Визначення інсайдерської торгівлі та чому вона незаконна

Напевно, кожен учасник фінансового ринку хотів би володіти інформацією, яка б давала йому можливість отримувати гарний прибуток. І це цілком зрозуміло: знання ключових подій чи факторів, здатних суттєво вплинути на котирування цінних паперів, дозволяє здійснювати виграшні угоди в потрібний момент часу. Однак доступ до привілейованої інформації несправедливий щодо інших учасників ринку. Це також може завдати серйозних збитків самим компаніям, які емітують акції.

З цих причин торгівля на основі інсайдерської інформації буде незаконною. Законодавче регулювання покликане захистити ринок від шахрайства та маніпуляцій. У багатьох юрисдикціях ці механізми відрізняються, як і поняття «інсайдер», а також коло людей, які підпадають під його визначення.

Розбираємось, що являють собою інсайдерські угоди, які наслідки такі дії можуть мати і як регулюються у світі.

Що таке інсайдерська торгівля простими словами

Інсайдерська торгівля — це угода з купівлі/продажу цінних паперів публічної компанії, заснована на використанні конфіденційних відомостей про неї або її активи. Інвестор може намагатись передбачити поведінку акції того чи іншого емітента, використовуючи різні методи аналізу ринку. Але ніколи немає повної впевненості в точності прогнозів. Єдиний метод точно визначити майбутній рух котирувань — володіти інформацією, недоступною для публічності.

Для кращого розуміння наслідків інсайда на біржі потрібно спочатку розібратися, хто такий інсайдер. Це особа, яка має доступ до непублічної інформації. При цьому не має значення, чи отримала людина її самостійно або через третю особу. Маючи доступ до нерозголошених ще даних, він стає інсайдером. Це може бути високопоставлений менеджер компанії, член ради директорів, аналітик, а також навіть звичайний співробітник, постачальник тощо. Автоматично можна вважати інсайдером високопоставлених керівників, які мають понад 10% акцій емітента.

Так, 24.01.2020 року було проведено закрите засідання Комітету з питань охорони здоров'я в Америці. На ньому було обговорено питання наслідків епідемії Covid-19 для економічної ситуації в США. Після засідання деякі сенатори, зокрема Келлі Лефлер та її чоловік, здійснили угоду на продаж, заробивши $1 млн. Вони провели такі маніпуляції до падіння котирувань. Згодом було проведено розслідування щодо законності таких дій, але вина сенаторів не була доведена.

Важливо зазначити, що інсайдерський трейдинг може мати різні форми та прояви. Деякі інсайдерські угоди здійснюються з метою особистої фінансової вигоди, тоді як інші прямують на маніпуляцію ринком або забезпечення переваги певним інвесторам. У більшості країн інсайдерські угоди на фондовому ринку вважаються незаконними, підлягають суворим правовим нормам і покаранням.

Звідки інсайдери беруть інформацію

Інсайдерська інформація — різні непублічні дані, що впливають на ціну акцій, облігацій, валюти та товарів. При цьому зовсім не важливо, куди вона рухатиметься й наскільки зміниться. Яка саме інформація стосується інсайдерської, визначає законодавство. Це може бути, наприклад, ще не оприлюднена звітність компанії, дані про новий проєкт тощо. Інсайдерська інформація надходить із різних джерел. Серед них:

  1. Внутрішні джерела в компанії. Високопосадовці, члени ради директорів, фінансові аналітики та інші працівники часто мають доступ до конфіденційних даних. Ці особи можуть отримувати інформацію про фінансовий стан компанії, стратегічні плани, угоди та інші важливі події до їх офіційного анонсу.

  2. Зовнішні зв'язки. Надавати конфіденційні відомості про майбутні операції або фінансові результати можуть постачальники, клієнти, аудитори, консультанти або навіть родичі та друзі співробітників компанії. Контактуючи з працівниками підприємства, вони можуть отримати необхідну інформацію.

  3. Неофіційні канали. Іноді дані витікають через різні джерела. Змінити котирування активів можуть чутки, публікації в соціальних мережах або новини ЗМІ. Якщо подібна інформація виявляється неправдивою, то йдеться про хибний інсайд на біржі. Але все одно така ситуація впливає на рішення інвесторів. Тому забороняється розповсюджувати чутки про компанію. Неправдиві дані можуть бути чорним піаром, коли, наприклад, спеціально знижується ціна акцій, щоб потім придбати їх.

  4. Угоди та співробітництво. Відомості про злиття, поглинання чи стратегічні партнерства можуть стати об'єктом витоку та використовуватися для інсайдерської торгівлі.

