Вирішили заробити гроші на біржі? Для цього необхідно розібратися з базовими поняттями, а також навчитися користуватися всіма інструментами, які надає брокер. І головне — не варто купувати та продавати активи навмання. У вас мають бути чіткі трейдингові стратегії, засновані на фундаментальному аналізі Завдяки їм ви зможете досягти успіху і не втратити свої заощадження під час падіння ринків.
У цій статті ми вирішили розібратися, що є торговими стратегіями, якими вони бувають, і як правильно вибудувати свою, орієнтуючись на наявні реалії. Пам'ятайте, що працювати без чіткого плану загрожує втрата всіх активів. Намагайтеся дотримуватись намічених цілей під час торгів, і не піддавайтеся на емоції. Слідкуйте за трендами, шукайте цікаві ніші, але при цьому ніколи не вкладайтесь у сумнівні проєкти, і ви зможете стабільно збільшувати свій капітал.
Що таке торгівельна стратегія і навіщо вона потрібна трейдеру
Терміном «торгівельна стратегія» у трейдингу називають набір принципів та певних правил, які необхідно використовувати при ухваленні рішень про купівлю та продаж активів. Варто зазначити, що вона не є універсальною для всіх трейдерів. Кожен гравець має розробити свої стратегії трейдингу з урахуванням розміру депозиту, поставленої мети, характеру та інших факторів. Ви повинні чітко визначитися з тим, які активи вас цікавлять, як планується керувати ризиками, коли відкривати чи закривати позиції тощо.
Варто розуміти, що для того, щоб стати успішним трейдером, потрібно бути максимально послідовним, дисциплінованим і не піддаватися емоціям. Стратегія допомагає тримати себе в рамках та систематизувати свої дії. Вона є важливим елементом робочого процесу, що дозволяє приймати рішення виважено та обдумано.
Основна мета стратегій – отримання стабільного прибутку. Ви повинні навчитися робити успішні угоди, бачити ризики та мінімізувати невдачі. Як скласти власний план, який вестиме вас по світу трейдингу? Для цього необхідно визначитися з такими питаннями:
- З якими активами планується працювати? Якщо ви новачок, рекомендуємо вам зупинитися на чомусь одному, наприклад, на цінних паперах. Надалі, коли ви наберетеся досвіду, можна буде розширювати свій портфель й іншими активами.
- Де саме планується працювати. Тобто вам потрібно вибрати біржу та брокера, але зробити це не завжди просто. Необхідно порівняти пропозиції від різних партнерів, перевірити розміри комісії, набір інструментів для торгівлі та ін.
- Як саме планується торгувати? Це досить важливе питання, яке потрібно розглянути докладніше. У кожного трейдера свої правила, стратегії та принципи.
На основі цих трьох пунктів ви зможете скласти власний план дій. Зазначимо, що його можна змінювати у процесі роботи, вводити нові параметри та правила. Головне, щоб ви почувалися комфортно з ним і могли заробляти.
Основні засади торгових стратегій
Отже, стратегії у трейдингу передбачають низку тез, серед яких правила відкриття позиції та її закриття з метою отримання максимального прибутку або мінімізації втрат, принципи управління наявними активами та способи контролю можливих ризиків. Ви повинні визначитися з тим, коли саме купуватимете активи (як правило, це момент досягнення певної ціни), коли виходити з угоди, як використовувати тейк-профіти та ін.
Розберімося з тим, як правильно керувати своїми активами. Це питання не таке просте, як здається на перший погляд. Головне завдання в цій справі — отримати максимум прибутку від кожної угоди та досягти того, щоб втрати були мінімальними. Для цього вам потрібно навчитися визначати, яку частину депозиту вкладати в кожну покупку, а також знаходити ідеальне співвідношення між ризиками та можливим доходом.
