Майстерність свічкового аналізу: застосування та практика у трейдингу
Для розуміння динаміки ціни активу у трейдингу використовується технічний аналіз. Він дозволяє визначити майбутній рух котирувань на підставі їх змін у минулому за подібних умов та прийняти рішення про купівлю або продаж інструменту. Цінову динаміку трейдери визначають за графіками, які відображаються у різних форматах: барах, лініях чи свічках. Останні вважаються одним із найбільш інформативних інструментів для аналізу цінових рухів акцій, валюти або товарів. Що вони являють собою і як з ними працювати? Розповідаємо про особливості методики.
Як називаються свічки у трейдингу
Свічки у біржовій торгівлі називаються японськими (Japanese Candlesticks). Методика своїм походженням йде у далеке XVII століття. Винайдено її було на фондовому ринку Японії торговцем рису, що й визначило її назву.
Японські свічки — це вид графіка, що відображає динаміку ціни активу. Представлений він у вигляді прямокутників та ліній, які розміщуються вертикально. Свічка у трейдингу має дві складові:
- Тіло — показує рівні відкриття/закриття позиції. Може мати червоне та зелене (або чорне та біле, що залежить від налаштувань платформи) забарвлення.
- Гноти (тіні, хвости) — лінії, розташовані зверху/знизу тіла і демонструють цінові рухи у межах одного інтервалу часу.
На відміну від барів та лінійних біржових графіків, такий метод дає можливість отримати 4 ключові параметри для технічного аналізу — ціни відкриття та закриття, а також мінімальне та максимальне значення вартості активів. Це дозволяє зрозуміти, як змінилися котирування протягом сесії.
Види свічок у трейдингу
Виділити варто такі головні види свічок у трейдингу:
- Бичача (Bullish Candlestick). Формується, якщо вартість закриття періоду перевищує вартість відкриття. Цей тип інструмента видно як зелений прямокутник (або білий на чорно-білих графіках) і говорить про перевагу покупців на певному часовому інтервалі.
- Ведмежа (Bearish Candlestick). Формується за умови, що ціна закриття періоду нижче ціни відкриття. Bearish Candlestick має червоне (або чорне на чорно-білих графіках) забарвлення та вказує на переважання продавців на ринку.
Різні поєднання ведмежих та бичачих патернів формують різноманітні свічкові формації (фігури), що надають цінну інформацію про можливі розвороти або продовження тренду, поведінці покупців, продавців та їх психології. Їх існує близько п'яти десятків. Виділимо найголовніші:
- Доджі (дожі). Мають невелике тіло (рівні відкриття та закриття майже однакові) та довгі хвости, що вказує на невисоку волатильність та бічний тренд на біржі.
- Довгі свічки. Відрізняються суттєвою загальною довжиною, значну частку якої складає тіло. Залежно від розташування можуть свідчити про розворот чи продовження поточного тренду.
- Марубозу. Не мають гніт. Всю їхню довжину становить тіло. Залежно від свого кольору подібні формації відбивають повне переважання биків чи ведмедів на торговому майданчику.
- Молот. Так називаються формації з коротким тілом та довгим хвостом унизу (перевищує приблизно в 1,5-2 рази). Їх створення говорить про можливий розворот тренду.
Такі свічкові фігури надають трейдерам цінні сигнали про можливі зміни на біржі та допомагають приймати обґрунтовані торгові рішення.
Як розбиратися у свічках на біржі
Щоб використовувати Japanese Candlesticks для прийняття рішень на ринку, необхідно ретельно вивчити їх види та формації. Необхідно тримати під рукою головні фігури, які часто дають сигнали до купівлі або продажу. Важливо проводити аналіз у контексті сформованого тренду та активності торгівлі. Так, довгий ведмежий патерн вгорі тренду, що росте, може бути сигналом потенційного розвороту, особливо якщо супроводжується високим обсягом торгів.
Щоб практикуватися у використанні японських свічок, потрібно використовувати торгові платформи, що надають історичні дані про графіки ціни. Це дозволить здобути необхідний досвід.
Використати графік свічки для ухвалення рішень потрібно максимально обережно. Необхідно розуміти, що цей спосіб аналізу руху ціни ґрунтується на минулих її змінах та виявленні закономірностей. Він не враховує актуальних новин, специфіки роботи компанії, думки аналітиків. Використовувати такий спосіб аналізу ринку потрібно трейдерам, які мають великий досвід у технічному аналізі.
Як визначити по свічках, куди піде тренд
Напрямок тренду можна визначити, оцінюючи різні особливості свічок. Серед них:
- Колір елементів графіки. Червоні та зелені свічки вказують відповідно на низхідний рух ціни, домінування ведмедів (продавців) та на зростання котирувань та переважання биків (покупців).
- Об'єм торгів. Підвищена активність торгівлі разом зі зміною кольору елементів графіка може зміцнити сигнал про напрям тренду.
- Послідовність свічок. Такий аналіз допомагає трейдерам приймати більш поінформовані рішення про вхід чи вихід із позицій на ринку. Наприклад, серія зелених свічок, що йде за червоною, може вказувати на можливий розворот висхідного тренду.
Для підтвердження сигналу, отриманого зі свічкового аналізу, рекомендується використовувати інші технічні індикатори, зокрема, SMA, RSI або MACD.
Як правильно читати свічковий графік
Японські свічки показують настрої ринку. Щоб торгівля була успішною, потрібно їх правильно читати. Це не найпростіше завдання для новачків. Аналіз японських свічок повинен враховувати:
- Відносну їхню позицію. Вивчити варто співвідношення формацій. Так, довга ведмежа свічка, що йде за короткою бичачою, може говорити про перевагу ведмедів на ринку, формуючи так зване «ведмеже поглинання».
- Розмір тіла. Є різницею між рівнями відкриття та закриття за деякий період. Велике тіло свічки зазвичай вказує на значний рух котирувань та формування тренду.
- Розмір хвостів. Довжина тіні показує, як далеко ціна знаходиться від рівнів відкриття/закриття. Коли свічки мають довгий хвіст (у цьому випадку їх називають пін-бари), це може вказувати на невизначеність або можливу зміну напряму тренду.
- Співвідношення тіла та хвостів. На прикладі формації «доджі», що має довгий гніт свічки та коротке тіло, можна зрозуміти, що є труднощі у подоланні конкретного рівня вартості. А при формуванні фігури «молот» довгий хвіст одного боку передбачає розворот тренду.
Існує методика розбору свічок не за фігурами, а за їхнім «настроєм». Вона враховує позицію прямокутника щодо попереднього, а також співвідношення ґнотів та тіла.
Важливо пам'ятати, що надійність сигналів, одержуваних зі свічкових фігур, знижується зі зменшенням часового інтервалу. Тому при аналізі свічок на біржі перевагу краще віддавати більш тривалим періодам, таким як тижневі чи місячні діапазони. І тут можна розраховувати більш вірогідне прогнозування ринку.
Висновок
Японські свічки — тип графіка, що відображає коливання ціни активу на фондовому ринку за конкретний період. Це інструмент технічного аналізу, що ґрунтується на історичних даних. Позначення свічок на біржі відіграє важливу роль у прогнозуванні напряму тренду та прийнятті торгових рішень, але потребує певних знань та досвіду для грамотного використання. Тому новачкам обов'язково потрібно використовувати інші індикатори, які допоможуть упевнитись у правдивості сигналів.