Типи біржових ордерів і чим вони відрізняються

Аналіз основних типів біржових ордерів: відмінності та особливості їх застосування

Щоб торгувати на біржі, інвестору потрібно звертатися до сертифікованого посередника, який має ліцензію на свою діяльність. Таким є брокер – компанія, яка надає вихід на біржу та бере комісію за свої послуги. Для здійснення угод (купівлі чи продажу певної кількості фінансових інструментів) учасник ринку використовує ордер (наказ). Це спеціальна заявка для брокера, що дозволяє відкривати чи закривати позиції.

Щоб торгівля була успішною, потрібно грамотно застосовувати ордери. Уникнути помилок і заощадити час можна, налаштувавши їх автоматичну подачу.

Які типи ордерів бувають

Розгляньмо, що це таке ордер на біржі у технічному плані. Це поняття є командою на графіку ціни, коли вказуються деякі параметри, зокрема дії, ліміти, суми. Виконуватиметься вона за дотримання зазначених умов. Як уже говорилося, трейдер може не брати участь у подібних процесах. Достатньо налаштувати автоматичне виконання ордерів. Після їхньої обробки учасник ринку отримає бажаний результат.

Різні брокери можуть пропонувати різні типи наказів. Вони надають учасникам ринку багато можливостей, скорочуючи ризики, що пов'язані з прослизанням ціни активу (передбачувана вартість  та, що виходить в результаті продажу/купівлі, можуть відрізнятися). Як правило, при біржовій торгівлі використовуються такі види ордерів:

  • ринковий;

  • лімітний;

  • стоп-маркет ордери — стоп-лосс і тейк-профіт.

За строком виконання накази діляться на миттєві (FOK), які виконуються або анулюються, що діють до скасування (GTC), коли команда виконується автоматично або скасовується в ручному режимі, і ті, що виконуються або скасовуються (IOC). У такому разі заявка може бути виконана частково.

Використовуючи ордери, учасники ринку можуть будувати складні стратегії. Найчастіше при цьому досить основного їх набору. Кожен із наказів має свої особливості застосування, що дозволяє трейдерам гнучко реагувати на зміни на ринку та ефективно керувати своїм портфелем.

Що потрібно знати про ринкові ордери

Ринковий ордер є найшвидшим та найпростішим. Він передбачає подання заявки про негайну (або майже миттєву) купівлю/продаж активів. При цьому вказується вид паперів та їх кількість. Застосовують наказ переважно у випадках, коли важливе його виконання, а не вартість паперів. Тоді угода відбувається автоматично за найкращою ціною на момент подання наказу. Це може бути корисним в умовах швидкої та волатильної торгівлі.

Ордер на покупку або продаж використовується переважно для здійснення угод з акціями відомих емітентів — торгівля ними відбувається практично миттєво. Застосовувати його можна до різних фінансових інструментів, що торгуються на біржовому ринку. Працює така заявка лише у торговельну сесію.

Застосування ордера на продаж/купівлю пов'язані з високими ризиками. Річ у тому, що підсумкова ціна угоди може відрізнятись від вартості активу, яка була актуальною на момент виправлення заявки. У разі, якщо наказ спрацює у момент короткочасного падіння вартості, можливі істотні збитки. Ціна за 10-15 секунд може змінитися, саме стільки часу зазвичай потрібно для виконання команди. Ринковий ордер передбачає швидке опрацювання заявки, але не гарантує вартість активу.

Через можливість прослизання ціни досвідчені трейдери використовують цей тип наказу не надто часто. Потрібно, щоб у брокерському рахунку була необхідна сума для здійснення угоди. Також потрібно враховувати комісію, що стягується за послуги брокера. Крім того, щоб виставити ордер на купівлю треба мати хоча б 5% запасу від суми вартості активу. Це гарантуватиме виконання заявки брокером, якщо ціна зміниться на момент укладання угоди.

Що таке лімітний ордер

На відміну від ринкового, лімітний ордер передбачає виконання команди у майбутньому, а не миттєво. Його застосування має на увазі виконання угоди за вказаною чи найкращою ціною. Такі типи наказів мають верхню та нижню межі вартості цінних паперів. Команда виконується тоді, коли буде створено відповідні умови. Застосування такого ордера не вимагає постійного моніторингу ринкових цін. Достатньо встановити потрібні параметри та чекати на їх виконання.