Інсайдерська інформація з акцій надає учасникам ринку, які нею володіють, привілейоване становище, якщо порівнювати з іншими інвесторами.

Що буде за інсайд на біржі

Не всі види інсайдерської торгівлі суперечать законодавству. Друга група інсайдерів, тобто ті особи, які мають 10% цінних паперів емітента, можуть торгувати законно. Такий трейдинг на фондовому ринку відбувається щотижня. Доти, доки ці особи надають інформацію про свої угоди регуляторному органу (якому саме залежить від юрисдикції), подібна діяльність не є протизаконною. Така звітність надає дані про частки акцій та зміни у власності на них, а також угоди.

Якщо гендиректор викуповує цінні папери своєї корпорації або її співробітники купують акції цього ж емітента, то йдеться про законний інсайд. Його прикладом може бути купівля/продаж Уорреном Баффетом активів компаній, що входять до складу Berkshire Hathaway.

Інсайдерський трейдинг вважається незаконним, якщо інсайдер використовує конфіденційну інформацію про емітента для здійснення угод над ринком до її офіційного розкриття з метою збагачення. Наприклад, коли співробітник компанії дізнається про майбутнє злиття або придбання до офіційного анонсу і, керуючись цією інформацією, купує чи продає акції. Ця ситуація підпадає під визначення нелегального трейдингу над ринком.

В останньому випадку інсайдер має привілеї в порівнянні з широким колом учасників ринку. Згідно з правилами Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) така ситуація є несправедливою та протизаконною. Інсайдер ставить свої інтереси вище за інтереси тих осіб, перед якими він має деякі фідуціарні обов'язки. Він також має можливість впливати на ціну активів. Це призводить до зниження довіри до роботи фондового ринку. Інвестори перестають вірити в справедливість, що уповільнює його розвиток.

За інсайд на біржі інвестор може понести покарання. Його можуть оштрафувати, заборонити торгівлю або навіть ув'язнити. В Америці інсайдерський трейдинг вважається тяжким злочином. У 1980-х роках щодо нього було запроваджено нові закони, а отже, і покарання.

Боротьба з інсайдерською торгівлею

У різних країнах інсайдерські угоди відстежуються спеціальними компетентними органами. Крім того, кожна компанія може мати свої методи виявлення інсайдерів. У разі потреби залучаються зовнішні служби та експерти. У США кримінальну відповідальність за інсайдерську торгівлю запровадили ще 1934-го. Покарати можуть не лише самого інсайдера, а й людину, яка знала про його діяльність, але мовчала. Якщо про це стане відомо слідчим органам, останній може бути покараний як співучасник.

Як уже говорилося, інсайдери з-поміж топових менеджерів повинні подавати звіти. Для цього визначено суворі часові рамки. Крім того, вони підпадають під обмеження, що передбачають заборону торгівлі цінними паперами в конкретний час (наприклад, перед виходом фінансової звітності компанії). Інвестори можуть отримати доступ до звітності інсайдерів через офіційні ресурси, зокрема через сайт вищезгаданої SEC або Nasdaq. Так, усі інсайдери в США мають заповнити форму №4 та надіслати її до SEC. На це дається 2 робочі дні після угоди. Цей звіт буде доступним будь-якому інвестору. Інформація щодо кожного топменеджера на Nasdaq публікується окремо.

Варто розуміти, що при аналізі ринку інвестору суворо дотримуватись дій інсайдерів не можна. Якщо хтось із топменеджерів продає активно акції, це необов'язково говорить про майбутнє їхнє падіння. Людині, може, просто знадобилися гроші на велику покупку, оплату навчання дитини, реінвестування тощо. Подібну інформацію варто включити до фундаментального аналізу. Якщо інсайдер купує акції, це вважається позитивним знаком. Як правило, така ситуація говорить про віру в компанію та зростання акцій у майбутньому.

Для відстеження інсайдерської торгівлі використовують автоматизовані системи. Вони аналізують торгові операції щодо підозрілих патернів і незвичайних обсягів угод. Такі системи можуть працювати на основі машинних алгоритмів та штучного інтелекту для виявлення потенційних випадків порушення.

Висновок

Інсайдерська торгівля — це серйозна проблема, яка потребує уваги та дій із боку регуляторних органів, учасників ринку та суспільства загалом. Такий трейдинг порушує основні принципи чесності, прозорості та рівноправності на біржі, створюючи нерівні умови для інвесторів та підриваючи довіру до системи.

Заходи боротьби з інсайдом включають законодавчі норми, моніторинг та аналіз торгових операцій, технологічні інновації та міжнародне співробітництво. Відстеження, виявлення та припинення інсайда потребує системного підходу та постійного вдосконалення інструментів та методів контролю.