Розглянемо, як правильно розраховувати розмір кожної позиції, яку ви плануєте відкрити. Для цього є кілька варіантів:
- Фіксована цифра. Вона може бути різною. Наприклад, ви працюватимете так, щоб кожна угода становила 500 або 1000 доларів. Або ж купувати певну кількість акцій — 10 чи 100.
- Відсоток від наявного депозиту. Наприклад, у вас є капітал 10 000 доларів. Запланований розмір кожної угоди – 10%. Це означає, що ви не можете витратити одну покупку більш як 1 000 у. о.
- Пріоритет – успіх. Як правило, у трейдера є кілька варіантів, у що він хотів би вкласти гроші. При цьому слід відібрати лише ту позицію, яка, на вашу думку, буде максимально вигідною. Вкладайте гроші саме в такі активи, і ви зможете добре заробити (звісно, за умови, що прогнози зроблено правильно).
- Пріоритет – ризики. У цьому випадку розміри вкладень розраховуються на основі того, які ризики за конкретною пропозицією ви готові прийняти.
Існують інші принципи розрахунку. Наприклад, можна орієнтуватися на мінливість вартості певного активу. Варто розуміти, що одні акції досить стабільні, а в інших високий рівень волатильності. Вам необхідно визначитися з тим, які саме вас цікавлять.
Ще один момент, який слід враховувати при управлінні капіталом, є принципи використання тейк-профітів. Цим терміном у трейдингу називають певні якорі, які автоматично спрацьовують при досягненні певної ціни. Таким чином, ви зможете продавати активи, не перебуваючи цілодобово на біржі й не відстежуючи динаміку. Наведемо найпростіший приклад. Ви купили акції по 100 доларів та виставили свій тейк-профіт (термін перекладається як «взяти прибуток») на 105 у. о. Як тільки вартість активу досягла цього значення, угода спрацювала автоматично і ви заробили 5% від зроблених вкладень. Вам не потрібно сидіти та стежити за графіками. Це працює без вашої участі. Головне — налаштувати принципи, за якими спрацьовуватиме тейк-профіт. Вони можуть бути різними:
- Фіксовані. Цей варіант розглянуто в нашому прикладі (ви виставили конкретну ціну, коли угода буде завершена).
- Динамічні. У цьому випадку розмір тейк-профіту не визначається чітким числом. Він може змінюватись залежно від різних умов та загального стану ринку. Такий підхід є цікавішим і дозволяє отримати максимум прибутку, але ви повинні вміти прогнозувати та робити правильні висновки.
І ще один момент. Складаючи торгові стратегії у трейдингу, не забувайте про контроль ризиків. Цим терміном називають певні правила та принципи, згідно з якими відбувається оцінка можливих ризиків при купівлі активу, його зберіганні та продажу. Завдяки їм ви зможете отримати максимум прибутку і не втратити своїх заощаджень, якщо щось піде не так, як планувалося. Розглянемо основні засади управління ризиками. Найчастіше трейдери використовують стоп-ордери. Вони є протилежністю до тейк-профітів. Їх можна задати під час укладання угоди чи після купівлі активу. Принцип стоп-лосса у тому, що за досягнення певної ціни позиція автоматично закривається. Це необхідно для того, щоб не втратити всі свої заощадження, а лише частину.
Стоп-ордери можуть бути різними:
- Фіксовані. Це традиційний варіант. Ви задаєте або конкретний курс, або відсоток кожної своєї позиції. Наприклад, при падінні вартості на 3% відбувається автоматичний продаж.
- Плаваючі. Це більш гнучкий інструмент, який дозволяє враховувати загальну ситуацію на ринку, мінливість курсу та низку інших нюансів.
Усі досвідчені трейдери використовують стоп-лоси у роботі. Потрібно розуміти, що ви можете втратити гроші під час трейдингу. Але важливо вчасно закривати угоди, а не тягнути до останнього, коли вартість активу стане мінімальною. Краще втратити 3%, ніж 100%.