Лімітний ордер фіксує ціну, за якою трейдер готовий зробити угоду, але гарантує її виконання. Таку заявку подають на купівлю та продаж. Дійсна вона один день. Якщо до закінчення торгової сесії не створено умови виконання наказу, він знімається. У разі потреби можна подати таку заявку наступного дня. Переваги застосування лімітних ордерів:

  • відсутність необхідності стежити за котируваннями на ринку;

  • можливість купувати/продавати активи з точним результатом, уникаючи прослизання ціни;

  • шанс визначити рівні котирувань для входу та виходу з позицій, що сприяє більш систематичному та стратегічному підходу до торгівлі.

Потрібно коректно налаштувати лімітний ордер. Для придбання акцій інвестор повинен вказувати ціну нижчу за ринкову, тоді як при продажі — вищу. Інакше наказ буде виконано за поточною вартістю. Ліміти повинні бути в розумних рамках, якщо порівнювати з ціною активу. В іншому випадку вони можуть залишитися невиконаними.

Типи ордерів за умовою: стоп-лосс та тейк-профіт

Стоп-ордери належать до відкладених. Це означає, що для їх виконання мають бути дотримані певні умови. Тому така команда виконується у майбутньому. Подібні заявки застосовують, щоб уникнути можливих збитків. З їхньою допомогою можна так вибудувати стратегію, щоб торгувати без шкоди для себе.

Поділяються стоп-ордери на дві групи: стоп-заявки та стоп-ліміти. Перші є умовними, у книзі наказів їх не знайти. Якщо вартість досягає встановлених значень, такий наказ набирає чинності та перетворюється на ринковий. Для купівлі акцій трейдер виставляє ордер вище за ціну на ринку, для продажу — нижче. Застосування стоп-заявок потребує певного досвіду та грамотного прогнозування рухів котирувань. Другий тип  — стоп-лімітний ордер — передбачає виконання двох заявок: стоп та ліміт. Учаснику ринку слід зазначити два значення. Якщо вартість активу досягає «стоп», формується лімітний наказ за раніше обумовленими умовами.

Обмежувальні ордери поділяються на два види:

  1. Стоп-лосс (Stop loss). Дозволяє мінімізувати втрати у разі несприятливого руху ціни. Трейдер встановлює рівень вартості для цінних паперів, досягнувши якого ордер активується. У такому разі позиція автоматично закривається. Якщо було здійснено купівлю, стоп-лосс виставляють нижче за ціну угоди, при продажу — вище. Подання такої заявки не передбачає зайвих витрат. Комісія береться лише тоді, коли ордер спрацює. Значення Stop loss можна змінювати під час торгової сесії або закривати наказ у ручному режимі.

  2. Тейк-профіт (Take profit). Дозволяє трейдеру фіксувати прибуток. Для цього заздалегідь встановлюється заданий рівень ціни, коли позиція автоматично закривається. Такий ордер допомагає трейдерам захистити свій дохід та стежити за досягненням бажаних рівнів вартості, фіксуючи успіхи у торгівлі.

Стоп-лос є своєрідним страховим полісом для трейдера. Він дозволяє виключити вплив емоцій при трейдингу. Крім того, знижує психологічний тиск, що дуже важливо не лише для новачків, а й для досвідчених трейдерів. Такий інструмент буде непотрібним для інвесторів, які вкладаються в цінні папери, сподіваючись на зростання їх ціни в довгостроковій перспективі. У разі інвестування на тривалий час короткострокова зміна вартості не враховується.

Тейк-профіт та стоп-лосс можуть використовуватись одночасно. Це зручно, якщо немає можливості стежити за ситуацією на ринку.

Висновок

Ордер є вказівкою брокеру на покупку чи продаж активу на біржі. Відправляється він трейдером через програму торгової платформи. Вибирати відповідний вид заявок необхідно з урахуванням типу торгівлі та поставленої мети. При цьому необхідно враховувати принципи виконання ордерів.

Найбільш поширеними видами наказів є ринкові та лімітні. Перші надають оперативність у відкритті угоди, тоді як другі активуються лише за досягнення певної ціни, що зазвичай займає деякий час. Використання лімітних ордерів допомагає знизити ризик прослизання ціни на ринку, що швидко змінюється, що може бути критичним для успішної торгівлі.

Стоп-ордери – це потужний інструмент автоматизації керування відкритими позиціями. Вони автоматично контролюють угоди, дозволяючи фіксувати прибуток у разі правильного прогнозу та мінімізувати збитки за помилки. Важливо пам'ятати, що стоп-лосс і тейк-профіт можуть бути встановлені лише після відкриття угоди, що забезпечує ефективніше управління ризиками та потенційним прибутком при торгівлі на фондовій біржі.