгоритми, виключаючи людський фактор та взаємодію. Рішення приймаються за мілісекунди, що може спровокувати великі рухи ринку без причини. Наприклад, у травні 2010 року промисловий індекс Доу-Джонса (DJIA) пережив найбільше на той момент внутрішньоденне падіння, впавши на 1000 пунктів або на 10% всього за 20 хвилин. Урядове розслідування звинуватило у краху велике замовлення (ордер на продаж великого обсягу акцій), який спровокував масовий продаж цінних паперів.

HTF трейдинг також критикують за те, що дозволяє заробляти великим компаніям внаслідок дрібних. Трейдери не можуть скористатися ліквідністю, яка доступна на ринку секунду. Хоча високочастотна торгівля має значний потенціал прибутку, вона також пов'язана з низкою ризиків. Серед них:

  1. Технічні збої. ХТФ покладається на стабільну роботу високошвидкісних комп'ютерних мереж та обладнання. Найменший збій у системі може призвести до великих збитків. Затримка у виконанні ордерів навіть частки секунди критично впливає на результат.
  2. Маніпуляція ринку. Деякі компанії використовують високочастотні алгоритми, щоби вплинути на динаміку його процесів. Так, у 2014 році комісія SEC звинуватила компанію, яка займалася ХТФ торгівлею у впливі на ціни закриття акцій на біржі NASDAQ. Це спричинило штрафи та підірвало довіру до HFT.
  3. Недовіра інвесторів. Алгоритмічна торгівля, загалом, може негативно зашкодити репутації фінансових ринків. Часто вона створює відчуття несправедливої ​​переваги великих гравців, що викликає недовіру у дрібних інвесторів. Це загрожує зниженням їхньої активності на ринку.

Такі ризики викликають побоювання як у регуляторів, так і в учасників ринку. Результати високочастотного трейдингу багато в чому залежатимуть від того, наскільки вдасться мінімізувати негативні наслідки.

Висновок

Досягнення в галузі технологій допомогли розвиватися багатьом сферам фінансової індустрії, включаючи світ торгівлі. Комп'ютери та алгоритми спростили пошук можливостей та прискорили трейдинг. HFT дозволяє великим торговим організаціям швидко виконувати великі ордери. Попри те, що вона, як і інші типи алгоритмічної торгівлі, полегшують роботу, такий трейдинг має свої недоліки, зокрема небезпеку викликати серйозні рухи ринку. Умови для заняття ХТФ часто стають перепоною для індивідуальних трейдерів.