І ще один момент. Ніколи не забувайте про диверсифікацію. Це означає, що не потрібно вкладати весь депозит у щось одне. Краще розбийте свій капітал на кілька типів активів. Купуйте акції, облігації, валюту та ін. У разі якщо щось одне просяде, то прибуток від решти перекриє втрати.
Класифікація торгових стратегій
Яка тактика торгівлі на біржі найефективніша? Однозначної відповіді на це питання просто немає. Все залежить від багатьох факторів, у тому числі й від особистих характеристик конкретного трейдера. Загалом існує 4 основні стратегії:
- Скальпінг. Це досить складна стратегія, яка передбачає, що протягом торгового дня трейдер укладає велику кількість угод. При цьому термін їхнього життя мінімальний: як тільки покупка приносить прибуток, позиція закривається. Прибуток при цьому мінімальний, але внаслідок великої кількості угод можна заробити непогані гроші.
- Денна торгівля. Це найпоширеніша стратегія, яку використовують багато трейдерів. Її сенс полягає в тому, що вранці чи вдень укладається угода, а ввечері актив продається у разі, якщо ціна піднялася.
- Свінг. Ще одна досить популярна стратегія, коли актив «заморожується» на кілька днів або навіть тижнів. За цей час вартість може зрости досить солідно, тому й прибуток буде максимальним.
- Позиційна. Є різновидом свінгу, але ще більш розтягнутий у часі. Трейдер може заморожувати актив на кілька місяців, прагнучи отримати максимальний прибуток.
Стратегії можна будувати й за станом ринку. Як правило, більшість людей працюють за трендами. Вони шукають ознаки їхнього зародження і підлаштовуються під них, прагнучи отримати максимальний прибуток.
Існують інші типи стратегій. Наприклад, корекційна, діапазонна чи новинна. Якщо ви хочете детальніше дізнатися про те, які стратегії бувають, як їх правильно вибудовувати та на що орієнтуватися при купівлі активів, вам варто пройти навчання у Біржовому університеті. У ньому ви отримаєте базові навички, дізнаєтеся про те, що таке фондовий ринок чи технічний аналіз, та зможете розібратися, як працюють ті чи інші біржові інструменти.
Переваги та недоліки торгових стратегій
Варто розуміти, що торгові системи забезпечують прогнозованість та стабільність заробітку. Багато новачків діють «за натхненням», тобто спираються на своє сприйняття ринку. Такий підхід є досить сумнівним. Так, у деяких випадках можна заробити, але вже завтра ви втратите всі свої заощадження. Тому системність – це основне у трейдингу. Розглянемо, які плюси є у стратегій:
- Вища ефективність. Практика показує, що люди, які працюють за конкретним планом та чітко описаними умовами, заробляють стабільно і досить багато.
- Зниження рівня ризиків. Якщо ви дотримуєтеся правил гри, зможете уникнути серйозних втрат.
- Контроль емоцій, підвищення рівня дисципліни. Ці навички є дуже важливими для трейдера. Якщо ви навчитеся контролювати себе, зможете успішно торгувати.
З плюсами ми вже розібралися, тепер розгляньмо, які мінуси мають торгові стратегії. По суті вони відсутні. Але ви повинні розуміти, що не можна просто взяти чиюсь готову стратегію і працювати за нею — це не спрацює. Вам потрібно створити план під себе, свій капітал, можливості, особливості характеру. І головне – стратегії треба коригувати з часом. Вносите в них зміни, і ви зможете досягти позитивних результатів у торгівлі.
Загальні висновки
Не варто покладатися на сліпий трейдинг. Це дуже ризикований підхід, який рано чи пізно призведе до того, що ви втратите свій капітал. Завжди прагніть повністю усвідомлювати свої дії й розраховувати можливі ризики. Тільки так можна стати успішним трейдером та працювати на біржах.
Якщо у вас не вистачає знань, досвіду та навичок, то краще пройти навчальні курси у Великій Британії. На них ви отримаєте всю необхідну інформацію, зможете поспілкуватися із кваліфікованими викладачами та однодумцями.